Završena era nuklearne energije u Njemačkoj
Izvor: Balkan Green Energy News
Njemačka napušta nuklearnu energiju – ove nedjelje skida preostale tri nuklearke sa mreže. Vlada je ranije odlučila da više ne produžava rad reaktora. Prvobitno je trebalo da ih isključi na kraju prošle godine. Ipak, dvije trećine građana je protiv gašenja posljednjih nuklearnih elektrana.
Petnaestog aprila se u Njemačkoj završava era nuklearne energije, koja je počela prije 60 godina. Evropska energetska kriza je uzrokovala tromjesečni produžetak rada nuklearki radi održavanja bezbjednosti snabdijevanja.
Zagovornici te tehnologije tvrde da je napuštanje nuklearne enegije prerano i da će rezultirati većim izazovima za energetsku bezbednost, kao i u nastojanjima da se smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte. Životni vijek poslednjih reaktora je trebalo da se okonča na kraju 2022, a Vlada je odlučila da ih konačno isključi 15. aprila.
Isar 2 i Neckarwestheim 2 se nalaze u južnom dIJelu zemlje, a nuklearna elektrana Emsland na sjeveru.
Podeljena mišljenja oko zatvaranja elektrana
Napuštanje nuklearne energije je postalo centralna politička tema tokom energetske krize izazvane ratom u Ukrajini. Dio opozicije predvođen konzervativnom Hrišćansko-demokratskom unijom se zalagao za još jedno produženje. Bilo je i žustre debate između Stranke slobodnih demokata (FDP) i Saveza 90/Zelenih (Bündnis 90/Die Grünen), manjinskih partnera u koalicionoj vladi kancelara Olafa Šolca.
Samo 26 procenata građana u potpunosti podržava potpuno odbacivanje nuklearne energije
Međutim, u anketi instituta IouGov se oko dvije trećine ispitanika izjasnilo protiv predstojećeg zatvaranja preostale tri nuklearne elektrane. Oko trećina učesnika je navela da treba da nastave da rade još neko vrijeme, dok je druga trećina bila za neograničeno produženje. Samo 26 procenata je u potpunosti podržalo potpuno napuštanje nuklearne energije, prenosi Clean Energy Wire.
Predstoji demontaža rekatora i zbrinjavanje otpada
Država je još 2000. odlučila da u fazama pogasi reaktore, a sada će trebati još nekoliko desetina godina da se proces okonča. Predstoji demontaža tridesetak postrojenja i usvajanje dugoročnih rešenja za skladištenje radioaktivnog otpada. U Vladi su ocijenili da će ti zadaci biti velik izazov.
Predstoji proces demontaže tridesetak nuklearnih postrojenja
Tempo napuštanja ove tehnologije ubrzan je 2011. nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi u Japanu. Aktivisti su počeli da se bune protiv nuklearne energije još sedamdesetih godina prošlog vijeka. Iz tog pokreta je nastala i partija Zelenih, koja je sada u vladajućoj koaliciji.