Prvi reciklomati stižu u Podgoricu
Kompanija „Čistoća” je najavila da u narednom periodu planira da nabavi sedam reciklomata na kojima će biti moguće zamijeniti plastične i staklene flaše, limenke i kartonsku ambalažu za hranu za pse, autobuske karte ili kartu za parking
Prateći primjer iz regiona, Podgorica će dobiti prve reciklomate za reciklažu ambalaže.
Podgoričani su na to čekali dugo, ako uzmemo u obzir da se ta praksa uveliko primjenjuje u Evropi. U Njemačkoj, za koju se smatra da je najbolje razvila sistem reciklaže, već skoro dvije decenije mogu vratiti svoju ambalažu u jednoj od mašina za povrat ambalaže, kompanije Tomra.
Sistem povrata ambalaže u Njemačkoj je postojao još u 1980. godini, ali je tada bilo moguće vratiti uglavnom samo staklenu ambalažu velikim lancima marketa, što je tada bilo moguće i kod nas. Međutim, ta praksa se kod nas iskorijenila, dok se u Njemačkoj razvio sistem koji je omogućio da građani plaćaju depozit za ambalažu (0,25€ za flašu jednokratne upotrebe), a onda potom isti taj depozit mogu dobiti povratom ambalaže u jednoj od pomenutih mašina.
Taj sistem je svakako zaživio i postao svakodnevica za Njemce. Da li nešto tako može biti moguće i kod nas?
Kompanija „Čistoća” je najavila da u narednom periodu planira da nabavi sedam reciklomata na kojima će biti moguće zamijeniti plastične i staklene flaše, limenke i kartonsku ambalažu za hranu za pse, autobuske karte ili kartu za parking. Mogućnosti su razne, ali postoji bojazan da to neće biti dobro prihvaćeno od strane građana i da će pojedinci uništiti mašine za reciklažu.
Strah je osnovan, ali pravilnim sistemom zaštite, kao i postavljanjem kamera bilo bi moguće sačuvati mašine od vandala.
Ovi reciklomati su prije par godina postavljeni u Beogradu, a tamo ih je osmislila i projektovala domaća kompanije Globaltel. Mašina ima mogućnost prepoznavanja različitih tipova otpada (plastičnih flaša, limenki, papirne i staklene ambalaže), njegovo prihvatanje i skladištenje, prenosi portal Volim Podgoricu.
Na ovim reciklomatima koji su postavljeni u Beogradu za svaki komad plastične ambalaže korisniku se uplaćuje 0.04 eura, za staklo 0.03 eura, a za limenke i kartonsku ambalažu (tetrapak) 0.02 eura. Pretpostavlja se da se slične cijene mogu očekivati i kod nas.
Ono što je dobra strana jeste što hranu za pse koju dobijete možete iskoristiti da nahranite pse lutalice, a i besplatna karta za parking mjesto ili autobus može nekada itekako značiti. Svakako, ova inicijativa je od izuzetnog značaja kako za glavni grad, tako i za državu.
Smanjenje količine otpada koja počinje da guši Crnu Goru, bi trebalo da bude jedan od glavnih prioriteta. Nadamo da će konačno donošenje Zakona o upravljanju otpadom pomoći u rješavanju ovog ogromnog ekološkog problema.
Osim zakona, usvajanje navika reciklaže je druga stavka na koju bi trebalo obratiti pažnju. Građanima će se ovim putem pružiti prilika da direktno učestvuju u reciklaži i da od toga mogu ostvariti neku dobit.
Izvor: Ecoportal