EU predložila promjenu uređenja tržišta električne energije
Izvor: Balkan Green Energy News
Autor: Igor Todorović
Foto: Canva
Revizija ustrojstva tržišta električne energije ima za cilj da pomjeri fokus sa kratkoročnih tržišta, podstakne elektrifikaciju i izgradnju elektrana na intermitentne obnovljive izvore te da se zaštite potrošači, izjavila je evropska komesarka za energetiku Kadri Simson. Prozjumeri će moći da prodaju višak struje iz svojih krovnih fotonaponskih sistema komšijama i da je razmjenjuju s njima.
Energetska kriza se pogoršala po napadu Rusije na Ukrajinu prije godinu dana, sa prelivanjem uzleta cijena gasa na veleprodajno tržište električne energije, što je naškodilo potrošačima i dovelo do bankrotstva brojne trgovce tim energentom. Nakon intenzivnih i dugotrajnih pregovora, Evropska komisija je upravo pokrenula diskusiju o promjenama Uredbe o tržištu električne energije, Direktive o električnoj energiji i Uredbe o integritetu i transparentnosti veleprodajnog energetskog tržišta (REMIT).
Reforma ustrojstva tržišta električne energije je deo šireg plana za jačanje konkurentnosti evropske industrije i ubrzavanje prelaska na klimatsku neutralnost, saopšteno je.
Simson: Potrošači nijesu imali koristi od povećanja udjela jeftinije energije iz obnovljivih izvora
„Na mnogo nacionalnih tržišta gotovo da nije bilo instrumenata s dospjećem dužim od tri godine. Dominacija kratkoročnog tržišta je pojačala efekte povećanja cijena gasa i izazvala je razne probleme tokom krize. To su osjetili potrošači. Bili su izloženi veleprodajnim cijenama prečesto diktiranim iz elektrana na gas. Nijesu mogli imati koristi od povećanja udjela jeftinije energije iz obnovljivih izvora“, izjavila je evropska komesarka za energetiku Kadri Simson.
Računi za energente moraju da se bolje razdvoje od kratkoročnih tržišnih cijena
Evropska Unija treba da utrostruči svoju stopu uvođenja energana na obnovljive izvore, kazala je i naglasila da će u periodu do 2030. zatrebati mnogo više električne energije da pogoni privredu. Predložene mJere su namIJenjene boljem razdvajanju računa potrošača i kompanija za energente od kratkoročnih tržišnih cIJena, objasnila je Simson.
Uplate u budžet preko CfD-ova će snižavati račune potrošačima
Komisija hoće da unaprIJedi tržište koje čine ugovori o otkupu struje kako bi podstakla investicije u zelenu energetiku. Jačanje fleksibilnosti elektroenergetskog sistema pomoću sistema za skladištenje i odziva odnosno prilagođavanja na strani potražnje zamišljeno je kao alatka za integrisanje jeftinije električne energije iz obnovljivih izvora i stabilizaciju cIJena, dodala je.
Izvršno tIJelo EU je saopštilo da će obavezati države članice da subvencije za niskougljenične (čitaj: nuklearne) elektrane i one na obnovljive izvore uređuju preko ugovora o razlici u cIJeni (CfD). Ideja je da se ograniče prekomJerni prihodi proizvođača energenata i ubrza postepeno napuštanje fosilnog gasa.
Države članice bi uplate u budžet preko CfD-ova, kada su tržišne cIJene iznad ugovorenih, direktno usmJeravale u snižavanje svih računa za električnu energiju.
Tržište električne energije krojeno za potrošače
„Dozvolićemo potrošačima da imaju više od jednog brojila i različite ugovore za napajanje svog električnog vozila i toplotnih pumpi ili pokrivanje vlastite potrošnje. Uvodimo pravo na razmJenu energije“, istakla je Simson. Paket uključuje mehanizme za zaštitu ranjivih potrošača.
Potrošači će moći da ulažu u vJetroparkove i solarne elektrane kao i da prodaju višak električne energije iz svojih krovnih fotonaponskih sistema komšijama, a ne samo svojem snabdJevaču, stoji u nacrtu. Domaćinstvima bi takođe bilo omogućeno da tu struju razmJenjuju sa susJedima.
Timermans: Obnovljivi izvori su naša karta za energetsku suverenost i okončanje naše zavisnosti o fosilnim gorivima
Predložene mere bi, osim toga, trebalo da povećaju efikasnost kratkoročnih tržišta tako da se učesnicima na tržištu energenata iz obnovljivih izvora pruži više varijanti za trgovanje, piše u inicijativi. Na osnovu iskustava stečenih tokom krize, reformom bi se produžilo takozvano šišanje vršne potražnje odnosno seta mjera namijenjenih smanjenju potrošnje gasa u sektoru proizvodnje električne energije putem obaranja potražnje za vreme najveće potražnje u toku dana.
„Obnovljiva energija će sve više postajati resurs za evropske građane i industriju. Obnovljivi izvori su naša ulaznica za energetsku suverenost i okončanje naše zavisnosti o fosilnim gorivima. Treba da ažuriramo ustrojstvo svog tržišta da obezbijedimo da se ova tranzicija obavi što je prije moguće te da naši potrošači mogu imati koristi od nižih troškova energije iz obnovljivih izvora“, izjavio je izvršni potpredsjednik Evropske komisije Frans Timermans, koji je zadužen za Evropski zeleni dogovor.
Industrija poziva na evoluciju umesto na revoluciju
Paket ide Savjetu EU i Evropskom parlamentu da ga ispregovaraju. Oni sada moraju da se drže uravnoteženog prijedloga i da okončaju trenutnu neizvjesnost u pogledu investicija koju su izazvale nekoordinisane intervencije na tržištu, upozorava WindEurope. „Dobro je što se u komisijinom prijedlogu nadograđuju jake osnove postojećeg ustrojstva tržišta. Ono što je potrebno je evolucija, a ne radikalne promjene“, kazao je generalni direktor organizacije Džajls Dikson.
Njegova izjava se poklapa s reakcijom Europexa – Asocijacija evropskih berzi energenata je izrazila vjeru u pristup kojeg naziva „evolucija, ne revolucija“. Učesnicima na tržištu je potrebna stabilnost u domenu regulatornog okruženja da bi se omogućile investicije neophodne za energetsku tranziciju koja će najmanje da košta, poručila je.
Dvostrani CfD mehanizam za subvencije će obuhvatiti samo nove niskougljenične i elektrane na obnovljive izvore
Prijedlozi bi trebalo da daju podstrek rješenjima za fleksibilnost, odziv na strani potražnje i skladištenje energije, ali s pristupom koji je „tehnološki neutralan“, dakle uz prihvatanje šireg spektra raspoloživih postrojenja, i na tržišnim osnovama, naglašava Europex.
Olakšanje je što će samo novi projekti solarnih elektrana s državnom podrškom biti obuhvaćeni dvostranim CfD mehanizmom u organizaciji vlada zemalja članica, rekla je Naomi Ševijar, koja je u organizaciji SolarPower Europe odgovorna za regulatorna pitanja.
Reformisanje uređenja tržišta električne energije uključuje podršku za resurse za fleksibilnost velikog obima i onih na nivou stambenog sektora, poput solarnih baterija, što će ojačati sposobnost uređaja za skladištenje energije da umanje pritisak kojeg trpi mreža, po njenom mišljenju.