Objavljeno: 22.08.2020, 12:37h na portalu PCNEN

Predsjednik mjesne zajednice Vinicka Novica Lainović tvrdi da je narod uspio da odbrani svoju rijeku. PCNEN nije uspio da ovu informaciju potvrdi u Vladi

Mještani sela Vinicka, između Berana i Andrijevice, tvrde da su nakon tri godine borbe konačno uspjeli da spriječe izgradnju male hidroelektrane (mHE) na seoskoj rijeci, za šta je Vlada Crne Gore dala saglasnost prije duže od četiri godine.

Mašinska zgrada hidrocentrale planirana je u zaseoku Ljuta, u podnožju planine Kula, koji se domintantno, kao i cijelo selo, snabdijeva vodom iz rijeke Vinicke. Riječ je, kao i u većini slučajeva na sjeveru Crne Gore, o čistoj planinskoj rječici, sa mnoštvom jazova (kanali za navodnjavanje), od kojih živi cijelo selo. Stanovnici tog sela smatraju da bi nestali jazovi i izvor života tog kraja ukoliko bi rijeka bila stavljena u cijevi.

Žitelji Vinicke su prije dvije godine uspjeli da spriječe investitora “Rudan Energy“ da izgradi put do mašinske zgrade, zbog neraščišćenih imovinsko pravnih odnosa u Ljuti.

Predsjednik mjesne zajednice Vinicka Novica Lainović tvrdi da ima informaciju da je Vlada poništila koncesiju investitoru “Rudan Energy“, koju je dobio još 2017. godine.

Naši novinari nijesu uspjeli takvu potvrdu da dobiju iz Vlade Crne Gore.

“Vinicki narod je odbranio svoju rijeku, ali potvrdićemo to i na zvaničan način. Naša borba nije bila uzaludna. I ovom prilikom želim da kažem da je Vinicka ostala složna i bratska, i sve šta je trebalo da se odbrani, odbranjeno je“, kaže Lainović za PCNEN.

On ističe da se sa komšijama iz sela borio isključivo kroz institucije sistema i dostojanstveno, ali da su uspjeli jer su gotovo svi bili protiv.

“Sproveli smo anketu na kojoj se 98 odsto mještana izjasnilo protiv izgradnje hidroelektrane u selu. Održali smo niz sastanaka u Ministarstvu ekonomije i Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Odluku smo jednom oborili i na Upravnom sudu. Sada je ta borba završena“, ocjenjuje Lainović.

On tvrdi da svaka agencija koja je radila analize i projekte nije svoj posao odradila pošteno, već da su “uzeli pare“, a njima “htjeli da naprave muku“.

Lainović poručuje svima koji žele da brane rijeke, da samo treba da budu složni kao žitelji Vinicke.

“Tražim od svih ovih na sjeveru Crne Gore, gdje se grade mini-hidroelektrane – samo složno, samo izađite i nema nikakvih problema. Bez ikakavog straha, jer mi ovo ne radimo da bi nekog ugrozili, već jer je ovo izvor našega života“, poručuje Lainović.

Ljuta je dominantno poljoprivredni kraj i najveći proizvođač u zaseoku je Mihailo Ostojić. On priča da je tamo još njegov otac doselio iz Kuti upravo zbog plodnog zemljišta i blizine rijeke Vinicke.

On sadi razne poljoprivredne kulture na četiri hektara zemlje, a sve prodaje na pijaci u Podgorici. Tvrdi da mu u njivi svake godine rodi po 20 tona krtole i kupusa, oko osam tona luka, oko pet tona šargarepe, tri tone cvekle… Da bi rod bio dobar neophodna je voda, koju Ostojić svojim jazom dovodi sa Vinicke.

“Bez navodnjavanja ovdje ne bi bilo nikakave koristi od ove zemlje za poljoprivredu. Ukoliko bi se rijeka stavila u cijevi od zamišljene mašinske zgrade gore do zamišljenog vodozahvata, ovi jazevi bi bili ukinuti i mi bi trajno ostali bez navodnjavanja“, kaže Ostojić za PCNEN.

On ima četvoro djece i kaže da sve šestoro usta hrani iz bašte u Ljutoj. Od prodaje voća i povrća plaća školovanje djece, od kojih najstarije studira u Podgorici.

Mještani Ljute tvrde da je investitor na razne načine pokušao da ih potkupi, ali i ucjenjuje, ali da seosku rijeku nije mogao da plati.

Vuk VUJISIĆ
Ivan ČAĐENOVIĆ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content