Papa Franjo želi agrosolarni park: Cilj je učiniti Vatikan energetski nezavisnim
Izvor: Balkan energy green
Vatikan namjerava da pomoću solarne energije dostigne energetsku nezavisnost. Pritom se opredijelio za kombinaciju poljoprivrede sa fotonaponskim sistemom, objavio je papa Franjo. Najmanja država na svijetu će ovaj poduhvat sprovesti na svom posjedu van Rima.
Sveta stolica se okreće agrosolaru. Ta koncepcija podrazumijeva poljoprivrednu proizvodnju na mjestu solarne elektrane. Papa Franja, koji podržava mjere dekarbonizacije svjetske privrede i društvenih aktivnosti, naložio je u encikličkom pismu da se na jednom vatikanskom posedu započne fotonaponski projekat.
Najmanja država na svijetu u kraju Santa Marija di Galerija sjeveroistočno od Rima ima 424 hektara zemljišta. Treba pomenuti da Vatikan tamo ima postrojenja za prenos signala svoje radio-stanice. Agrosolarni park na toj lokaciji treba da mu obezbijedi potpunu samoodrživost u domenu snabdijevanja energijom, naglasio je papa Franja.
Papa je naslov svoje posljednje enciklike pozajmio od Svetog Franje Asiškog
„Treba da sprovedemo tranziciju ka modelu održivog razvoja kojim se smanjuju emisije gasova s efektom staklene bašte u atmosferu, uspostavljajući cilj dostizanja klimatske neutralnosti. Čovječanstvo raspolaže neophodnim tehnološkim sredstvima da se suoči sa ovom klimatskom transformacijom i njenim pogubnim etičkim, društvenim, ekonomskim i političkim posljedicama, a solarna energija igra fundamentalnu ulogu“ na tom putu, izjavio je poglavar Rimokatoličke crkve.
Papa je svoju encikliku nazvao Fratello Sole – Brat Sunce. Taj izraz je pozajmio od Svetog Franje Asiškog, čije je zapravo i ime preuzeo kad su ga izabrali za pontifeksa.
Inače, Italija je ranije u junu zabranila razvoj projekata solarnih elektrana na plodnom zemljištu.
Sveta stolica je još 2008. na Dvorani Pavla VI postavila krovnu solarnu elektranu, u saradnji sa kompanijama BayWa r.e. i SolarWorld. Nominalna godišnja proizvodnja tog postrojenja iznosi tri stotine megavat-sati.
Vatikan se 2022. pridružio Konvenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC) i usvojio ciljeve Pariskog sporazuma. Prošle godine je sa automobilskim gigantom Volskwagenom sklopio partnerstvo za elektrifikaciju svog voznog parka. Projekat uključuje stanice za punjenje.
Crkva Engleske je prije godinu dana saopštila da će rasprodati sve što je investirala u kompanije u sektoru fosilnih goriva. One su propustile da učine dovoljno da obuzdaju klimatske promjene.