Slučaj “Barlaj”: ODT i dalje prikuplja obavještenja o izgradnji puta uz granicu Crne Gore i Albanije
Predmet formiran povodom izgradnje nelegalnog makadamskog puta u selu Barlaj, u neposrednoj blizini (manje od stotinjak metara) granične linije između Crne Gore i Albanije u Opštini Tuzi, nakon više od tri mjeseca, nalazi se i dalje u fazi prikupljanja obavještenja.
To je portalu “Zumiraj”, u odgovoru koji nam je dostavila savjetnica za slobodan pristup informacijama mr Ivana Popivoda Gligorović, potvrđeno iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici.
“Povodom Vašeg pitanja, obavještavam Vas da je postupajući državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici od strane službenika Uprave policije obaviješten o predmetnom događaju, kao i da je isti naložio policijskim službenicima da prikupe sva potrebna obavještenja”, navodi se u odgovoru koji, u ime ODT-a, potpisuje Popivoda Gligorović.
Podsjećamo, početkom jula otkriveno je da se u selu Barlaj u Opštini Tuzi, iako Zakon o graničnoj kontroli Crne Gore propisuje drugačije, gradi makadamski put uz samu graničnu liniju dvije države.
Pomenuti zakon članom 9 propisuje da je za prostor koji doseže do 100 metara od granične linije izvođač i/ili naručilac radova, prilikom izrade i donošenja planskog dokumenta za izgradnju objekta ili uređenja prostora, dužan pribaviti mišljenje Uprave policije (UP).
Od tog mišljenja zavisi da li se radovi uopšte mogu i izvoditi.
“Ako se planskim dokumentom uređuje i prostor koji doseže do 100 metara od granične linije, Policija je dužna da u postupku izrade i donošenja planskog dokumenta dostavi potrebne podatke, kao i svoje predloge i mišljenja koji su neophodni za donošenje planskog dokumenta, u skladu sa propisima o uređenju prostora i izgradnji objekata”, piše, između ostalog, u članu 9 Zakona.
U ovom članu ističe se i da “ne može se donijeti planski dokument kojim bi se doveli u pitanje bezbjednost i preglednost državne granice”.
Opština Tuzi tvrdi(la) da se radi o privatnom putu, Uprava policije otkrila da nije
Na naša pitanja da li je lokalna samouprava naručilac i/ili izvođač radova, te da li su pribavljene sve potrebne dozvole za ovaj projekat, iz Opštine Tuzi su nas informisali da se radi o privatnom putu, koji se probija na inicijativu mještana ovog kraja.
“Poštovani, u vezi postavljenih pitanja za makadamski put u selu Barlaj, obavještavamo Vas da se radi o privatnom putu na inicjativi mještana, takođe obavještavamo Vas da Opština Tuzi nije izdala dozvolu i da nemamo informacije u vezi navedenog puta. U vezi vašeg pitanja za mišljenje i procjenu policije molimo Vas da se obratite nadležnom sektoru u Upravi policije”, rečeno nam je početkom jula iz Opštine Tuzi.
Međutim, ovu tvrdnju su demantovali iz Uprave policije.
Naime, Sektor granične policije je, još 16. februara 2024. godine, u odgovoru na dopis koji je 30. januara 2024. godine upućen od strane Sekretarijata za urbanizam ove opštine, dao negativno mišljenje kada je riječ o ovom sumnjivom infrastrukturnom poduhvatu.
“Uprava policije – Sektor granične policije je 16. februara 2024. godine, u odgovoru na dopis kojim se od strane Opštine Tuzi tražila saglasnost, dala negativan stav za izgradnju puta uz graničnu liniju između Crne Gore i Republike Albanije”, stajalo je u odgovoru UP.
Kako su nam tom prilikom pojasnili, razlog za ovu odluku je pojačani opseg prekograničnog kriminala na datom području, jer je Barlaj u proteklom periodu prepoznat kao područje kritično za šverc.
“Iako Uprava policije cijeni značaj izgradnje puteva koji mještanima uz graničnu liniju mogu služiti za punu valorizaciju svoje imovine, u ovom slučaju dat je negativan stav iz razloga mogućeg pojačanog opsega prekograničnog kriminala na datom području, jer je navedeno područje u proteklom periodu bilo prepoznato kao pravac kojim su se vršili pokušaji nezakonitog prelaska lica, prebacivanja narkotika, duvana i sl. Stoga bi se izgradnjom planiranog puta, koje se proteže na samo 60-tak metara od granične linije mogao očekivati nastavak prekograničnih aktivnosti”, objasnili su iz Uprave policije.
