Uporedo sa sušom u Evropi ojačao potencijal za iskorišćavanje solarne energije
Evropa će se ponovo suočiti sa jednom od najtoplijih godina, sudeći po trenutnim vremenskim prilikama. Francuska, Španija i Italija su već pogođene sušom. Međutim, jin-jang principom možemo zaključiti da nije sve nužno loše. Porast osunčanosti se može iskoristiti za proizvodnju obnovljive energije.
Sunčevo zračenje širom Evrope dostiglo je najviši nivo u posljednje četiri decenije, piše u izvještaju Stanje klime u Evropi (European State of the Climate – ESOTC). Osim vremenskih prilika i klime, dokument donosi analizu uticaja meteoroloških prilika na potencijal za proizvodnju obnovljive energije.
Prosječna temperatura na planeti je porasla 1,2 stepena Celzijusa sa predindustrijskog nivoa, a Evropa se zagrijava brže od globalnog proseka, stoji u izvještaju. Autori predlažu da zemlje koje inače ne obiluju solarnim resursima iskoriste priliku za proizvodnju obnovljive energije.
Ljeto 2022. bilo je najtoplije ikada zabilježeno u Evropi. Temperature su bile 1,4 stepena Celzijusa iznad prosjeka. „Takav ekstrem se razumije bolje ako se stavi u kontekst tridesetogodišnjeg trenda, gdje su evropske temperature porasle dva puta više od globalnog prosjeka“, rekao je direktor Kopernikove Službe za posmatranje klimatskih promena C3S Karlo Buontempo.
Prošle godine je zabilježeno 130 sunčanih sati više od prosjeka
Klimatske promjene izazivaju poremećaje u rasporedu vazdušnog pritiska – ciklona i anticiklona. Iznad Evrope je prošle godine duže nego inače bio anticiklon (polje visokog vazdušnog pritiska), što je dovelo do povećanja broja sunčanih dana. Bilo je 130 sunčanih sati više od prosjeka. Najveća povećanja zabilježena su u Njemačkoj, Holandiji, Belgiji i u jugoistočnom dijelu Evrope, uključujući, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Bugarsku, navodi se u izvještaju.
Solarna energija predvodnik tranzicije
Obnovljivi izvori vjetra i solara se inače međusobno dopunjuju. Vjetrovi jače duvaju zimi i noću, dok sunčevo zračenje dostiže svoj maksimum ljeti. Međutim, zbog varijabilnosti i promjene trendova, kao u slučaju atmosferskih cirkulacija, porasta broja sunčanih dana i, samim tim, manje oblačnosti, čak i bez promjene brzine vjetra, solarna energija je 2022. značajno prednjačila.
„Potencijalna proizvodnja energije iz vjetra na kopnu bila je ispod prosjeka u većem dijelu Evrope, posebno u južnim i centralnim regijama. Sa druge strane, potencijalna solarna fotonaponska proizvodnja energije bila je iznad prosjeka u većem dijelu Evrope“, piše u izvještaju.
Sunčevo zračenje je bilo znatno iznad prosjeka između januara i jula, što je dovelo do suše. Brzina vjetra je bila na nivou prosjeka u toku većeg dijela godine.
Prema Emberovoj analizi tranzicije električne energije, u Evropskoj uniji je prvi put proizvedeno više električne energije iz vjetra i solara (22 odsto) nego gasa (20) i uglja (16 odsto). Holandija je bila prva u solaru, sa 14 odsto, a slijede Grčka i Mađarska. Fotonaponski sistemi su dali 24 odsto ili 39 tetravat-sati više nego 2021, piše u analizi.
Potražnja za električnom energijom uslovljena je klimatskim promjenama
Potražnja za električnom energijom uslovljena je klimatskim promjenama. Tako je potražnja u toku jeseni i zime bila ispod prosjeka za sjeverni dio evropskog kontinenta. U toku ljetnjih mjeseci, zbog visokih temperatura i potrebom za klimatizacijom, potražnja je bila velika na jugu, pogotovo u Italiji i Španiji.
Izvor: Balkan Green Energy News