KONFERENCIJA 15. MARTA: Za zelenu tranziciju ključno obrazovanje
Izvor: [Vesna Đurović, Radio Crne Gore]
Države Zapadnog Balkana moraju se okrenuti zelenim izvorima energije. Zavod za statistiku Evropske unije bilježi zabrinjavajuće podatke prema kojima su ugalj i nafta glavni izvori energije u većini zemalja tog regiona. Stručnjaci upozoravaju da to pod hitno mora da se mijenja i da je potrebno obrazovati građane o zelenoj energiji.
Da bi bila uspješna zelena tranzicija neophodno je da je podrže, za početak, svi društveni akteri kroz kulturu dijaloga, javne debate i saradnju koje podstiču obrazovanje za održivi razvoj. Obrazovanje je ključno budući da je sve veća potražnja za zelenim vještinama, poslovima i održivim uslovima zapošljavanja.
Debati o toj važnoj temi doprinos će dati i Konferencija “Edu-Energi: Building Bridges for Sustainable Energi Learning”, koja će biti organizovana 15. marta 2024. u onlajn formatu.
Cilj konferencije, u kojoj će učestvovati i predstavnica Centra za stručno obrazovanje Vlade Crne Gore Sandra Brkanović, je da otvori diskusiju o važnosti zelene tranzicije za obrazovni i energetski sektor i ukupnom društvenom uticaju koji se očekuje na Zapadnom Balkanu.
U fazi izrade je program obrazovanja odraslih, koji se odnosi na instaliranje solarnih fotonaponskih elektrana, koji će omogućiti brže uključivanje odraslih na tržište rada sa odgovarajućom stručnom kvalifikacijom iz ove oblasti
Brkanović kaže da je zelena agenda svuda oko nas, te da obrazovanje ima ključnu ulogu u njenom sprovođenju.
„Crna Gora se u dijelu stručnog obrazovanja može pohvaliti novim kvalifikacijama u formalnom sistemu obrazovanja, koje su razvijene tokom 2023. na inicijativu i u skladu sa potrebama EPCG i CEGES-a. U februaru 2023. potpisan je Memorandum o saradnji između Ministarstva prosvjete, EPCG i CEDIS-a kojim je uspostavljena saradnja radi unaprjeđenja kvaliteta stručnog obrazovanja iz oblasti energetike. Kroz zajedničke inicijative za razvijanje kvalifikacija za mlade i odrasle iz oblasti obnovljivih i komercijalnih izvora energije, zasnovanih na standardima zanimanja koji odgovaraju realnim potrebama privrede. U skladu sa tim, Centar za stručno obrazovanje je uradio tražene standarde zanimanja iz obnovljivih izvora električne energije, i to: dva elektrotehničara elektroenergetskih sistema i sistema obnovljivih izvora električne energije i tri instalatera solarnih fotonaponskih elektrana, elektroenergetske opreme u vjetroelektranama i u malim hidroelektranama“, navodi Brkanović.
Na osnovu toga urađeni su obrazovni programi koji se implementiraju od ove školske godine u školama u Crnoj Gori. Pored toga u fazi izrade je program obrazovanja odraslih, koji se odnosi na instaliranje solarnih fotonaponskih elektrana, koji će omogućiti brže uključivanje odraslih na tržište rada sa odgovarajućom stručnom kvalifikacijom iz ove oblasti.
„Taj zahtjev EPCG realizovan je na osnovu potrebe da se obuči i zaposli kvalifikovani kadar koji će odgovoriti potrebama Crne Gore.Memorandumom je predviđeno i otvaranje Centrara za obuku mladih i odraslih, opremanje škola za realizaciju obrazovnih programa i podrška realizaciji praktične nastave.Takođe privreda će pružiti podršku nastavnicima kako bi usavršili i ojačali svoje stručne kompetencije“, navodi Brkanović i dodaje da je primjer dobre prakse, kojim se Crna Gora može pohvaliti društveno odgovorno poslovanje CEDIS-a, koji je prije nekolko godina bio inicijator, a sada je i partner u organizaciji državnog takmičenja srednjoškolaca pod nazivom „Energija u žici“.
Konferenciju na kojoj će, između ostalih, i Brkanović učestvovati organizuju Inicijativa za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope, Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju i Privredna komora Srbije. Konferencija, koju možete pratiti putem ovog linka, međunarodnog je karaktera, ima za cilj da okupi zainteresovane strane iz sektora obrazovanja i energetike, uključujući kreatore politika, ministarstva i relevantne agencije, stručnjake za implementaciju zelene agende, razvoj obrazovanja i društvene održivosti, preduzetnike, profesionalce u privatnom sektoru, kompanije itd.
Ujedinjujući predstavnike relevantnih institucija, stručnjake i praktičare, konferencija će otvoriti socijalni dijalog o tome kako podržati zelenu tranziciju kroz održivo obrazovanje.