NEVJEROVATNO OTKRIĆE: Pronađen najveći prirodni tok vodonika ikada

Tim geologa povezan sa nekoliko institucija u Francuskoj, radeći sa dvojicom kolega iz Albanije, izmjerio je najveći prirodni tok vodonika ikada u albanskom kromnom rudniku. U svom istraživanju, koje je objavljeno u časopisu Science, grupa je izmjerila gasni vodonik koji izbija kroz tečne bazene u rudniku.

Vodonik gas je bezbojan, bez mirisa i izuzetno zapaljiv. Često se koristi kao izvor goriva. Nedavno se razmatra kao alternativa gorivima na bazi ugljenika jer njegovo sagorijevanje ne proizvodi gasove staklene bašte.

Trenutno se vodonik dobija tako što se uhvati kako se oslobađa tokom ekstrakcije prirodnog gasa – takođe se može proizvesti kroz razne procese, od kojih mnogi uključuju oslobađanje gasova staklene bašte. Bolji pristup, predlažu istraživači, bio bi iskorištavanje prirodnih rezervi vodonika, poput one ispod rudnika Bulqiže u Albaniji.

Video o živahnom degaziranju koje se događa u bazenu za odvod vode lociranom 1.000 m ispod površine unutar rudarske galerije. Ova impresivna manifestacija migracije gasa pretvara ovaj bazen za odvod vode u zadivljujući 30 m2 đakuzi koji vri gotovo čistim H2. Kredit: F-V Donzé i L. Truche

Prethodna istraživanja su pokazala da se veliki rezervoar vodonika nalazi ispod rudnika u Albaniji, i nastao je kao dio pomjeranja Zemljine kore milionima godina unazad, gurajući je i na kore pored nje. Nastala struktura zemljišta formirala je vrstu stjenovitog pojasa poznatog kao ofiolit. Otkriveno je nekoliko takvih ofiolita širom svijeta, od kojih se većina smatra rezervoarima vodonika.

U ovom novom istraživanju, istraživači su reagovali na izvještaje o velikim količinama vodonika koji prodiru kroz otvore i izbijaju u bazenima za odvod vode u rudniku; prijavljeno je nekoliko eksplozija. Izmjerili su prodiranje na više lokacija u rudniku i rezultate koristili za procjenu ukupne količine izbijanja vodonika – njihovi brojevi ukazuju da oko 200 metričkih tona izlazi iz rudnika svake godine, što ga čini najvećim prirodnim tokom ikada dokumentovanim.

Tim naučnika istražuje galerije rudnika pod vođstvom lokalnih rudara. Tim naučnika prati koncentraciju vodonika u zraku galerije rudnika, i uzima uzorke gasa koji prodiru u vodu koja se odvodi. Ova galerija je locirana 1.000 m ispod površine. Kredit: F-V. Donzé

Tim istraživača zaključuje da je potrebna nova tehnologija da bi se iskoristili takvi rezervoari, kako bi se uhvatili ogromni količine vodonika na čist i ekonomičan način, možda smanjujući oslanjanje na goriva na bazi ugljenika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content