Černobilj: Na mjestu ekološke katastrofe podižu se održivi izvori energije
Černobiljska zona isključenja nenaseljena je već 37 godina, otkad je eksplodirao reaktor tamošnje nuklearne elektrane. Na ovome području biće postavljeni izvori održive energije u obliku vjetroelektrana.
Iako je u Ukrajini trenutno teško stanje zbog sukoba s Rusijom, predstavnici ukrajinske elektroenergetske kompanije Ukrenergo potpisali su pismo namjere s njemačkom kompanijom Notus Energy vezano uz projekat izgradnje vjetroparka, snage jednog gigavata.
Vjetrolektrane bile bi postavljene na području trenutno nenaseljene Zone isključenja u Černobilju, koja zauzima prostor u radijusu oko 30-ak kilometara od bivše nuklearne elektrane, koja je 1980-ih godina prouzrokovala ekološku katastrofu. Ovo mjesto, koje je doslovno mrtvo već 37 godina, moglo bi u budućnosti ponovo biti iskorišteno za stvaranje energije, ali ovoga puta na ekološki prihvatljiv način. Prema planu, budući vjetropark strujom bi mogao snabdijevati oko 800 hiljada domaćinstava u Kijevu i okolini, i bio bi jedan od najvećih takvih projekata u Europi.
Zamjenik ukrajinskog ministra životne sredine, Oleksandr Krasnolutski, potvrdio je kako su planovi za izgradnju vjetroelektrane u zoni oko Černobilja postojali i prije ruske invazije, no s ovim sukobom izvedba je zaustavljena. No ovo neće biti jedina vjetroelektrana u Zoni isključenja. Naime, još 2018. ondje je postavljena jedna manja, snage jednoga megavata, koja može strujom snabdijeti 2000 domaćinstava.
Ako se ovaj plan realizuje, zona koja je nekad bila poznata po zloglasnoj nuklearnoj elektrani, biće mjesto zelene energije, koja je u skladu sa svim načelima zdrave životne sredine i održivog napretka.
Izvor: Green.hr