Republika Srpska predstavila UNESCO-u plan za rješavanje spora u vezi sa HE Buk Bijela
Republika Srpska uradiće dodatnu ekološku studiju kako bi se analizirali efekti gradnje hidroelektrane Buk Bijela na Nacionalni park Durmitor u Crnoj Gori koji je pod zaštitom organizacije UNESCO.
Delegacija Vlade Republike Srpske, predvođena pomoćnikom ministra energetike Milanom Baštincem boravila je u Parizu, u sjedištu Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), i održala radni sastanak sa direktorom UNESCO-a za Svjetsko nasljeđe Lazarom Asomom.
Dvije strane razgovarale su, kako je saopštilo Ministarstvo energetike i rudarstva RS, o sporu pred UNESCO-m u vezi sa potencijalnim narušavanjem zaštićenog područja Durmitora, a koje bi se po navodima Crne Gore, desilo izgradnjom HE Buk Bijela u Foči.
Usaglašeni naredni koraci kako bi se nedoumice otklonile
Ministarstvo je navelo da je delegacija Vlade RS upoznala direktora UNESCO-a i njegove saradnike o samom projektu HE Buk Bijela, razjasnila nedoumice i usaglasila naredne korake koje će Republika Srpska i BiH preduzeti zajedno sa kolegama iz Crne Gore i UNESCO-m, kako bi sve nedoumice bile razjašnjenje, što bi omogućilo nesmetan dalji rad na projektu izgradnje same hidroelektrane.
Da podsjetimo, kamen temeljac za ovu elektranu postavljen je maja 2021. Gradnja brane i glavnog objekta je najavljena za kraj prošle i početak ove godine, a u martu ove godine je ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović rekla da su u toku pripremni radovi i da se očekuje otklanjanje proceduralnih problema.
Osim Crne Gore, iz ekoloških razloga gradnju osporavaju ekološke organizacije u BiH i Crnoj Gori, ali i Federacija BiH koja smatra da RS kao entitet nije nadležan da donese odluku o gradnji elektrana na Drini, već BiH.
Biće pripremljena i studija o uticaju na Dunavskog lososa
Poslije sastanaka u Parizu Milan Baštinac izjavio je za Capital.ba da je dogovoreno da se pripremi dodatna ekološka studija kako bi se proverili mogući efekti na NP Durmitor, kao i uticaj na Dunavskog lososa (prim. aut. mladica).
Baštinac je istakao i da će pripremni radovi za gradnju biti završeni do septembra.
Ministarstvo je sigurno da problemi ne postoje, ali to bi trebalo i dokazati u skladu sa pravilima UNESCO-a.
Sastanak je organizovala Ambasada BiH u Francuskoj, kako se dodaje, a ambasadorka Bojana Kondić Panić je prisustvovala sastanku i preuzela lično koordinisanje budućih aktivnosti i komunikacije UNESCO-a i BiH.
Sastanak u Parizu je, inače, drugi potez koji je u posljednjih nekoliko nedjelja preduzela Republika Srspka u vezi sa HE Buk Bijela.
Prije nešto više od dvije nedelje RS i Crna Gora dogovorile su plan za rješavanja spora uz posredovanje Sekretarijata Energetske zajednice.
HE je dio projekta Gornja Drina
HE Buk Bijela, snage 93 MW, koja bi trebalo da košta oko 220 miliona eura, planiraju da zajednički grade Srbija i Republika Srpska. Elektroprivreda Srbije (EPS) ima 51 odsto udjela u projektu, a ostatak Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).
Izgradnja predstavlja prvu fazu šireg zajedničkog projekta Srbije i Republike Srpske pod nazivom Gornja Drina, koji obuhvata još dvije hidroelektrane na Drini – HE Foča, snage 44 MW, i HE Paunci, od 43 MW.
Izvor: Balkan Green Energy News