Vrućine i trudnoća: Nove studije pokazuju da toplotni talasi utiču na prevremeno rađanje

Foto: Shutterstock

Izvor: Klima101.rs

Kako piše dr Natalija Mirić, docent na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, klimatske promjene ne utiču samo na mortalitet i migracije, već i na natalitet – i to na više (negativnih) načina

Po aktuelnim podacima, u posljednjih 20 godina u Evropi smrtnost usljed toplotnih talasa porasla je za 94%, a broj umrlih tokom najtoplijih ljeta broji se u desetinama hiljada. Veza između klimatskih promjena i mortaliteta je sada već detaljno istražena i dobro dokumentovana

Međutim, u slučaju rađanja nije tako.

Istraživanja koja direktno targetiraju uticaj klimatskih promjena na fertilitet stanovništva su relativno rijetka, i uglavnom se bave uticajem klimatskih promjena na ukupnu dinamiku stanovništva. 

Ipak, neka novija istraživanja koja su se bavila ovom temom pokazuju da klimatske promjene (i drugi faktori životne sredine) imaju različite uticaje na nivoe rađanja, a među njima se posebno izdvajaju studije koje pokazuju da visoke temperature negativno utiču na ishod trudnoće. 

Po savremenim istraživanjima, toplotni talasi dovode do porasta prevremenih porođaja – ali i pobačaja

Naime, u posljednjih nekoliko godina rađeno je nekoliko ključnih istraživanja koja su ispitivala uticaj temperaturnih kolebanja na fekonditet, infertilitet, fetalne gubitke i prevremeni porođaj. One sugerišu da visoke temperature, a posebno dugi toplotni talasi, negativno utiču na ishod trudnoće na različite načine: kroz vjerovatnoću začeća, spontani pobačaj, malu težinu na rođenju, prevremeni porođaj, gestacijsku hipertenziju…

Jedna studija iz 2023. godine ukazala je na povezanost između prenatalnog izlaganja toplotnom talasu i povećanog rizika od prevremenog porođaja u Kini, i to naročito kod trudnica koje žive u sušno-pustinjskom klimatu ove zemlje.

Slični rezultati potvrđeni su i u Americi (Kalifornija), gdje je istraživanje iz 2017. godine obuhvatilo preko 14 hiljada spontanih prevremenih porođaja za koje se pokazalo da su povezani  sa rastom temperature vazduha, posebno tokom ljetnje sezone. Kako se navodi u istraživanju, porast temperature od 5,6°C (10 °F) tokom ljetnje sezone povezan je sa porastom spontanih pobačaja za preko 11%

„Visoke temperature, a posebno dugi toplotni talasi, negativno utiču na ishod trudnoće na različite načine: kroz vjerovatnoću začeća, spontani pobačaj, malu težinu na rođenju, prevremeni porođaj, gestacijsku hipertenziju…”

dr Natalija Mirić, Geografski fakultet Univerziteta u Beogradu

Iako su rijetke, postoje studije koje su se ovom tematikom bavile u evropskim zemljama. 

Dvojica istraživača iz Mađarske su 2021. godine došli do zaključka da izlaganje visokim temperaturama tokom prvih nekoliko njedelja nakon začeća povećava klinički nezapaženu stopu spontanih pobačaja, kao i ukupan broj fetalnih gubitaka. 

Isti autori su pokazali da izloženost vrelim danima blago smanjuje natalitet pet do osam mjeseci kasnije, dok se znatno jači negativni efekti primjećuju devet do deset mjeseci nakon izlaganja visokim temperaturama. Drugim riječima, tokom toplotnih talasa dešava se manje začeća.

Samim tim, oni ističu da će klimatske promjene povećati sezonske razlike u stopama začeća, kao i da će godišnje stope začeća generalno opadati u Evropi

Klimatske promjene na različite posredne načine utiču na natalitet: između ostalog, preko poljoprivredne proizvodnje, ali i subjektivno, tj. kroz odluke o rađanju

Širom svijeta, klimatske promjene imaju i posredne uticaje na rađanje, prije svega u afričkim i azijskim zemljama koje su najviše pogođene klimatskim promjenama. 

Jedno istraživanje u Čadu pokazalo je da se najveći dio uticaja varijabilnosti temperature na rađanje ogleda preko pothranjenosti žena kao ključnog pokretača porasta pobačaja i pada plodnosti.

Negativni uticaji klimatskih promjena na rađanje ostvaruju se i preko poljoprivrede, i to naročito u ekonomijama koje se u najvećoj mjeri baziraju upravo na ovoj privrednoj grani. Na primjer, istraživanje u Bangladešu pokazalo je da je proizvodnja usijeva važan faktor za tranziciju nataliteta u ovoj zemlji

Antrfile: Na fertilitet negativno utiče i – aerozagađenje

Aerozagađenje ima nepovoljan uticaj na ishode trudnoće i može dovesti do smanjenja ovarijalnih rezervi, što implicira rast potrebe za biomedicinski potpomognutom oplodnjom. 

