Profesor Larsen: Energetska tranzicija mora da se desi u srcima i glavama ljudi, potrebne tehnologije su već tu

Fridrik-Larsen ResearchGate

Izvor: Balkan Green Energy News

Fridrik Larsen, profesor na Univerzitetu Island u Rejkjaviku, stručnjak za brendiranje i autor knjiga o energetskom brendiranju, smatra da su glavne prepreke za energetsku tranziciju prije svega emocije i rasuđivanje ljudi, a ne tehnološka rešenja koja će je omogućiti. To saznanje podrazumijeva da energetske kompanije shvate da moraju da se približe svojim kupcima i promijene dosadašnji način komunikacije s njima.

Fridrik Larsen u svom tekstu za Recharge piše da je kao profesor i stručnjak za brendiranje poslednjih 15 godina proučavao kako energetske kompanije komuniciraju sa internom i eksternom publikom i pomogao im da razviju svoje brendove.

Njegov zaključak je kratak i jasan: Globalna energetska industrija ima problem u komunikaciji.

Kao dokaz, osnivač, kako kaže, posebne studijske oblasti pod nazivom energetski brending, navodi dva primera.

Prvi je rezultat istraživanja u kojem su učestvovale evropske energetske kompanije iz Evrope, državni monopoli koji su propisima primorani da izađu na tržište. Naime, one nijesu svoje klijente posmatrale kao klijente i kupce, već kao „brojila“, mjerne uređaje na drugoj strani dalekovoda. Tu se završavao svaki dalji odnos sa kupcima.

Energetske kompanije žive u prošlosti

Drugi primjer je rezultat ankete, koja je dosad doživjela 14 izdanja, sa direktorima sektora za marketing. Naime, iako su po potrošenom novcu za marketing pri dnu u poređenju sa drugim industrijama, direktori energetskih firmi smatraju da mnogo bolje razumiju marketing od drugih.

Ovakvi stavovi su, kako kaže Larsen, savršeno razumljivi u staroj paradigmi centralizovanih energetskih sistema, pokretanih monopolističkim ili državnim kompanijama. Zašto se brinuti o tome šta se dešava iza „brojila“ ako prodajete robu koju na kraju svako mora da kupi? I svakako zašto bacati novac na oglašavanje?

Stari monopoli zamijenjeni su legijama „osvajača svemira“

Ali, stara paradigma polako ide u istoriju. Stari monopoli zamijenjeni su legijama „osvajača svemira“, novim učesnicima na tržištu koji se bore za svakog potrošača u svakom podsektoru energetskog poslovanja, od proizvodnje i prenosa do maloprodaje i usluga.

Iako je energija roba, i gorivo i struja, sada se ispostavlja da su neke vrste energije daleko bolje od drugih, ističe Larsen. Prelazak sa fosilnih na obnovljive izvore je svakako neizbježan, ali će zahtijevati veći stepen individualnog i društvenog učešća. To znači da energetske kompanije moraju da postanu mnogo bolje u komunikaciji sa kupcima.

Evolucija u sljedeću eru proizvodnje energije zahtijevaće od nas da otvorimo svoje domove i zajednice virtuelnim elektranama, uređajima za skladištenje i mrežama za punjenje

Na kraju krajeva, evolucija u sledeću eru proizvodnje električne energije koja je korisna za klimu zahtijevaće od nas da otvorimo svoje domove i zajednice virtuelnim elektranama, uređajima za skladištenje i mrežama za punjenje, a to nije izazov u tehnološkom smislu, nego da se pokrene u srcima i glavama ljudi, poručuje Larsen.

On podseća na knjigu Marka Džejkobsona „Čuda nijesu potrebna“. Svijet, kako je autor napisao, već ima pristup svim tehnologijama – vjetar, ​​solar, elektrolizeri za vodonik i novi modeli skladištenja energije – potrebnim za potpunu dekarbonizaciju planete.

Ali, da bi se to sprovelo u djelo energetska industrija ne može sebi da dozvoli neuspjehe u komunikaciji, potrebno je da nauči da komunicira, i to brzo, poručio je Larsen.

Skip to content