Ekološko pivo ima bolji ukus ili kako se pivare dekarbonizuju
Godišnje se proizvede dvije milijarde hektolitara piva, što je količina koja zahtijeva puno resursa. Pivare širom svijeta počele su da u svoje poslovanje uvode inovacije kako bi postigle dekarbonizaciju i efikasnije koristile neophodne resurse. Toplotne pumpe su jedno od najboljih rješenja. Otpadnu toplotu niskog kvaliteta pretvaraju u toplotu koja je pivari na različite načine neophodna za rad.
Britanska kompanija Futraheat koja proizvodi toplotne pumpe, udružila se sa firmom Hepworth Brewery kako bi radila na prototipu svoje Greensteam toplotne pumpe. Projekat se sprovodi u okviru takmičenja koje organizuje program Industrijski akcelerator energetske efikasnosti (eng: The Industrial Energy Efficiency Accelerator-IEEA).
Toplotna pumpa smanjuje potrošnju enegije do 90 odsto
Toplotna pumpa Greenstream po prvi put će biti isprobnana u pivari Hepworth. Iz kompanije kažu da će reciklažom toplote, ova pumpa smanjiti potrošnju energije i do 90 odsto. Greenstream koristi potpuno novi patent turbo kompresora koji će otpadnu toplotu niskog kvaliteta, podići do 150 stepeni, kako bi se ponovo mogla da koristi na licu mjesta.
Pivara trenutno koristi kotao na naftu kako bi dobila potrebnu toplotu. Njegovom zamjenom toplotnom pumpom, ušteđeće 40 odsto goriva i smanjiće svoje emisije CO2 za 100 odsto, jer će se pumpa napajati energijom iz obnovljivih izvora.
Holandska pivara Gulpener najodrživija na svetu
Hepworth, nije jedina pivara koja je krenula put održivosti. Mala pivara Gulpener u holandskom mjestu Gulpen je, kako tvrde, najodrživija na svetu. Ako bismo poslovanje ove pivare izrazili kroz faktore vezane za životnu sredinu, društvene politike i korporativno upravljanje (eng. environmental, social, and corporate governance – ESG), poslužila bi kao odličan primjer nekim većim kompanijama.
Još 1996. tadašnji vlasnik pivare, napravio je dogovor sa farmerima koji su osnovali zadrugu, kako bi svako od njih proizvodio određene žitarice u određenoj količini i određenog kvaliteta uz garanciju da će ih pivara otkupiti po dogovorenoj ceni.
Danas je pivara povezana sa toplotnom pumpom, te joj fosilna goriva za proizvodnju nisu potrebna. Plan je da do 2030. dekarbonizuje čitav lanac proizvodnje.
„Kada je pivo ekološki prihvatljivo, ima bolji ukus“
Bavarska pivara Ayinger koristi toplotne pumpe i kogeneraciju, odnosno istovremenu proizvodnju električne i toplotne energije kao bi oprala flaše uz uštedu energije i vode. Ostvarena ušteda energije iznosi jedan gigavat-sat godišnje.
I švajcarska pivara Feldschlösschen, koristi toplotnu pumpu kako bi zagrijala i ohladila vodu potrebnu za pasterizovanje ogromnog broja limenki piva koje proizvede. Na ovaj način kompanija je smanjila svoju godišnju emisiju CO2 za 275 tona.
Najstarija nezavisna pivara u Melburnu 3 gavrana (3 Ravens) takođe koristi toplotnu pumpu. Njihov moto glasi: „Kada je zanatsko pivo i ekološki prihvatljivo, ima bolji ukus“. U daljem radu, planiraju da se povežu sa drugim pivarama kako bi im prenijeli znanje i tehnologije koje oni koriste za uštedu energije i smanjenje sopstvenog ugljeničnog otiska.
Zamjena tradicionalnih kotlova električnim koji nemaju emisije
Iz Australije putujemo u Ameriku, gdje pivara New Belgium Brewing u Koloradu, planira da smanji svoje emisije gasova sa efektom staklene bašte tako što će kotao na prirodni gas zamijeniti električnim kotlom koji se napaja strujom iz obnovljivih izvora, odnosno iz solarne elektrane koja je postavljena na krov pivare još 2009. godine.
U ovom će im pomoći startap AtomsZero. AtomsZero se bavi proizvodnjom modularnih elektičnih kotlova koji funkcionišu po principu po kom funkcionišu i toplotne pumpe. Kotao uzima toplotu iz vazduha i pretvara je u paru.
Heineken radi na sličnom projektu sa firmom Eneco kako bi postigao potpunu elektrifikaciju i ugljeničnu neutralnost cijelog lanca proizvodnje do 2040. godine.
Izvor: Balkan Green Energy News