Barselona će prihode od turističke takse investirati u solarne panele na školama


Gradski vlasti u Barseloni namjeravaju iskoristiti 100 miliona eura dobijenih od takse koju plaćaju turisti kako bi instalirale solarne panele, klima-uređaje i toplotne pumpe u školama. Na taj način žele poboljšati javne usluge za djecu, ali i umiriti starije stanovnike koji nisu oduševljeni stalnim dolaskom turista.

Barselona, koja broji 1,7 miliona stanovnika, godišnje posjeti oko sedam miliona turista, što je čini španskim gradom s najvećim brojem posjetilaca. U takvoj situaciji, osnovne javne usluge imaju teškoće u održavanju svega pod kontrolom, kao što je odlaganje smeća, navodi Bloomberg.

Trenutna turistička taksa iznosi 2,75 eura po osobi za svaku noć provedenu u gradu, a od 1. aprila će biti povećana na 3,25 eura. Prije samo dvije godine iznosila je 0,75 eura.

Do sada je Grad koristio ovu taksu za nadoknadu uticaja turizma na čišćenje smeća, osiguranje i javni prevoz. Međutim, Đordi Vajs, šef ekonomske i turističke promocije Barselone, izjavio je da su ove godine odlučili korak dalje i trošiti novac na finansiranje javnih usluga s aspekta klimatskih promjena.

Solarne elektrane će biti instalirane na 170 škola

Nedavno je proglašeno vanredno stanje zbog nedostatka vode usljed trogodišnje suše, koja je, prema lokalnim medijima, najgora u istoriji.

Grad već ima klimatska skloništa gdje se ljudi mogu rashladiti tokom vrućina u julu i avgustu, ali visoke temperature u junu i septembru, kada škole rade, ugrožavaju djecu u učionicama.

Barselona očekuje da će do 2029. godine, s novim prihodom od turističke takse, instalirati sisteme za klimatizaciju koje će napajati krovne solarne elektrane u ukupno 170 škola. Tamo gdje je to moguće, stari i zagađujući gasni kotlovi bit će zamijenjeni toplotnim pumpama.

Solarni paneli će proizvoditi više električne energije nego što je potrebno školama

Klimatske promjene utiču na djecu i škole, pa infrastruktura više nije prikladna, kaže Vajs.

Vlasti planiraju instalirati 181.000 kvadratnih metara solarnih panela u školskim objektima. Njihova proizvodnja će biti veća od potreba škola, pa je ideja da viškove koriste obližnje javne zgrade.

Žanet Sans, članica gradskog veća i potpredsjednica za klimatske akcije u Barseloni, smatra da potez gradskih vlasti nije najoptimalniji. Značajan dio prihoda i dalje se troši na promociju grada kroz sajmove i turističke manifestacije, dok bi bilo korisnije graditi nove biciklističke staze i proširivati zelene površine.

Nema potrebe da se promoviše već dobro poznat grad, dodaje Sans.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content