Barlaj – kritična tačka idealna za šverc
Selo Barlaj u Opštini Tuzi u žižu javnosti zbog šverca prvi put ozbiljnije je dospjelo 25. novembra 2020. godine. Tada je granična policija zaplijenila preko 400 kilograma duvana (spakovanog u 807 pakovanja) i 400 kilograma ribe.
“Policija raspolaže operativnim saznanjima o vozilu i licu koje je krijumčarilo navedenu materiju koju je odbacilo i udaljilo se u pravcu u Tuzi. O svemu je obaviješten nadležni državni tužilac i pripadnici Centra bezbjednosti Podgorica, povodom čega je izvršen pretres na jednoj lokaciji u Tuzima. Osim toga policija je kod dva lica pronašla po 200 kilograma ribe ‘šaran’. Ukupno 400 kilograma ribe je oduzeto od jednog albanskog i jednog crnogorskog državljanina. Albanski državljanin je imao namjeru da navedenu ribu, koju je nezakonito izlovio na Skadarskom jezeru, prebaci na teritoriju Albanije”, navodi se u saopštenju UP iz tog perioda.
Manje od godinu dana kasnije, tačnije 15. oktobra 2021. godine, službenici UP su u reonu ovog sela pronašli 381 kilogram duvana i četiri paketa alkoholnih pića.
“Juče oko 2.15 časova granična policija je, u sklopu aktivnosti koje se sprovode sa ciljem suzbijanja krijumčarenja, prvo pronašla odbačene džakove, a potom i tovarna grla na kojima se prenosila krijumčarena roba. Policija je ukupno pronašla 381 kilogram duvana i četiri paketa alkoholnog pića”, kazali su iz UP.
Početkom marta 2022. godine, u istoimenoj akciji “Barlaj”, policija je u saradnji sa ODT Podgorica uhapsila šest građana Tuzi zbog krijumčarenja duvana.
Njima je na teret stavljeno krivično djelo krijumčarenje u produženom trajanju. Kod njih je pronađeno i oduzeto ukupno 617 kilograma duvana.
U švercu preko Barlaja “pao” i policajac
U nastavku pomenute akcije, svega tri dana kasnije, tj. 7. marta 2022. godine, slobode je lišen policijski službenik D.K. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju.
“Sumnja se da je ovo lice, u dužem vremenskom periodu, u reonu Barlaj – Drume omogućavalo osumnjičenim licima za krijumčarenje rezanog duvana da ovu materiju nesmetano prevoze, izbjegavajući mjere carinskog nadzora, preko carinske linije sa teritorije Republike Albanije na teritoriju Crne Gore. Osumnjičeni će uz krivičnu prijavu biti priveden nadležnom tužiocu”, precizirali su iz UP.
Šverc preko sela Barlaj poslednji put spriječen je 4. aprila ove godine.
Službenici UP presreli su i zaplijenili 40 kilograma marihuane, a za dvije osobe koje su trebale da je prenesu iz Albanije u Crnu Goru još uvijek se traga.
U obavještenju o tom slučaju predočeno je da su granični policajci, u blizini karaule Barlaj, uočili tri osobe koje su se kretale iz pravca Albanije ka Crnoj Gori noseći jutane džakove na leđima.
“Ova dva lica su izvršila nezakonit prelazak državne granice i nastavili kretanje na teritoriji naše države, nakon čega su policijski službenici istima izdali upozorenje, pa i naređenje da se zaustave, o koje su se oni oglušili, te se dali u bjekstvo u pravcu Republike Albanije, a džakove su odbacili od sebe. Na licu mjesta je izvršen uviđaj od strane pripadnika podgoričke policije kada je utvrđeno da je riječ o 40 pakovanja sa sadržajem suve biljne materije zelene boje za koju se sumnja da je opojna droga marihuana, ukupne težine oko 42 kilograma”.
Iz Uprave policije su dodali da je sa događajem crnogorska policija obavijestila kolege iz Albanije koji preduzimaju aktivnosti u cilju lociranja ovih osoba i rasvjetljavanja cijelog događaja.
Od jednog stanovnika Barlaja oduzeta i veća količina oružja
O ovom selu u Tuzima pisalo se i 21. jula 2023.
Tog dana pretresima vršenim u sklopu operativno-taktičke akcije “Racija”, gdje su kontrolisana brojna bezbjednosno-interesantna lica, kod jednog stanovnika Barlaja (V.N.) pronađeno i oduzeto sedam pušaka i dva pištolja.
“O događaju je obaviješten državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici koji će se naknadno izjasniti o eventualnoj pravnoj kvalifikaciji djela”, zaključeno je u saopštenju.