Vanredne mjere zbog rizika od nestanka rijeke Kolorado u SAD
Usljed višegodišnje suše i velike potrošnje vode, rijeci Kolorado je zaprijetilo potpuno isušivanje. Arizona, Kalifornija i Nevada su, uz pomoć federalne vlade, postigle sporazum o smanjenju potrošnje vode iz sliva rijeke za 13 odsto.
Kalifornija, Arizona i Nevada složile su se, nakon nekoliko mjeseci pregovora, oko plana za uzimanje manje vode iz rijeke Kolorado. Predviđeno je smanjenje uzimanja vode za 13 odsto u naredne tri godine iz donjeg sliva rijeke, piše u saopštenju ministarstva unutrašnjih poslova Sjedinjenih Država.
Navedene savezne države će za ovo smanjenje dobiti oko 1,2 milijarde dolara kompenzacije od federalne vlade. Najveći dio je strukturiran tako da podstakne nosioce prava na dobrovoljne rezove potrošnje vode. Smanjenje će vjerovatno izazvati ograničenja za stanovnike i poljoprivredne proizvođače u ovom području.
Dogovor tek treba da prođe analizu životne sredine koju bi sprovela savezna vlada. Tom Bušacke, direktor Departmana za vodne resurse Arizone, naglasio je da dogovor nije konačan. “Pristali smo na prijedlog. Ovo nije sporazum”, rekao je novinarima.
Žila kucavica jugozapada Sjedinjenih Država
Kolorado izvire na zapadnim padama Stjenovitih planina i protiče kroz sedam američkih saveznih država: Arizonu, Kaliforniju, Kolorado, Nevadu, Novi Meksiko, Jutu i Vajoming, i dvije meksičke: Baha Kalifornija i Sonora. Ta rijeka je glavni vodni resurs zapadnog dijela SAD i omogućila je procvat gradova poput Los Anđelesa, Feniksa i Las Vegasa, a brojna starosjedilačka plemena i zajednice zavise od nje.
Poljoprivreda bez ovog sliva ne bi bila moguća na pretežno pustinjskom području. Kolorado navodnjava više od 5,5 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta, a preko 40 miliona ljudi se snabdijeva vodom iz rijeke, duge 2.300 kilometara.
Stručnjaci kažu da je suša koja trenutno pogađa zapad SAD najgora u poslednjih 1.200 godina. U studiji objavljenoj prošle godine u časopisu Nature Climate Change, naučnici su ukazali na činjenicu da su klimatske promjene posljedica ljudskog djelovanja. Autori su naveli mračnu prognozu da će decenije pred nama biti još sušnije.
Sporazum nije trajno rješenje za rijeku Kolorado
Sporazum za sada sprječava mogućnost da Bajdenova administracija nametne jednostrano ograničenje potrošnje vode u državama koje se oslanjaju na rijeku. Restrikcije su postale izvjesnije prošlog ljeta, kada su dvije glavne akumulacije, Mid i Pauel, pale na istorijski niske nivoe.
Jezero Mid je spao na trećinu ukupnog kapaciteta, 317 metara. To je najniži nivo još od izgradnje Huverove brane, zahvaljujući kojoj je nastalo. Ukoliko nivo vode nastavi da pada, turbine hidroelektrane će otkazati, dok voda zbog brane neće moći da prolazi dalje. Ova situacija nazvana „mrtvo jezero“, prekinula bi protok vode do Kalifornije, Arizone i Nevade.
Kako prenosi Guardian, neki stručnjaci smatraju da predložene mjere neće biti dovoljne. “Bolje išta nego ništa, ali mi samo odgađamo mnogo dramatičniju promjenu potrebnu za rješavanje ovog problema. Problem koji pokušavamo da riješimo je mnogo veći od ovoga. Imamo značajanu razliku između ponude i potražnje vode iz rijeke”, rekla je Katrin Džejkobs, stručnjakinja za vodu i klimatsku adaptaciju na Univerzitetu Arizona.
Izvor: Balkan Green Energy News