Ogroman rast prihoda u sektoru obnovljivih izvora u članicama EU iz regiona
Izvor: Balkan Green Energy News
Foto: Canva
Obnovljivi izvori posljednjih godina bilježe najveći rast prihoda od svih segmenata energetike u pet članica EU u regionu Jugoistočne Evrope. Ukupni poslovni prihodi i neto dobit u ovom segmentu skočili su 2021. godine za po 30% u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u izvještaju firme SeeNext, koja se bavi analizom poslovnih podataka
Ukupan instalisani kapacitet postojenja na obnovljive izvore u ovih pet zemalja – Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Grčkoj i Sloveniji – porastao je za 3,6% u periodu od 2019. do 2021. godine, na 32.169 MW. Solar i vetar su imali najveće stope rasta, od 8,1% i 7,2%, pa je ukupan kapacitet solarnih elektrana na kraju 2021. iznosio 9,165 MW, a vjetroparkova 6,589 MW.
Solar i vjetar su imali najveće stope rasta kapaciteta
Iako je u posmatranom periodu doživjela stagnaciju, hidroenergija je na kraju 2021. činila više od polovine ukupnih obnovljivih kapaciteta u regionu, sa ukupno 17.015 MW. Ukupan kapacitet elektrana na biomasu i biogas je iznosio 525 MW, a postrojenja na geotermalnu energiju 10 MW.
Izveštajem je obuhvaćeno preko 2.500 kompanija u pet zemalja
U izvještaju je analizirano poslovanje ukupno 2.567 kompanija u cijelom segmentu obnovljivih izvora energije, od onih koje se bave upravljanjem i održavanjem elektrana, do onih koje takva postrojenja projektuju i grade, kao i proizvođače baterija, motora, vetroturbina i druge opreme za elektrane na obnovljivu energiju.
Skoro 1.500 kompanija upravljaju vjetroparkovima ili solarnim elektranama
Njihova ukupna neto dobit u 2021. godini je iznosila 1,7 milijardi evra, a poslovni prihodi 12,9 milijardi evra. Ogroman dio kompanija obuhvaćenih izveštajem, njih čak 1.489, su operatori solarnih ili vjetroelektrana.
Bugarska i Rumunija su imale najveći rast prihoda u sektoru obnovljivih izvora
Bugarska je 2021. imala najveći rast prihoda u sektoru obnovljivih izvora, od 44%, dok je Rumunija zabilježila skok od 41%. Međutim, rumunske kompanije su generisale više od polovine ukupnih poslovnih prihoda u regionu, ili oko 6,6 milijardi evra.
Italija je vodeći strani investitor u obnovljive izvore u regionu
Na kraju 2022. godine, inostrane kompanije iz 41 zemlje su bile vlasnici oko 20% kompanija za obnovljive izvore u Jugoistočnoj Evropi. Vodeći strani investitor je Italija, čije firme posjeduju 16% svih ovih kompanija u stranom vlasništvu, navodi SeeNext. Ostale zemlje sa značajnim prisustvom u sektoru obnovljivih izvora u regionu su Njemačka, Češka, Austrija, Kipar i Luksemburg.
Korporativni ugovori o otkupu struje mogli bi pokrivati 5 TWh godišnje
U izveštaju se navodi i da je ukupna godišnja potrošnja električne energije u regionu skoro 300 TWh, od čega oko 100 TWh ide na velike potrošače u privredi i industriji, koji su sve više zainteresovani za nabavku zelene energije za svoje poslovanje.
Kada bi se polovina njihove potrošnje pokrila kroz dugoročne korportivne ugovore o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora, koji bi u proseku trajali 10 godina, tržište za ovakve ugovore u Jugoistočnoj Evropi bi dostiglo čak 5 TWh godišnje, navodi se u izveštaju.