Uspjeh mladih aktivista: Postigli su istorijsku sudsku nagodbu da dekarbonizuju saobraćaj do 2045.
Izvor: Klima101.rs
Ovo je rezultat sudske nagodbe u sklopu prve klimatske parnice za dekarbonizaciju saobraćaja koju su pokrenuli mladi
Automobili, brodovi i avioni koji saobraćaju unutar havajskih granica… Sva ova vozila trebalo bi da pretrpe korjenite promjene u narednim decenijama. A sve u cilju ublažavanja klimatskih promjena i zagađenja.
Naime, Havaji će razviti u narednih godinu dana mapu puta kako da čitav sektor saobraćaja dostigne nulte emisije do 2045. godine.
Povrh toga, planiraju se projekti razvoja pješačke i biciklističke infrastrukture i investicija od najmanje 40 miliona dolara u proširenje javne mreže za punjenje električnih vozila do 2030, prenose mediji.
Međutim, vlasti možda i ne bi bile toliko ambiciozne da ih na to nisu podstakli mladi aktivisti.
Ovi planovi zapravo su rezultat nagodbe u sklopu istorijske klimatske parnice koja je, kako se navodi, prva koju je pokrenula omladina, a odnosi se na dekarbonizaciju saobraćaja.
Tužbu protiv ostrvske savezne američke države pokrenulo je u junu 2022. četrnaestoro mladih ljudi, pretežno starosjedjelačkog porijekla, tvrdeći da aktuelna saobraćajna politika, zasnovana na fosilnim gorivima, krši njihova ustavna prava na čistu i zdravu životnu sredinu.
U trenutku pokretanja spora, tužioci su imali između devet i osamnaest godina.
Stavljajući fokus na projekte kao što je proširenje auto-puta nasuprot naporima za promociju pješačenja i biciklizma i za elektrifikaciju transporta, Havaji su prouzrokovali neodržive emisije gasova sa efektom staklene bašte, navodi se u tužbi.
Takođe se ističe da bi, prema projekcijama, udio saobraćaja u ukupnim štetnim emisijama mogao da se poveća na čak 60%.
Suđenje je trebalo da se održi danas, 24. juna.
Ali epilog nije postignut u sudnici…
Umjesto toga, sedmoro tužilaca pojavilo se na konferenciji za novinare u četvrtak, 20. juna, zajedno sa guvernerom Džošom Grinom. Objavili su da je došlo do nagodbe.
To je način rješavanja sudskog spora koji podrazumijeva međusobni dogovor stranaka o predmetu spora. Stranke se same dogovaraju na koji način će riješiti spor, a postignuta sudska nagodba ima istu pravnu snagu kao i sudska presuda.
„Ovo je izuzetna pobjeda za klimu”, ocijenio je Majkl Džerard, direktor Centra za pravo o klimatskim promjenama pri Univerzitetu Kolumbija. „Tužioci su postigli u suštini sve što bi dobili i da su izašli pred sud.”
Havaji su obećali da će do 2045. dostići karbonsku neutralnost, što znači da će količina emitovanih i apsorbovanih gasova sa efektom staklene bašte biti jednaka, odnosno da će se međusobno potirati. Mada je u energetskom sektoru ostvaren napredak, saobraćaj je zaostajao.
Sada bi to moglo da se promijeni nabolje.
Prema dogovoru, u nadležnosti havajskih sudova je da prate slučaj do 2045. ili do trenutka ispunjenja ciljeva. Dok će mladi tužioci moći da ponovo pokrenu tužbu ako se ne ispune uslovi sudske nagodbe.