Zakon o provjeri vozila po EU standardima krajem 2025.
Ministarstvo saobraćaja i pomrstva pripremilo je Zakon o homologaciji vozila a njegovo usvajanje planirano je za IV kvartal 2025. godine.
To se navodi u Informaciji o presjeku zatečenog stanja na dan 31. oktobar 2023. godine u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, sa predlogom mjera i prioritetima.
Taj nacrt zakona je, kako se navodi u dokumentu, usaglašen sa relevantnim regulativama i direktivama Evropske komisije. Obaveza usvajanja ovog zakona proističe iz usaglašavanja sa propisima EU.
Usvajanje zakona planirano je za posljednji kvartal 2025. a do tada je, kako se navodi u dokumentu, između ostalog, potrebno pripremiti i softversko rješenje Centralnog informacionog sistema sa podmodulima za drumski saobraćaj i homologaciju vozila.
Homologacija vozila predstavlja ispitivanje i utvrđivanje da li određeni djelovi ili oprema vozila odgovaraju zahtjevima propisanim pravilnicima, direktivama i regulativama EU.
Ona se sprovodi za nova vozila koja uvoze ovlašćeni zastupnici proizvođača ili sami proizvođači, ali i za nova i upotrebljavana vozila koja se pojedinačno uvoze.
Za poslove homologacije za tip vozila i izdavanje potvrde o homologaciji za pojedinačno vozilo nadležan je Univerzitet Crne Gore – Mašinski fakultet Podgorica.
Za obavljanje dijela poslova u postupku homologacije pojedinačnog vozila nadležno je više privrednih društava širom Crne Gore. Na taj način omogućeno je građanima da na teritoriji cijele države mogu obavljati usluge homologacije.
Proces se sprovodi kako bi bili sigurni da automobil zadovoljava odgovarajuće tehničke zahtjeve i propise i da je ostao nepromijenjen u odnosu na trenutak kad je stavljen u promet. Još jedan od razloga je utvrđivanje usklađenosti sa propisima kojima je garantovana sigurnost i zaštita životne sredine.
Pored tehničkih zahtjeva, pri homologaciji vozila, ispituju se djelovi, ali i oprema i mehanizmi važni za bezbjednost vozila i ekološki kvalitet vozila. Neki od njih su: sigurnosni pojasevi, sjedišta za djecu, protivpožarna zaštita, unutrašnja oprema, toksična izduvna emisija, buka, radiofrekvencijske smetnje i zaštita od neovlašćene upotrebe i drugo.
Homologacija nije obavezna samo za automobile, već za sva motorna, priključna vozila i motocikle koji se koriste na javnim putevima kao i za poljoprivredna vozila.
Izvor: RTCG