Raspravljali o primjeni regionalnog projekta Solar Adria
Glavne prepreke većem prodiranju integrisanih solarnih sistema bili su složeni i dugotrajni postupci licenciranja (nedavno pojednostavljeni) i nejasni propisi o mjerenju mreže i ograničene subvencije
Solarna energija u regionu, iako ima veliki potencijal, i dalje zaostaje za ostalim obnovljivim izvorima energije kako u Hrvatskoj kao članici EU, tako i u drugim susjednim zemljama. Glavne prepreke većem prodiranju integrisanih solarnih sistema bili su složeni i dugotrajni postupci licenciranja (nedavno pojednostavljeni) i nejasni propisi o mjerenju mreže i ograničene subvencije. Ovi faktori doveli su do niskih investicija i spore primjene solarnih sistema, piše na sajtu Programa za životnu sredinu (EnvPro), organizaije iz Podgorice.
Oni su krajem juna zajedno sa partnerima Energetski institut Hrvoje Požar (Zagreb, Hrvatska), Univerzitet iz Ljubljane (Ljubljana, Slovenija) i The Nature Conservancy (Berlin, Njemačka), organizovali stučni seminar kao jednu od niza aktivnosti koje se sprovode kroz projekat “Solar Adria: Ubrzanje razvoja projekata sunčeve energije u obalnim područjima”. Projekat je počeo sa realizacijom oktobra 2020, odobren je u okviru klimatske inicijative EUKI – instrument financiranja Saveznog ministarstva okoline, zaštite prirode i nuklearne sigurnosti SR Njemačke (BMU), i trajaće do septembra 2022. godine.
Sa pilotima u dvije opštine, Kopru u Sloveniji i Starigradu u Hrvatskoj, planira pokazati kako efikasno uključiti doprinos zainteresovanih strana prilikom izbora i dizajniranja lokacija za nove solarne instalacije
Glavne teme seminara odnosile su se na korišćenja solarne energije i izazova koje nosi ovaj proces (trenutna situacija, politika, ciljevi, izazovi, mogućnosti i budući razvoj), kroz prikaz rezultata rada na projektu Solar Adria u čijem su fokusu bili primorski gradovi Starigrad (Hrvatska) i Kopar (Slovenija) i mogućnostima da se pristup primjeni u Crnoj Gori (solarne karte, onlajn kalkulator, demonstracija platforme za pronalaženje partnera i drugo), kroz partnerstva i druge vidove saradnje. Navedene teme su prvog dana seminara uspješno prikazane od strane učesnika projekta – predstavnika Energetskog instituta Hrvoje Požar, Univerziteta iz Ljubljane i The Nature Conservancy, ali i predstavnika Ministarstva kapitalnih investicija Crne Gore i Elektroprivrede Crne Gore koji su se osvrnuli na trenutnu situaciju, politike, ciljeve, izazove, mogućnosti i budući razvoj, kao i projekte čija je realizacija u toku, u našoj zemlji.
“Veoma interesantan dio seminara obuhvatio je panel diskusiju koju su vodili predstavnici Glavnog grada Podgorica, Opštine Tivat, UNDP-a i Eko-fonda koji su razmijenili mišljenje na temu uloge i značaja solarne energije u energetskom razvoju Crne Gore”, saopštili su iz organizacije EnvPro.
Drugog dana seminara upriličene su posjete firmama Salaš 23 i RAMOND, kao i gazdinstvu Miličić u Nikšiću koji su primjer uspješne prakse u razvoju solarnih projekata u Crnoj Gori uz podršku koju su im u značajnoj mjeri pružili UNDP i Eko fond.
Projekat “Solar Adria“ omogućiće opštinama jadranskog regiona da poboljšaju razvoj sistema solarne energije u urbanim sredinama i na taj način olakšaju sprovođenje nacionalnih klimatskih politika. Sa pilotima u dvije opštine, Kopru u Sloveniji i Starigradu u Hrvatskoj, planira se pokazati kako efikasno uključiti doprinos zainteresovanih strana prilikom izbora i dizajniranja lokacija za nove solarne instalacije.