Populacija vrabaca u Evropi se smanjuje. Predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić je istakla da je vrabac u određenim zemljama, kao što je Velika Britanija, dobio status zaštićene vrste.

Prema njenim rečima, uzrok smanjenja populacije vrabaca je, prije svega, urbanizacija.

Naši parkovi i uopšte izgled naših gradova se mijenja na štetu prirode i ptica – objasnila je Jančić, dodajući da vrapci hranu i sklonište uglavnom nalaze u žbunju, kojeg je sve manje.

Kako je objasnila, domaća pejzažna arhitektura proteklih godina se svodi na to da se žbunje posječe i da se sadi visoko drveće, što vrapcima ne odgovara.

Takođe, vrapci se, osim u žbunju, gnijezde i na skrivenim mjestima, poput drvenih svodova na kućama i šupljina u prozorima, čega više nema, konstatovala je Jančić.

Kako je predočila, istraživanja pokazuju da vrapce mogu i ugroziti zagađenje vazduha i suzbijanje insekata insekticidima.

Vrapci svoje mlade hrane larvama insekata i ukoliko uništite insekte, oni neće imati čime da hrane svoje mladunce – obrazložila je Jančić.

Govoreći o tome šta ljudi mogu uraditi da bi pomogli vrapcima, ona je naglasila da je dovoljno da svako posadi žbun u svom dvorištu.

Prema njenim riječima, vrapci su izuzetno kolonijalne ptice i vole da provode vrijeme u jatima, pa im je moguće napraviti i takozvane solitere za vrapce, koji se sastoje iz tri “stana za vrapce”.

Na taj način, u jednom soliteru će se naseliti tri različita para vrabaca, koji će biti odvojeni, ali će biti dovoljno blizu da bi činili jato, istakla je Jančić.

Jančić je ocijenila da se na nivou države Srbije ne radi ništa da bi se spriječilo dalje smanjenje populacije vrabaca i zaključila da bi takve probleme trebalo sistemski rješavati.

Izvor: FONET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content