U SAD ruše najveću branu do sada u kampanji obnove prirode

U Sjedinjenim Državama je započet najveći projekat uklanjanja brane u istoriji te zemlje. Rušenje ovog objekta na rijeci Klamat na granici između Kalifornije i Oregona je dio nacionalnog pokreta za obnavljanje prirodnog toka rijeka, staništa riba i niza ekosistema.

Uklanjanje brana u SAD, Foto: Mike Wilkinson

U SAD je zaključno s februarom ove godine uklonjeno više od 2.000 brana, od čega većina u posljednjih 25 godina. Među glavnim zagovornicima aktuelne kampanje su predstavnici grupe American rivers. Prema podacima na njihovom sajtu, vjeruju da je moguće srušiti 30.000 brana od 400.000 koliko ih je ukupno u zemlji, da bi se rijeke i rječni ekosistemi obnovili.

Najveći poduhvat do sada jeste uklanjanje četiri brane i hidroelektrane duž reke Klamat, prenosi AP. Rušenje treba da bude završeno do kraja sljedeće godine, kada će 644 kilometra rijeke ponovo biti dostupno za ugrožene vrste riba i drugih životinjskih vrsta. Prošle godine je uklonjeno 65 brana, čime se 692 kilometra rječnih tokova ponovo spojilo.

Ukloniti branu je lakši dio posla. Biće potrebno uložiti puno rada kako bi se okolina i rijeka vratile u stanje prije podizanja brane. Radnici i starosjedilačka plemena sade velik broj biljaka i stabala i održavaju ih.

Pripadnici autohtonih naroda su posljednjih pet godina ručno sakupljali sjemena i slali ga u rasadnike, da bi ga kasnije posijali duž obala rijeke. Helikopterima će na lokacije obnove biti prevezeno stotine hiljada sadnica drveća i žbunja, stoji u članku.

Prirodi bi bile potrebne decenije da se sama oporavi. Međutim, u strahu od invazivnih vrsta, zvaničnici su riješili da ubrzaju ovaj proces.

„Zašto jednostavno ne pustite prirodu da ide svojim tokom? Pa, priroda nije krenula svojim tokom kada su postavljene brane. Ne možemo se pretvarati da se ova ogromna promjena u pejzažu nije dogodila i ne možemo samo da zanemarimo činjenicu da su invazivne vrste velik problem na zapadu i u Kaliforniji“, rekao je Dejv Mjurer, direktor za odnose sa zajednicom u kompaniji Resource Environmental Solutions, koja vodi projekat obnove.

Borba indijanskih plemena je trajala decenijama

Brane na Klamatu su građene počev od 1918. godine za proizvodnju električne energije. Tako je prekinut prirodni tok rijeke, što je uticalo na životni ciklus ribe. Prije svega lososa, koji je Indijancima bio izuzetno važan izvor hrane.

Zbog niskog vodostaja i visokih temperatura 2002. godine, došlo je do pojave bakterije koja je ubila više od 34.000 riba, uglavnom lososa. Starosjedioci i ekološke grupe su svih ovih godina zagovarali uklanjanje brana, sve dok prošle godine savezne vlasti nisu odobrile plan.

Projekat će koštati 500 miliona dolara, a platiće ga poreski obveznici. Već je uklonjena najmanja od četiri brane, a ostale tri će biti srušene sljedeće godine, nakon što se akumulacije isprazne. Nivo vode u jezerima će padati po između jednog metra i metra i po dnevno tokom prvih nekoliko mjeseci naredne godine. Kako nivo vode bude opadao, radnici će u vlažno zemljište saditi sjeme i presađivati sadnice 98 autohtonih biljnih vrsta.

Izvor: Balkan Green Energy News

Skip to content