Prirodni repelenti i trikovi kako se ove sezone riješiti insekata
Mnogi se raduju toplijim danima pa kasnije i ljetu, no rijetki su oni koji ovo razdoblje ne povezuju s komarcima i drugim insektima koji zuje po vazduhu. Ako ste već isprobali sve trikove kako ih se riješiti, mi vam donosimo one koji zaista djeluju, a ne štete ni životnoj sredini. Stoga, bez komaraca, mrava, bubašvaba i drugih uplovite u duge ljetne dane.
Dani postaju sve topliji, a insekata oko nas ima sve više. Možda su oni najiritantniji upravo komarci, a često nam stvaraju problem i krpelji, mravi i bubašvabe. Načina da ih se riješite zaista ima mnogo, no oni koji uključuju hemikalije definitivno nisu opcija kojoj se treba iznova vraćati. Izdvojili smo nekoliko prirodnih trikova koji zaista djeluju, a nježni su i prema prirodi i životnoj sredini. Stoga, spremni dočekajte zujajnje u vašem domu.
Ulje čajevca
Ovo uistinu magično ulje koje djeluje protivupalno odličan je prirodni repelent koji djeluje ne samo protiv komaraca, već i protiv uši, mrava i drugih insekata. Dovoljno je samo u bočicu s raspršivačem uliti 60 ml ulja čajevca i pomiješati ga s destilovanom vodom. Osim na svoje tijelo, možete ga špricati po stanu i mjestima gdje vam se obično imaju prilike nastanjivati mravi.
Cimet
Nama neodoljiv u poslasticama i nekim pićima, a nevjerojatno odbojan mravima. Pospite ga po ivicama kuće i oko prozora, vjerujte mravima ulazak u vaš dom neće više biti drag.
Organsko sojino ulje
Možda zvuči komplikovano i skupo, ali organsko sojino ulje možete pronaći u bilo kojoj bio prodavnici, a cijena iznosi nekih 4 do 5 eura. Ono što ćete dobiti je prirodni DEET, koji je inače najčešća hemikalija koja se koristi u repelentima. Istraživanje objavljeno u The New England Journal of Medicine otkriva da su repelenti napravljeni od sojinog ulja jednako učinkoviti kao i oni s tom hemikalijom, a uz to sojino ulje odlično štiti i vlaži kožu.
Ulje nima
U kombinaciji s kokosovim uljem odličan je repelent koji možete nanositi na kožu ili pak ako niste veliki obožavatelj špricanja, mješavinu ubacite u aroma lampu i zapalite svijećicu. Naime, istraživanje koje je sprovedeno u Indiji pokazalo je da ulje nima ima 90, 26 %-tnu zaštitu od komaraca. Ulje nima koristi se i za zaštitu od krpelja, no s njima budite posebno oprezni i mješavinu nanosite što češće prilikom boravka u prirodi.
Mačja menta i ruzmarin
Mačja menta ili popularno catnip ima sasvim drugu funkciju od one za čovjeka. Ova biljka genijalno je rješenje protiv insekata, a istraživanja su pokazala da je čak deset puta učinkovitija od DEET-a za odbijanje komaraca, posebno u kombinaciji s ruzmarinom. Dovoljno je samo otkinuti listiće mačje metvice i ruzmarina te ih utrljati u na kožu, ali i odjeću da pojačate učinak.
Krastavci
Zvuči neobično, pomalo smiješno, no zaboravite sve one videe u kojima se navodno mačke boje krastavaca, istina je da su mravi i bubašvabe zapravo ti koji ne mogu podnijeti krastavac u svojoj blizini. Narežite svježi krastavac na kriške i postavite po vašem domu gdje smatrate da bi mravi i bubašvabe mogli ući. Naime, mravi i bubašvabe imaju prirodne instinkte da izbjegavaju miris krastavaca, a gorki krastavci najbolje djeluju na njih, odnosno protiv njih.
Izvor: Green.hr