Milan Gazdić trpi pritiske investitora i donosioca odluka
Više nevladinih organizacija i inicijativa uputilo je pismo podrške nezavisnom radu Agencije za zaštitu životne sredine i njenom direktoru Milanu Gazdiću koji, kako tvrde, trpi pritiske od investitora, ali i donosioca odluka koji ne razumiju šta znači nezavisna institucija i zaštita životne sredine.
Oni su poručili da put Crne Gore ne smiju biti kamenolomi u zaštićenoj baštini, veliki muzički festivali u nacionalnim parkovima ili slijetanja aviona na gnijezdilišta zaštićenih vrsta.
,,Mi, dolje potpisani, izražavamo apsolutnu podršku naporima Agencije za zaštitu životne sredine i direktoru Milanu Gazdiću da nesmetano obavlja svoju jedinstvenu ulogu u skladu sa načelima zaštite prirode i poštovanja ekoloških standarda, a u odnosu na pritiske koje trpi od strane članova Vlade i brojnih investitora”, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Kako navode, Agencija za zaštitu životne sredine od svog petnaestogodišnjeg postojanja, trinaest godina je u mnogim slučajevima bila saučesnik u devastaciji prirode.
,,U tom periodu izdavala je kontroverzne saglasnosti za minihidroelektrane, eksploataciju šljunka, sječe šuma, devastaciju Tare prilikom izgradnje autoputa i mnoge druge sporne projekte koji su bili na uštrb prirode Crne Gore i u suprotnosti sa postulatima održivog razvoja”, smatraju NVO aktivisti.
Kako se dodaje u saopštenju, u protekle dvije godine otkako se na direktorskom mjestu našao Gazdić, Agencija za zaštitu životne sredine prestala je sa lošim praksama i počela da po prvi put implementira zakone u cilju zaštite prirode, što staje na žulj svima koji su preko devastacije životne sredine i kršenja zakona uspijevali da stiču profit i političke poene.
,,Značajni iskoraci napravljeni su u oblasti očuvanja životne sredine upravo zahvaljujući direktoru ove institucije. Takođe dr Gazdić postao je i Šef pregovaračke grupe za Poglavlje 27 pristupanja Evropskoj uniji”, navodi se u saopštenju.
Ističu da je samo u 2022. godini, direktor Agencije ostvario značajnu uštedu, vraćajući u budžet Crne Gore skoro 300.000 eura, što nije bila praksa direktora ove institucije do sada.
,,Suma koja je ušteđena za vrijeme Gazdićevog upravljanja i ono što je urađeno za ovaj period za prirodu Crne Gore i državu je mnogo značajnije nego dobiti od festivala zbog čijih dozvola za održavanje Agencija trpi pritiske i to samo zato što želi da radi u skladu sa zakonom i za dobrobit prirode Crne Gore što je i njena nezavisna uloga”, navode iz NVO-a.
Poručili su da put Crne Gore ne smiju biti kamenolomi u zaštićenoj baštini, veliki muzički festivali u nacionalnim parkovima ili slijetanja aviona na gdjezdilišta zaštićenih vrsta.
,,I zbog toga još jednom izražavamo podršku Milanu Gazdiću jer je odlučio da postupi u skladu sa zakonima bez obzira na sve pritiske i prijetnje koje trpi od investitora, zagađivača, ali i donosioca odluka koji ne razumiju šta znači ekološka Crna Gora, održivi razvoj i nezavisne institucije, pa samim tim vrše protivpravan uticaj na rad ove Agencije”, navodi se u saopštenju.
Saopštenje potpisuju Koalicija za održivi razvoj, Crnogorsko društvo ekologa, Udruženje Dr Martin Schneider-Jacoby, Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Ozelenimo Crnu Goru, Organizacija KOD, Eco Bonton, Eco patriotizam, Eco team, Inicijativa Sačuvajmo Sinjajevinu, Ko ako ne arhitekt – KANA, Green Home, Inicijativa Dalje nećeš moći, Ne bacajmo boce, Zeleni Kolašin, Udruženje ljubitelja Gorice i prirode, Expeditio, Fondacija Petrović Njegoš, Fidelity consulting, NVO Jednako, NVO Mogul, Centar za interetničke odnose i manjinska prava, Centar za istraživačko novinarstvo, Udruženje žena preduzetnica Ulcinj, Inicijativa Spasimo Komarnicu, NVO Jednako, Oči Podgorice i Društvo mladih ekologa Nikšić.