Udruživanjem lokalnih zajednica do zaštite Bojane i Ulcinja
Projekat je dinamična inicijativa koja povezuje lokalne zajednice, pojedince, nacionalne i lokalne institucije, organizacije civilnog društva, eksperte i privatni sektor.
Lokalne organizacije i institucije sa područja Crne Gore i Albanije zajedničkim radom će poboljšati zaštitu i razvoj na području donjeg toka rijeke Bojane i ekosistemskog kompleksa Ulcinja (LBBUEC). “Građenje LBBUEC otpornosti” projekat je finansiran od strane Partnerskog fonda za kritične ekosisteme, a rezultirao je povećanjem znanja o biodiverzitetu i klimatskim promenama, značaju očuvanja prirode i inspirisao akcije za promovisanje vrijednosti ovog područja.
“Projekat je dinamična inicijativa koja povezuje lokalne zajednice, pojedince, nacionalne i lokalne institucije, organizacije civilnog društva, eksperte i privatni sektor. Podstičući saradnju između različitih aktera demonstriraju se modeli održivog razvoja, zaštite prirode i rešavanja mnogobrojnih i narastajućih problema na području donjeg toka rijeke Bojane i ekosistemskog kompleksa Ulcinja”, kazala je za Zumiraj.me izvršna direktorica nevladine organizacije Program za životnu sredinu – EnvPro Ana Katnić.
Demonstracija ovih aktivnosti upriličena je na završnom događaju, prošlog vikenda, 23. septembra, kada su se okupili partneri na projektu: NVO Program za životnu sredinu – EnvPro kao lider projekta, Univerzitet Ebersvalde za održivi razvoja koji pruža stručnu podršku, DOO Reborn by Adventure, Opština Ulcinj, NVO MSJA, NVO MogUL, kao i brojni podržavaoci projekta: NVO CZIP, Nacionalni Parkovi Crne Gore, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Udruženje ribara, Planinarski klub Rumija, LTO, NVO Taste of Ulcinj… Tokom ovog događaja, prezentovane su aktivnosti projekta i postignuti rezultati.
Predstavljene su aktivnosti na podizanju svijesti po pitanju čvrstog otpada pod nazivom “Zato što volimo Ulcinj”, rad sa lokalnim osnovnim školama – odbacite, smanjite, ponovo upotrijebite, reciklirajte i popravite, kao i koncept za nastavu u prirodi “Upoznaj svoj zavičaj”. Prezentovane su aktivnosti eko-turizma koje okupljaju lokalnu zajednicu pod nazivom “Plave staze” – pedalirajte ka sigurnijoj i održivoj budućnosti, kao i aktivnosti saradnika – “Kako čuvamo Ulcinjsku solanu – obnova nasipa”, a predstavljen je i nevjerovatan svijet slijepih miševa na Šaskom jezeru. Razmatrana su rešenja za suše, poplave, eroziju i menadžment sedimenta, degradaciju prirodnih procesa, a time i ravnoteže , a u okviru istraživačkih aktivnosti sagledano je stanje šumskih ekosistema. Rezultati ovih nalaza biće uskoro javno dostupni.
“Ovdje se biodiverzitet sagledavao u okviru ekosistemskog i holsitčkog pristupa i građenja modela za održivi razvoja ovog područja, a koji počinje od čovjeka. Upravo upoznavanje šire lokalne zajednice i svih zainteresovanih strana sa pravima i obavezama, dobrobitima i mogućnostima, kao I preuzimanje aktivne uloge u razumijevanju i očuvanju prirodnih resursa okosnica je ovog procesa, i građenja sasvim novog koncepta za Crnu Goru, koncepta kolaborativnog upravljanja životnom sredinom”, kaže Katnićeva.
Program UNESCO “Čovjek i biosfera rezervat” mogao bi da pruži neophodan okvir za pomenute prakse, a bio je tema Međunarodne ljetnje škola koja je u Ulcinju okupila univerzitete, profesore i studente iz regiona i Njemačke. Koristeći metode otvorenh standarda u konzervaciji, ljetnja škola se bavila temom očuvanja ekosistema u planiranom prekograničnom UNESCO rezervatu prirode za koji je EnvPro obezbijedila podršku i sredstva za implementaciju na području basena Skadarskog jezera i sa kojim nastavljaju rad na razvoju dobrih primjera praksi.
Akcija se oslanja na prethodne inicijative EnvPro i partnera: „Omogućavanje okruženja za zajedničku zaštitu odozdo prema gore i planiranje održivog razvoja sliva rijeke Bojane“ dokumentovano u studiji LBBUEC i projekat „Osnaživanje mladih za čovjeka i rezervat biosfere“ koji donosi „Manifest mladih za održivi regionalni razvoj reke Bune.“ To je takođe sastavni deo veće strateške vizije za lokacije izvrsnosti i implementacije projekta „Sliv Skadarskog jezera – prekogranični rezervat biosfere (SLV – TBR)“.
Događaj se realizuje u sinergiji sa Regionalnom letnjom školom 2023. koju vodi Univerzitet Ebersvalde, gdje univerziteti zemalja priobalja Drina analiziraju „Prekogranično očuvanje prirode i održivi regionalni razvoj za planirani UNESCO rezervat biosfere u regionu Bojane/Bune, Crna Gora/ Albanija”.
I Opština Ulcinj je u sklopu ovog projekta, i u skladu s planom i programom Sekretarijata za poljoprivredu, ruralni razvoj i ekologiju, pokrenula niz inicijativa sa ciljem podizanja svijesti o važnosti zaštite životne sredine. Te aktivnosti uključuju obilježavanje Dana planete Zemlje u svim školama, gdje su dijeljene hemijske olovke koje se, kada se potroše, mogu posaditi kako bi rasla biljka. Dodatno, u Osnovnoj školi “Marko Nuculović” posađene su sadnice limuna i pomorandže. Takođe, u saradnji sa školama i EnvPro, proslavljen je Svjetski dan zaštite životne sredine organizovanjem čišćenja grada.
“U partnerstvu sa EnVPro, dijeljene su platnene torbe kako bi se obilježila 32. godišnjica proglašenja Crne Gore za ekološku državu. Nadalje, u svim školama su održane radionice sa učenicima kako bi ih edukovali o značaju zaštite životne sredine. Opština Ulcinj će i dalje podržavati projekte usmjerene na unapređenje životne sredine i očuvanje našeg prirodnog okruženja”, navodi se u saopštenju Opštine Ulcinj.