Zapečaćene separacije šljunka na obali Morače – u planu sanacija
Građevinska inspekcija je prošlog petka zapečatila nelegalne separacije šljunka koje se nalaze na obali Morače u KO Grbavci. Tom prilikom zapečaćene su separacije Maraš Zdenka, Maraš Božidara, DOO Pe mar i Fab live doo jer su iste izgrađene bez dozvole, a neke separacije u KO Grbavci su izgrađene i na državnim parcelama.
Inspekcijskom nadzoru Građevinske inspekcije prethodilo je postupanje Ekološke inspekcije i Inspekcije rada koje su tom prilikom konstatovale rad separacija šljunka bez ekološke saglasnosti i da su neke od njih izgrađene na državnom zemljištu. Tom Prilikom Ekološka inspekcija je sačinila zapisnik u kojem su obuhvaćeni sledeći subjekti: Božidar Maraš, Zdenko Maraš, DOO “PE MAR”, Zoran Stanić i DOO “FAB LIVE”. Božidar Maraš i Zoran Stanić su prema tom izvještaju u posjedu separacije koja se nalazi na državnoj parceli.
Uklanjanje pečata podliježe krivičnoj odgovornosti – nadležnost Uprave policije
U slučaju da neko od ovih lista neovlašćeno ukloni pečat i nastavi sa radom, podliježe krivičnoj odgovornosti za šta je nadležna uprava policije, a predviđena kazna za to lice bila bi do jedne godine kazne zatvora prema Krivičnom zakoniku Član 382.
U planu sanacija obale Morače
Kako je dokazano da eksploatacija šljunka na ovom prostoru može dovesti do ugrožavanja vodosnabdijevanja Regionalnog vodovoda, čime bi se načinila šteta državi vrijedna više stotina miliona eura, Regionalni vodovod je bio prinuđen da preuzme inicijativu i da u saradnji sa ostalim institucijama krene u planiranje sanacije obale Morače i ovog prostora.
U razgovoru sa direktorom UO Regionalnog vodovoda, Zoranom Lakušićem saznajemo da se vode razgovori kako bi se našlo rješenje za hitnu sanaciju obale koju bi trebalo da izvodi državna firma ,,Zaštita prostora Crne Gore” ukoliko dobiju zeleno svijetlo od nadležnih u ministarstvima i Vladi Crne Gore.
MPŠV formira operativni tim koji će zaustaviti eksploataciju
Ministarstvo poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva danas je objavilo da je nakon sastanka više nadležnih resora odlučeno da se formira operativni tim kako bi se stalo na kraj nelegalnoj eksploataciji rijeka i šljunka. Operativni tim kako se navodi u saopštenju preduzeće konkretne pravne radnje sa ocjenom stanja i predlogom mjera u cilju zaštite zone vodoizvorišta Bolje sestre.
Na inicijativu resornog ministra i potpredsjednika Vlade, Vladimira Jokovića, održan je međuresorni sastanak u vezi sprječavanja nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska iz crnogorskih rijeka, sa posebnim akcentom na rijeku Moraču.
Sastanku su prisustvovali, kako je saopšteno, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede: Željko Furtula, generalni direktor Direktorata za vodoprivredu i Maja Božović, samostalna savjetnica u Direkciji za monitoring i evaluaciju u vodoprivredi; predstavnica Uprave za vode Vesna Bajović, direktorica; predstavnici Uprave policije: Goran Jokić, načelnik Centra bezbjednosti Podgorica, Željko Peković, glavni inspektor Sektora policije opšte nadležnosti, Zoran Bašanović, načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije, Vukosav Jovanović, načelnik Odsjeka za borbu protiv ekonomskog kriminala i Zoran Tomović, inspektor za privredni kriminal; predstavnici Uprave za katastar i državnu imovinu: Koča Đurišić, direktor, Bajko Vučićević, načelnik Službe za finansijske, računovodstvene i poslove javnih nabavki, Velizar Femić, bivši načelnik Odsjeka za državni premjer, Ivan Đikanović, koordinator Odsjeka za upravljanje državnom imovinom i Slavica Bogičić, načelnica Područne jedinice Podgorica, predstavnici Uprave za inspekcijske poslove: Ana Vujošević, v.d. direktorica i Miodrag Radulović, glavni inspektor u Odsjeku za inspekciju za vode; predstavnik Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Igor Jovanović, rukovodioc Direkcije za upravljanje otpadom i komunalnim uslugama.
,,U skladu sa zaključcima Vlade Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će formirati operativni tim koji će preduzeti konkretne pravne radnje sa ocjenom stanja i predlogom mjera u cilju zaštite zone vodoizvorišta Bolje sestre zbog ozbiljnih problema izazvanih eksploatacijom šljunka i pijeska jer se smanjuje kapacitet vodoizvorišta što ugrožava vodosnabdijevanje stanovništva i funkcionisanje Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje doo”, navodi se u saopštenju MPŠV.
Ističu da su predstavnici institucija iskazali potrebu i spremnost da se, zajedničkom koordinacijom, stane na put nezakonitoj eksploataciji šljunka i pijeska iz crnogorskih rijeka.
Zaštita obale Morače i Cijevne značio bi kraj decenijske devastacije ovog prostora
Ranije smo pisali o problemu nelegalne eksploatacije, kao i o uticaju iste na ekonomiju, ekologiju i održivost same države kao i sve nelegalne radnje koje je prate. Zapečaćivanjem separacija, uklanjanjem firmi koje su uzurpirale državnu imovinu i početkom sanacije stavlja se tačka na nelegalnu eksploataciju šljunka na ovom prostoru. Dani pred nama pokazaće da li su najave i potezi nadležnih dovoljni kako bi došli do obećanih rezultata.
https://zumiraj.me/iskopavaju-drzavno-ne-mare-za-odluke-vlade/zum/zoom/zumiranje/zom/