Prelistali smo knjigu poznatog plantfluencera, evo koje su osnovne stvari koje morate znati o sobnim biljkama
Andres daje i brojne savjete oko uređenja enterijera koji ima puno biljki, a na kraju knjige se nalazi i odjeljak posvećen najpopularnijim biljkama s Instagrama, u kojima upoznaje čitatelje s njihovom istorijom, uslovima koje žele i načinu održavanja.
Monstere, kaktusi, sukulenti, kineski dolari, zamije, orhideje, avokada, puzavci… Sve su to cimeri Andersa Røyneberga, norveškog kralja sobnih biljaka koji ih u svojem domu ima čak oko sto! Andresa možda znate i s Instagrama – njegove avanture na profilu @arcticgardener prati preko 110 hiljada ljudi, a izdao je i bestseller “Zeleni dom – Radost življenja s biljkama”, koji je nedavno izašao i u Hrvatskoj u izdanju VBZ-a.
Andersova knjiga je raskošno ilustrovan i pametni ultimativni vodič za biljkoljupce početnike, a pokoji dobar savjet će naći i oni nešto iskusniji. On uliva nadu i onima kojima vrtlarenje možda ne ide od ruke – i sam je, priznaje, ubica nekih biljaka, no istovremeno ističe da se biljkama može baviti baš svako ko ima malo volje i vremena. I odmah daje praktični savjet iz sopstvenog iskustva: većina biljaka koje nam ne opstanu u kući ili stanu imaju istu dijagnozu – previše ih zalivamo!
Još jedan Andersov argument koji ne možete pobiti, a koji uliva entuzijazam glasi: ako on uspijeva imati sto biljki u hladnom Oslu, onda doista za svakoga ima nade!
‘Zeleni dom’ je knjiga od 150 stranica na čijem se kraju nalazi indeks biljaka za lakše snalaženje ukoliko vam zatrebaju informacije o baš određenoj biljci, što čini knjigu idealnom prvom pomoći, ali i saveznikom u njezi vaših omiljenih zelenih ljubimaca.
Ovo izdanje demistifikuje brigu o biljkama i, jednom kad ga prelistate, bićete svjesni da doista nije tako teško, čak i ako nemate ‘zeleni palac’.
U nastavku vam donosimo dio jednostavnih, ali zlata vrijednih informacija i savjeta ovog plantfluencera.
Kako odabrati pravu biljku?
Anders kaže da je srž svega odabrati izdržljivu biljku, a takvih, dodaje, na sreću ima mnogo. A zna i kako ih prepoznati; po debelim i mesnatim tamnozelenim listovima.
„Takav izgled listova je najvažnije pravilo. Takve biljke skladište vodu u listovima i mogu izdržati duga razdoblja bez brige i zalivanja. Zapravo, čak ih možete donekle i zanemariti, što ih čini savršenima za ljude koji često putuju ili jednostavno zaborave na svoje biljke“, kaže.
Njegovi pratitelji na Instagramu od takvih biljaka najviše vole zlatni puzavac, zeleni ljiljan, monsteru, fikus gumijevac…
Svjetlosni uslovi život znače
Ako u domu imate više svjetla, onda je i raspon biljaka kojima može biti ugodno u cimerstvu značajno veći. Idealno je imati krovne prozore jer u tim slučajevima bilje dobija svjetlost na isti način kao u šumi – odozgo. Ako niste u manjini koja ima prozor iznad sebe, onda dobro proučite na koju vam stranu svijeta gleda prozor te prema tome izaberite svoju biljku.
Andersov bonus tip kaže: “I najmračniji kutci vani svjetliji su od najosvjetljenijih kutaka unutra. Vani svjetlost navire iz svih smjerova, a unutra samo iz jedne tačke – vašeg prozora”.
A čak i ako živite u stanu ili kući s izrazito lošom rasvjetom, on kaže kako ima nade. I sam se bori s kratkim skandinavskim danima pa je znao posezati i za umjetnom rasvjetom, i detaljno će vam objasniti kako postaviti takvu opremu u svoj dom. Takođe, trik koji uvijek pali su ogledala, kojih on u svom stanu ima gotovo koliko i biljaka. Vrlo je jednostavno – ona uspješno reflektuju svjetlost.
Zalivanje je najveći ubica!
U većini slučajeva je bolje premalo nego previše zalivati sobne biljke! Dapače, biljke vole da se između zalivanja zemlja kompletno osuši.
No, ako ste u dilemi trebate li zalivati ili ne, tu je uvijek trik s prstom; “gurnite kažiprst nekoliko centimetara u zemlju. Ako je prst suh kad ga izvadite i zemlja se osipa s njega, možete zaliti. Ako vam je prst vlažan i zemlja se lijepi za njega kad ga izvadite, u njoj ima još vode i ne morate zalivati još nedelju dana”.
Anders je napravio i svojevrsni kalendar koji vam govori u koje biste doba godine koliko trebali zalivati svoje biljke zavisno od njihovih karakteristika.
A nudi i prave hakerske savjete za to da vam biljke ne presuše čak ni ako odete na godišnji od dvije nedjelje ili više.
Presađivanje
Svake godine treba presađivati biljku, kaže stručnjak. Ok, ne nužno svake, ali barem svake dvije.
Donosi i detalje o procesu, korak po korak:
- Biljku prije presađivanja dobro zalijte
- Pažljivo je izvucite iz tegle u kojoj se nalazi i provjerite jeste li izvukli korijen
- Odstranite staru zemlju oko korijena
- Stavite glinene kuglice ili šljunak na dno
- Dodajte zemlju u teglu
- Napunite zemlju oko biljke i dodajte malo na vrh
- Pritisnite zemlju oko biljke
- Još jednom dobro zalijte
Kaže i kako je nedavno kupljenu biljku uvijek dobro odmah presaditi u barem malo veću teglu.
Andres daje i brojne savjete oko uređenja enterijera koji ima puno biljki, a na kraju knjige se, osim indeksa, nalazi i odjeljak posvećen najpopularnijim biljkama s Instagrama, u kojima upoznaje čitatelje s njihovom istorijom, uslovima koje žele i načinu održavanja.
U svakom slučaju, s ovom ćete knjigom sigurno usrećiti bilo koga ko ima afiniteta prema biljkama, bio početnik ili ne!
Izvor: Green.hr