TZ: Isplativije je odmah preći sa uglja na OIE nego koristiti gas kao prelazno rješenje
Da je isplativije da umjesto tranzicije na gas, države odmah pređu na OIE navodi se u istraživanju koje prenosi Balkan green energy news.
Prelazak sa uglja direktno na solar i vetar i skladištenje energije u baterijama bi proizvođačima struje u Evropskoj uniji (EU) omogućilo u prosjeku da na cijeni emisija CO2 uštede 90 američkih dolara po toni, dok bi ih prelazak na gas kao tranziciono gorivo koštao 288 dolara po toni CO2, pokazuje istraživanje neprofitne organizacije TransitionZero, koja se bavi analizama u vezi sa klimatskim promjenama. Na svjetskom nivou, prelazak sa uglja na zelenu energiju bi u prosjeku uštedio proizvođačima 62 dolara po toni CO2, dok bi oni koji se odluče za prelazak na gas imali trošak od 235 dolara po toni.
Analitičari iz organizacije TransitionZero stoga preporučuju direktan prelazak na obnovljive izvore i skladištenje energije u baterijama. Prirodni gas, koji je široko prihvaćen kao tranziciono gorivo, nije više isplativa opcija zbog faktora kao što su nestabilnost cijena, nestašice i ruska invazija u Ukrajini, navodi se u izvještaju.
Gas više nije isplativo tranziciono gorivo budući da je cijena prelaska na obnovljive izvore pala za čak 99% u odnosu na 2010. godinu
Istraživanje je takođe pokazalo da je cijena prelaska na obnovljive izvore po osnovu emisionih jedinica pala za čak 99% u odnosu na 2010. godinu
Cijena prelaska sa uglja na obnovljive izvore po osnovu emisionih jedinica u Kini je za ovu godinu procjenjena na 11 dolara po toni CO2, u poređenju sa 40 dolara po toni CO2 za prelazak na gas, navodi se u izvještaju. U Indiji bi prelazak na zelene izvore energije koštao proizvođače struje 38 dolara po toni CO2, a prelazak na gas 64 dolara po toni CO2.
Cijena zamjene uglja obnovljivom energijom se zanačajno razlikuje od regiona do regiona, pa je tako u Sjedinjenim Državama još uvijek jeftinije preći na gas
Međutim, postoje značajne razlike u različitim djelovima svijeta kada je u pitanju isplativost prelaska sa uglja na obnovljive izvore energije. U Velikoj Britaniji, na primjer, to bi donijelo veliku uštedu proizvođačima struje, od čak 98 dolara po toni CO2, u poređenju sa troškom od 216 dolara po toni za prelazak na gas, dok je u Sjedinjenim Državama još uvek jeftinije preći na gas, 15 dolara po toni CO2 u poređenju sa 50 dolara za obnovljive izvore.
“Trošak zamene uglja solarom, vetrom i skladištenjem energije u baterijama se značajno razlikuje u različitim regionima. U Evropi, na primer, cijena prelaska je negativna zahvaljujući rastu cijene emisionih jedinica zbog reformi sistema za trgovinu emisijama ETS, decenijama državne podrške obnovljivim izvorima energije i ruskoj invaziji u Ukrajini,” kaže Jacqueline Tao, analitičarka u orgnizaciji TransitionZero.
Potrebne su reforme politika kako bi se iskoristila prilika
Matt Gray, suosnivač i analitičar u TransitionZero, kaže da uprkos regionalnim razlikama analiza pokazuje da postoji trend smanjenja cijene prelaska sa uglja na čiste izvore energije i da će se taj trend najverovatnije nastaviti nezavisno od rata u Ukrajini. Prema njegovim riječima, to daje priliku vladama da zaštite potrošače električne energije od nestabilnih cijena fosilnih goriva, ali pod uslovom da se sprovede niz reformi, poput ubrzavanja procedura za dobijanje dozvola.