Francuska komuna uživa bez troškova nakon postavljanja hidroturbina i solarnih panela

Izvor: Balkan Green Energy News

Autor: Jelisaveta Perišić

Foto: Canva

Lokalna samouprava u mjestu Mitersolc na sjeveroistoku Francuske koristi električnu energiju samo iz obnovljivih izvora. Dok su cijene struje porasle širom Francuske, ova opština već godinama ima račun za struju približan nuli, zahvaljujući svojim solarnim panelima i dvijema malim hidroelektranama.

Ideja za proizvodnju električne energije radi održivog pokrivanja energetskih troškova komune-opštine javila se 2008. godine, pa su na rijeci Il instalirane dvije hidrocentrale s ukupno tri turbine. Projekat je koštao 2,1 milion evra. Zamjenik načelnika ovog malog mjesta Mišel Ranode objasnio je da više nema računa za struju i da se plaća samo naknada za korišćenje javne mreže.

Pored hidroelektrana, urađena je izolacija na opštinskim zgradama i postavljeni su solarni paneli.

„Mnogi su postavljali pitanje da li se zaista isplati potrošiti toliko novca da bi se napravila mikrohidroelektrana. Iako to jeste vrlo zgodan uređaj. Danas možemo vidjeti da nam se isplatilo. Već smo znali da smo na pravom putu“, rekao je zamjenik načelnika za Euronews 

Kolika je ušteda od opštinske električne energije

Opštinska uprava je od 2008. i 2020. godine oborila potrošnju struje za 40 odsto. Javne zgrade poput škola, vrtića i opštinskih prostorija koriste samo 10 odsto proizvedene energije, a lokalna samouprava prodaje preostalih 90 odsto.

„Sa današnjim cijenama struje, mi godišnje uštedimo 43.000 evra, dok od prodaje zaradimo 60.000 evra, računajući i troškove održavanja“, objasnio je šef opštinske uprave Žilijen Rodriges.

Privatne kuće se ne snabdijevaju opštinskom strujom iz obnovljivih izvora, ali opština planira da proširi sistem. Trenutno se proizvodi 900 megavat-sati godišnje, a da bi se snabdjela domaćinstva i preduzeća potrebno je 14 puta više.

Za toliku količine energije potrebno je postaviti dve vjetroturbine ili solarne panele u površini ekvivalentnoj onoj koju bi zauzelo sedam fudbalskih terena.

Laboratorija ekološke tranzicije i francuska prestonica biodiverziteta za 2017. godinu

Mitersolc je 2017. godine proglašen za francusku prestonicu biodiverziteta. To je prva mala komuna koja je stekla to priznanje. Kriterijum nije samo biodiverzitet u mestu, već i napori zajednice da se on očuva.

Ovo selo nosi i titulu teritorije pozitivne energije za zeleni rast. Pozitivna energetska teritorija je ona koja teži da maksimalno smanji svoje energetske potrebe, kroz energetsku efikasnost, i da potražnju pokrije iz lokalnih obnovljivih izvora energije.

Mještani vjeruju da bi druge lokalne samouprave trebalo da slijede njihov primjer.

Nekoliko gradova u Jugoistočnoj Evropi pokrenulo je slične inicijative, bazirane pre svega na solarnoj energiji. Skopska Opština Centar je osnovala Trgovačko društvo za proizvodnju i prodaju električne energije iz obnovljivih izvora. Mostar je pokrenuo projekat izgradnje fotonaponskog postrojenja za vlastite potrebe, a slična inicijativa postoji i u Sarajevu.

Vlasti u Brašovu u Rumuniji su nedavno pokrenule inicijativu za opštinsku solarnu elektranu na zemljištu u svom vlasništvu. Slični projekti se nižu i u Grčkoj, gdje lokalne samouprave u tu svrhu mogu da osnivaju energetske zajednice sa javnim preduzećima i institucijama

Skip to content