Ovakvi nalazi najbolje su dokumentovani u studijama zemalja srednjeg stupnja ekonomskog razvoja, koje su najviše pogođene dugim epizodama povećane koncentracije štetnih materija u vazduhu. Tako je recimo istraživanje rađeno u Poljskoj iz 2024. godine pokazalo da izloženost zagađenju vazduha (PM 2,5 i SO2) negativno utiče na ovarijalne rezerve. 

Dodatno, nalazi studija sugerišu da su percepcija ekološke ugroženosti, kao i njen uticaj na reproduktivne odluke, jako varijabilni između različitih kategorija stanovništva. Tako je jedna kineska studija pokazala da su urbano i visokoobrazovano stanovništvo svesnije i više pogođeno zagađenjem vazduha kada je u pitanju želja za potomstvom.

Njihove procjene za Kinu govore da pojedinci koji smatraju da je zagađenje vazduha značajan problem imaju 8,62% manje šanse da će imati više od jednog djeteta.

Ekološke ugroženosti imaju i subjektivne posljedice, odnosno negativan uticaj na odluku o rađanju, a istraživanja ukazuju da je taj uticaj veći u razvijenijim zemljama. 

Sa druge strane, kod stanovništva slabije razvijeniih zemalja evidentirano je paradoksalno reproduktivno ponašanje. Tako je recimo, istraživanje rađeno u Bangladešu pokazalo da žene u klimatski ugroženim regionima izražavaju veću želju za dodatnom decom u poređenju sa onima u manje ranjivim područjima. 

Štaviše, žene koje primjećuju povećan rizik od smrtnosti djece i koje su iskusile gubitak djece u prošlosti pokazuju jaču tendenciju da žele više potomstva

U Srbiji je pokrenut je projekat koji će se baviti upravo uticajem životne sredine na reproduktivni potencijal

Imajući u vidu da studije ovog tipa u Srbiji nisu rađane, može se pretpostaviti da se lokalna područja visokog ekološkog i klimatskog rizika zasigurno već suočavaju sa negativnim uticajem faktora životne sredine na reproduktivni potencijal, iako ukupni uticaj klimatskih promjena na fertilitet na nacionalnom nivou možda još uvijek nije veliki. 

Upravo je ovo jedan od ciljeva projekta POPENVIROS (Populaciona dinamika u kontekstu izazova životne sredine u Srbiji) finansiranog od strane Fonda za nauku Republike Srbije.

Projekat POPENVIROS okuplja 10 naučnika komplementarnih naučnih oblasti (demografi, analitičari životne sredine, statističari) iz 4 naučnoistraživačke institucije (Geografski fakultet Univerziteta u Beogradu, koji je i nosilac projekta, Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu, Fakultet organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu i Institut društvenih nauka). 

Projekat POPENVIROS tim će u naredne tri godine probati da odgovori na osnovno pitanje, a to je: da li, u kojoj meri i putem kojih mehanizama izazovi životne sredine utiču na tri komponente populacione dinamike u Srbiji (rađanje, umiranje, migracije). Pozivamo vas da sve naše aktivnosti pratite na veb sajtu projekta, kao i društvenim mrežama (TwitterLinkedinInstagram).

O autorki

Dr Natalija Mirić  je docent na Odsjeku za demografiju na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu (od jula 2020. godine). Zvanje doktora demografije stekla je 2019. godine. Angažovana je u izvođenju predavanja i vježbi na osnovnim, master i doktorskim studijama na Odsjeku za demografiju. Dodatno, Natalija je angažovana u izvođenju nastave na interdisciplinarnom master programu Univerziteta u Beogradu „Računarstvo u društvenim naukama“. Trenutne oblasti njenog istraživanju su demografski aspekti klimatskih promjena, fertilitet i porodica i ljudsko blagostanje. Objavila je preko 20 naučnih radova u naučnim časopisima i zbornicima, 2 univerzitetska udžbenika i poglavlje u monografiji. Član je internacionalnih naučnih organizacija: EAPS-Evropska asocijacija za populacione studije i SAA-Asocijacija za analizu sekvenci. Učestvovala je na vise naučnih konferencija u zemlji i inostranstvu. Tokom 2019. godine usavršavala se u oblasti primjene naprednih statističkih metoda u demografiji na Univerzitetu u Ženevi. Učestvovala je na SLLS letnjoj školi za longitudinalna i istraživanja životnog ciklusa u organizaciji Švajcarskog centra za razvoj kompetencija u istraživanju. Kao član tima učestvovala je u realizaciji 3 naučna projekta, dok je u funkciji rukovodioca uključena na projektu POPENVIROS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content