Triput veći od svih okeana: Jeste li znali da Zemlja ima svoj unutrašnji rezervoar za vodu?
Novo poglavlje suvremene nauke započelo je slučajnim otkrićem bezvrijednog dijamanta čije značenje ima – neprocjenjivu vrijednost.
Sada već davne 2008. godine brazilski su rudari u šljunku plitke rijeke na području Mato Grosso promijetili neugledan, ali neobičan kamenčić. Bio je to smeđi, bezvrijedni dijamant čije je otkriće u naučnim krugovima promijenilo jako puno toga.
Otkriveno je, naime, da je taj kamenčić do tada neviđeni oblik minerala peridota – ringvudit, koji sadrži značajan udio vode, pisao je časopis Nature. Na površinu je stigao s izbačenim vulkanskim kamenjem, a vjeruje se da ge duboko u Zemlji ima u izobilju.
Mineral koji čuva vodu
Prvotna istraživanje kanadskih naučnika sa univerziteta Alberta predvođenih Grahamom Pearsonom sugerisala su da ringvudit sadrži oko 2 i pol posto vode, ali nakon kasnijih istraživanja ispalo je da se radi o nešto manjem postotku – oko jedan i po. Ali, da rignvudit sadrži i samo jedan posto vode, značilo bi da vode u Zemljinoj unutrašnjosti ima triput više nego u svim okeanima zajedno.
Otkriće minerala bogatog vodom opravdalo je sumnje naučnika da su ogromne količine vode zarobljene između gornjeg i donjeg sloja Zemljinog omotača i to na dubini od 410 do 660 kilometara. Ringvudit nastaje iz peridota samu u specifičnim uslovima kakvi vladaju u Zemljinoj utrobi, pod izuzetno visokom temperaturom i pritiskom.
No zanimljivo je da ovo nije bio prvi susret naučnika s ovim mineralom, ali bio je prvi s ovim mineralom – zemaljskog porijekla. Naime, on je pronađen u meteorima, a uvriježeno je bilo i mišljenje da je dio vode na Zemlji vanzemaljskog porijekla, odnosno, da su je upravo meteori donijeli na Zemlju. S otkrićem zemaljskog ringvudita valja preispitati ono što smo mislili da znamo.
Zemlja se znoji
Dokazano postojanje vode unutar Zemljina plašta odrazit će se i na mnoge druge grane geofizike, prije svega na seizmologiju, istraživanje vulkana i tektonskih ploča. Naučna istraživanja ringvudita nastavili su stručnjaci s američkoga Univerziteta Northwestern u Illinoisu, a voditelj projekta Steven Jacobsen tvrdi da je nakon ovoga otkrića sve izvjesnije da je “voda na Zemlji nastala iznutra“.
Postojanje golemih količina vode u unutrašnjosti Zemlje dokazano je 2014. kada je spomenuti tim postavio više od 2000 seizmografa diljem Sjedinjenih Država koji su proučavali seizmičke talase nastale od više od 500 potresa. Dokazali su da seizmički talasi prolaze i samom Zemljinom jezgrom, ali i da prolaze kroz vrlo vlažne stijene. To je jedino objašnjenje činjenice da talas na svome putu usporavaju. Mjerenjem i računanjem karakteristika tih stijena – potvrđeno je da se radi o ringvuditu.
Iako ringvudit sadrži puno vode, sasvim je izvjesno da se nikada nećemo kupati u novootkrivenom “podzemnom okeanu”. Naime, voda u ovome mineralu ne nalazi se ni u jednom od tri poznata agregatna stanja, već njeni molekuli čine posebnu formaciju. Voditelj istraživanja objasnio je da voda izlazi iz minerala “slično kako kad se čovjek znoji”.
Izvor: Punkofer