Za izradu 11 hiljada sjedišta na Olimpijskim igrama, organizatori će koristiti otpad
Pripreme za Olimpijske igre u Parizu zakazane za 2024. godinu već su u punom jeku. Najavljuju ih kao ekološki najodrživije do sad, a jedna od novosti je i činenica da će tribine, odnosno 11 hiljada sjedišta u arenama biti napravljene od recikliranog otpada.
Olimpijske igre koje će 2024. godine biti održane u Parizu mogle bi biti jedne od ekološki održivijih do sad što smo i ranije pisali. I dok su u Tokiju prije dvije godine postolja za pobjednike bila napravljena od gotovo 25 tona odbačene plastike, sada u Parizu planiraju izradu tribina, odnosno stolica od otpada.
Kad ti život pruži otpad…
Kao glavna sirovina za izradu 11.000 stolica za tribine nadolazećih Igara, organizatorima će čini se poslužiti kontejneri prepuni otpada u francuskoj prijestolnici. Naime, iz njega će izvlačiti potrebnu plastiku koja će se reciklirati i koristiti u daljoj proizvodnji.
U ovom slučaju otprilike vrijedi ona “Kad ti život da limun, napravi limunadu”, jer jedna od firmi koja stoji iza inicijative zove se “Lemon Tri”. Ovaj tim za recikliranje udružio se s firmom za ekološku gradnju “Le Pavé” kako bi prikupili plastični otpad i pretvorili ga u nasjeckane plastične komadiće. Oni zatim služe kao osnovni materijal koji se može oblikovati u druge oblike za proizvodnju onoga što je potrebno.
Strugotine se miješaju, zagrijavaju i komprimiraju kako bi se dobile plastične ploče s mrljama u boji. Odatle se sjedišta mogu izraditi i na jesen će biti spremna za postavljanje u olimpijskim arenama kao što su “Arena u Porte de la Chapelle” u Parizu i “Olimpijski vodeni centar” u Saint-Denisu.
Potrebno je 100 tona plastike
Olimpijske igre 2024. snažno su promovirane kao jedinstvene u svom ekološkom pristupu, koji će težiti davanju prioriteta štedljivosti i korisnosti te smanjenju uticaja ugljenika. Proizvodnja sjedišta od reciklirane plastike idealan je primjer ovakvog pristupa jer smanjuje potrošnju energije, uklanja otpad iz spalionica i smanjuje emisiju ugljenika.
Za proizvodnju sjedišta biće potrebno 100 tona plastike, a 80% će se dobiti iz žutih kanti u četvrti Seine-Saint-Denis. Takođe će se obraditi lokalno. “To je ogroman komunikacijski alat. Kada djeci kažemo da dođu i bace svoje boce u kante, jer će sutra biti na sjedištima olimpijskog bazena, to podiže svijest o recikliranju”. rekao je Augustin Jaclin, suosnivač firme Lemon Tri za Euronews.
Osim plastičnog otpada koji će pretvoriti u sjedišta na tribinama, drveni krov 50-metarskog legendarnog bazena “Georges-Vallerey” u Parizu koji je ranije ove godine bio renoviran poslužio je pak za izradu namještaja za takmičare kao što su garderobni ormarići i putokazi.
Izvor: Green.hr