Đaci u jednoj školi u Nigeriji školarinu mogu da „plate” plastičnim flašama
Za pokrivanje školovanja u toku jednog semestra u nigerijskoj školi Morit dovoljno je svega 20 plastičnih flaša. Koristi su višestruke od kojih su najbitnije: veća dostupnost obrazovanja i čistija životna sredina
U školi Morit vrijednost jedne plastične flaše jednaka je jednoj nigerijskoj nairi. Roditelji donose plastične flaše koje se mjere i potom prodaju te su tako u mogućnosti da na potpuno nesvakidašnji način isfinansiraju školovanje svoje djece u ovoj školi u Nigeriji.
Ne samo da se na ovaj način otvaraju vrata obrazovanja za siromašne i čisti životna sredina, već se podiže svijest o važnosti održivog načina života, smanjenju otpada i reciklaži.
U poduhvatu prikupljanja otpada i reciklaže, škola Morit udružila se sa kompanijom Chanja Datti. U sklopu programa, semestar košta minimum 20 plastičnih flaša.
Donijete plastične flaše se sortiraju, čiste i prerađuju u korisne proizvode poput tekstila, namještaja i građevinskog materijala.
Škola, koja je poznata i kao Akademija za zelene umove, nalazi se u veoma siromašnom naselju u gradu Lagos.
Kada je njen osnivač, Patrik Mbamarah, 2015. godine primijetio da se mnogo djece ne školuje zbog nedostatka novca, odlučio je da školarine u Moritu snizi što je više moguće. Tada su cijene iznosile 10.200 nairi za predškolsko obrazovanje i 11.200 nairi za osnovnu školu. To je oko 20, odnosno 22 eura.
Ali to nije bilo dovoljno. Neke porodice i dalje nisu mogle da priušte da pošalju svoju djecu u školu.
Zbog toga je i pokrenuo edukativni projekat RecyclesPays koji omogućava roditeljima da školarine, umjesto u novcu, plate plastičnim flašama.
Kampanja za smanjenje otpada dobila je podršku lokalnih vlasti, ali i zajednice s obzirom na to da ljudi dobrovoljno odnose plastične flaše u školu kako bi se pokrili troškovi školovanja.
Nakon uspješne realizacije ove inicijative, Mbamarah planira da prikupi milion plastičnih flaša kako bi se obezbijedilo školovanje za 1.000 tamošnjih đaka.
Izvor: Klima101