Danas je Međunarodni dan porodice
Na današnji dan 1994. godine obilježen je prvi Međunarodni dan porodice. Međunarodni dan porodice proglasila je Generalna skupština ujedinjenih nacija sa ciljem podsticanja rešavanjem problema sa kojim se susreću porodice.
Tema 2022: Porodice i urbanizacija
Ovogodišnja tema koja se vezuje za obilježavanje Međunarodnog dana porodice jeste ” Porodica i urbanizacija”
“Urbanizacija je jedan od najvažnijih megatrendova koji oblikuju naš svijet i život i dobrobit porodica širom svijeta.
Održiva urbanizacija je povezana sa postizanjem nekoliko ciljeva održivog razvoja (SDG) i ciljeva, kao što je SDG-1 (iskorjenjivanje siromaštva); SDG-3 (Dobro zdravlje i dobrobit); SDG-11 (Učiniti gradove i ljudska naselja inkluzivnim, sigurnim, otpornim i održivim); i SDG-10 (Smanjenje nejednakosti unutar i među zemljama). Ovi SDG i njihovi ciljevi zavise od toga koliko se dobro upravlja urbanizacijom kako bi se koristilo porodicama i poboljšalo dobrobit svih generacija koje žive u gradovima.
Ovogodišnja tema, “Porodice i urbanizacija”, ima za cilj podizanje svijesti o važnosti održivih urbanih politika prilagođenih porodici.” – navodi se na sajtu UN-a
Održiva urbanizacija
“Da odavno u mnogim zemljama urbanizacija se ne radi za potrebe porodice i ne radi se na održiv način već podliježe uticaju tržišta koje je bazirano na akumulaciji kapitala imućnijih građana govori činjenica da veliki procenat porodica živi u podstanarstvu i ne posjeduje svoj stan. Takođe primjeri iz naše zemlje ukazuju da se kvartovi ne grade za porodice gdje će biti dovoljno igrališta i parkova za djecu, već se kvartovi rade radi bolje prodaje i akumulacije kapitala koji se čuva u građevinama i” – kometar autora W
POZADINA
“Tokom 1980-ih, Ujedinjene nacije su počele da usmjeravaju pažnju na pitanja vezana za porodicu. Godine 1983., na osnovu preporuka Ekonomskog i socijalnog savjeta, Komisija za društveni razvoj u svojoj rezoluciji o ulozi porodice u procesu razvoja (1983/23) zatražila je od generalnog sekretara da poveća svijest među donosiocima odluka i javnosti o problemima i potrebama porodice, kao i o efikasnim načinima zadovoljavanja tih potreba.
U svojoj rezoluciji 1985/29 od 29. maja 1985. godine, Vijeće je pozvalo Generalnu skupštinu da razmotri mogućnost uključivanja u privremeni dnevni red svoje četrdeset prve sjednice tačke pod nazivom “Porodice u procesu razvoja”, kako bi se razmotrilo Zahtjev generalnom sekretaru da pokrene proces razvoja globalne svijesti o problemima koji su u pitanju, usmjeren prema vladama, međuvladinim i nevladinim organizacijama i javnom mnjenju.
Kasnije, na osnovu preporuka Komisije za društveni razvoj, formulisanih na njenom 30. krugu zasedanja, Skupština je pozvala sve države da iznesu svoje stavove o mogućem proglašenju međunarodne godine porodice i da daju svoje komentare i predloge.
Vijeće je takođe zatražilo od generalnog sekretara da podnese Generalnoj skupštini na njenoj četrdeset trećoj sjednici sveobuhvatan izvještaj, zasnovan na komentarima i prijedlozima država članica o mogućem proglašenju takve godine i drugim načinima i sredstvima za poboljšanje položaja. i dobrobit porodice i intenzivirati međunarodnu saradnju kao dio globalnih napora za unapređenje društvenog napretka i razvoja.
U svojoj rezoluciji 44/82 od 9. decembra 1989. godine, Generalna skupština je proglasila Međunarodnu godinu porodice.
Generalna skupština je 1993. godine u rezoluciji (A/RES/47/237) odlučila da se 15. maj svake godine obilježava kao Međunarodni dan porodice. Ovaj dan pruža priliku za podizanje svijesti o pitanjima vezanim za porodice i povećanje znanja o društvenim, ekonomskim i demografskim procesima koji utiču na porodice.
Dana 25. septembra 2015. godine, 193 države članice Ujedinjenih naroda jednoglasno su usvojile Ciljeve održivog razvoja, skup od 17 ciljeva koji imaju za cilj eliminaciju siromaštva, diskriminacije, zlostavljanja i smrti koje se mogu spriječiti, rješavanje problema uništavanja okoliša i početak ere razvoja za sve ljudi, svuda. Porodice i porodično orijentisane politike i programi su od vitalnog značaja za postizanje mnogih od ovih ciljeva.” – navodi se na sajtu UN-a