(Toksični) Partnerski odnosi mladih dominantno utiču na njihov način života
Adolescencija je prekretnica u životu mlade osobe tokom koje intenzivno spoznaje sebe kao psihološko i fizičko biće i spoznaje druge. U tom periodu mladi se upoznaju i svojom seksualnošću i upuštaju se u prve partnerske odnose.
Psihološkinja Branka Ćalasan, iz NVO Portret, aktivno radi sa mladima i ocjenjuje da svaki životni ciklus nosi određene razvojne zadatke, za adolesecenciju je jedan od tih zadataka je produbljivanje međuljudskih odnosa. „Samim tim partnerski odnosi postaju prioritet većine mladih, a sami uticaj tih odnosa – dominantan“, kaže ona.
Iako su partnerski odnosi mladima jako važni i zanimljivi, mnogi od njih nijesu pozitivno i zdravo iskustvo. Neki od njih mogu biti toksični, nasilni i na druge načine nezdravi. To nerijetko ostavi duboko ukorijenjene traume kod mladih ljudi.
Ćalasan objašnjava da u bilo kojem uzrasnom dobu da se nalazimo, toksični odnosi imaju štetan uticaj najprije na psiho-fizičko zdravlje, a onda i na cjelokupan način života.
„Nije rijetko da u psihoterapijskoj praksi imamo mlade pojedince kojima je potrebna stručna pomoć da se izbore sa posljedicama koje su nastale zbog ostajanja u ovakvim odnosima, pa su to često i psihosomatska oboljenja poput kardio-vaskularnih, dijabetesa, bolesti štitne“, kaže sagovornica Zumiraj.
Jelena Jovanović iz NVO Prima sa mladima širom Crne Gore govori o partnerskim odnosima kroz radionice „Zdrave veze“ koje organizuju u školama i omladinskim klubovima. Jovanović objašnjava da zvanične brojke o broju mladih koji trpe nasilje u vezi u Crnoj Gori ne postoje, ali kroz rad sa mladima prepoznaje da je mnogo njih u toksičnim, nezdravim odnosima.
„Ono što mlada osoba najčešće prepozna jeste da se u vezi osjeća “kao da gazi po jajima”, osjeća strepnju u odnosu sa partnerom i strah da donese sopstvene odluke zbog moguće reakcije partnera. U NVO Prima smo u toku prethodne godine imali više od 30 mladih koji su se javili za uslugu besplatnog, psihološkog savjetovanja zbog nasilja u vezi“, kaže Jovanović.
Istraživanje UNICEF-a pokazalo je da negativna se iskustva u djetinjstvu vezuju za slabije zdravstveno stanje u odraslom dobu, a sve je više literature koja ukazuje na to da toksični stres koji izazivaju negativna iskustva u djetinjstvu može iz temelja da promijeni razvoj djece i adolescenata.
Kako prepoznati toksičnu vezu?
Jovanović kaže da kao i kod nasilja koje se dešava u odnosima “odraslih”, glavni uzrok nasilja u vezama mladih jeste želja za moći i kontrolom osobe koja čini nasilje – osjećaj da njihova partnerka ili partner njima pripada te da je dužna da ispuni svaku njihovu želju i da se povinuje njihovoj volji.
U vezama mladih postoji psihološko, fizičko i seksualno nasilje. Krug nasilja karakteriše smjenjivanje perioda, a prva faza je podizanje tenzije, nakon čega slijedi eskalacija nasilja koje dobija brutalnije karakteristike.
„Nakon toga kreće nasilje maskirano u ljubav – faza medenog mjeseca: obećanja, izvinjenja, pokloni, sve ono što osoba koja preživljava nasilje sanja da dobije u srećnoj vezi. Ove faze se vremenom sve brže smjenjuju, pa “medeni mjesec” postaje sve rjeđi, a eksplicitno nasilje sve učestalije. Takođe, ti idealni periodi su vid manipulacije nasilnog partnera, kako bi osoba sa kojom su u vezi ostala sa njima, uprkos nasilju“, zaključila je Jovanović iz Prime.
Ćalasan naglašava da u svakom odnosu možemo nešto okarakterisati kao toksično. Kontinuirano iscrpljujući odnos koji je obojen kontrolom, posesivnošću, pasivnošću, nerazumijevanjem i nepoštovanjem, ponižavanjem i omalovažavanjem, emocionalnim ucjenjivanjem je odnos u kojem je veliki rizik od gubitka sebe, objašnjava ona, i takav odnos je toksičan.
Na pitanje zbog čega se toksični oblici ponašanja javljaju ona odgovara da su razlozi mnogi. Ako u odnosu dominira toksično ponašanje samo jednog partnera može biti riječ o nekom psihopatološkom stanju. Prije svega razloge možemo tražiti u nedostatku kapaciteta osobe da voli i poveže se sa drugim ljudima.
Ćalasan takođe smatra da je kontrola veliki faktor i kaže da je „važna tema u partnerstvu je i borba za moć koja je prisutna u svakom odnosu, a toksične veze karakteriše insistiranje isključivo jednog partnera na kontroli“.
Nasilje u vezama mladih se uzima zdravo za gotovo
Nasilje u romantičnim vezama mladih često se gura pod tepih jer nisu u braku, nisu ekonomsko zavisni od partnera, nemaju djecu i ne žive zajedno, pa je ustaljeno mišljenje da je lako otići. To je jedan od razloga zbog kojih izostaje podrška roditelja i okoline, jednostavno im se ne čini „preozbiljno“.
Jovanović kaže da jedan od razloga zašto mladi ostaju u nasilnim vezama jeste jer vjeruju da je nasilje koje im se desilo izolovan incident, ali se ono u većini slučajeva ponovi i biva sve brutalnije.
„Ako se osjećate čudno u vezi, ako strahujete od partnera ili primijetite neki vid ponašanja koji vam nije okej, važno je da progovorite. Osoba koja trpi nasilje nikada nije kriva za njega, već je nasilje isključivo svjesna odluka nasilnika“, poručuje ona.
Termin “Zdrava ljubav” Branka Ćalasan objašnjava kao odnos zasnovan na ljubavi, empatiji, poštovanju, razumijevanju, iskrenosti, ravnopravnosti, nezavisnosti i dobroj komunikaciji.
„Svako kontrolišuće i manipulativno ponašanje koje je prisutno svakodnevno i postaje norma – govori o odredjenom stepenu toksičnosti, dok se u zdravim vezama osjećamo sigurno, imamo prostora da ostvarujemo sopstvene potencijale, njegujemo uzajamnu brigu i dijelimo odgovornost, toksične veze karakteriše nesigurnost i egocentričnost“, zaključuje psihološkinja.
Ukoliko se nalazite u nezdravoj vezi i želite da porazgovarate sa stručnim licem o tome, možete kontaktirati NVO Prima na društvenim mrežama ili putem kontakata na sajtu. Psihološko savjetovanje je besplatno i dostupno svim mladima iz Crne Gore, online i offline.
Ukoliko ste žrtva fizičkog i psihičkog nasilja ohrabrujemo vas da nasilje prijavite svojim roditeljima i nadležnim organima.