Radionice o medijskoj pismenosti u OŠ “Oktoih” i Srednjoj građevinskoj “Inž. Marko Radević”

Foto: AMU

U sklopu globalne sedmice medijske pismenosti, Agencija za audiovizuelne medijske usluge (AMU) i Misija OEBS-a u Crnoj Gori juče su, u Osnovnoj školi „Oktoih“ i Srednjoj građevinsko-geodetskoj školi “Inž. Marko Radević“ u Podgorici, organizovali tematske radionice.

Cilj ovih radionica, kako je saopšteno, bio je podizanje svijesti kod osnovaca i srednjoškolaca o značaju medijske pismenosti, te osnaživanje djece i mladih da kritički pristupaju medijskim sadržajima.

“Interaktivne radionice vodio je prof. dr Nenad Vujadinović, koji je učenicima pružio uvid u ulogu medija u društvu, njihovu moć i uticaj na oblikovanje društvenih procesa. Tokom radionica, mladi su imali priliku da se upoznaju s funkcionisanjem tradicionalnih i savremenih medija, uz poseban fokus na nove medijske trendove, poput upotrebe vještačke inteligencije, koji zahtijevaju kritičko promišljanje i pravilno tumačenje informacija”, navode iz AMU-a.

Kroz korisne savjete o sigurnijem korišćenju medija i prepoznavanju manipulacija i dezinformacija, učenici su stekli vještine za prepoznavanje i razlikovanje sumnjivih i lažnih podataka. Zahvaljujući konkretnim primjerima i praktičnim objašnjenjima, pokazali su veliki interes za ovu oblast, kao i znatiželju da prošire svoja znanja o medijskim sadržajima i načinima njihove provjere.

“Radionice su, kao oblik neformalnog obrazovanja, važan alat u osposobljavanju mladih da bolje razumiju medijski prostor. Generacije koje od malih nogu postaju dijelom digitalnog svijeta, kroz ovakve programe, na jednostavniji način uviđaju prednosti i mane kako savremenih, tako i tradicionalnih medija. Kao znak zahvalnosti za učešće, svim učenicima/cama uručen je strip ‘Sajber sa sajberom‘ koji je dio ranijih inicijativa Agencije sa ciljem jačanja medijske pismenosti među mlađom populacijom. Strip prati avanture mladog junaka Sajbera, a kroz njegove priče najmlađi se uče kako prepoznati lažne vijesti, kako zaštititi svoje privatne podatke i kako se ponašati pristojno u online komunikaciji”, dodaju iz AMU-a.

Agencija za audiovizuelne medijske usluge i Misija OEBS-a u Crnoj Gori izražavaju posebnu zahvalnost direktorima i profesorima škola koji su omogućili uspješnu organizaciju ovih događaja koje predstavljaju važan korak ka kontinuiranom medijskom opismenjavanju djece i mladih.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content