Crna Gora dala zeleno svjetlo agrosolarnom projektu Kosanica od 120 megavata
Izvor: Balkan green energy
Crnogorsko preduzeće Permonte je dobilo urbanističko-tehničke uslove za sprovođenje projekta solarne elektrane nominalne snage 120 megavata. Na lokaciji Kosanica bi takođe bila primijenjena održiva poljoprivredna aktivnost, u skladu sa agrosolarnom koncepcijom.
Jedna zona kod sela Kosanica u opštini Pljevlja u Crnoj Gori u planu je za solarnu elektranu. Vlada Crne Gore je kompaniji Permonte izdala urbanističko-tehničke uslove za lokaciju od 121 hektara. Sjedište joj je u Podgorici.
Planirana solarna elektrana bi imala maksimalni kapacitet odnosno pik od 120 megavata. Ta kategorija označava najveću snagu za proizvodnju jednosmjerne struje u solarnim panelima. Ona se inverterima prebacuje u naizmjeničnu struju i predaje u mrežu, a priključak je obično 20 odsto slabiji.
Kako stoji u dokumentaciji, pomenuta površina na sjeveru zemlje bi se istovremeno koristila za održivu poljoprivrednu proizvodnju, po takozvanoj agrosolarnoj koncepciji.
Zemljište se sastoji od pedesetak parcela u vlasništvu različitih osoba.
Permonte takođe radi na investiciji u fotonaponski sistem kod Cetinja
Prije projekta Kosanica Solar, Permonte je u oktobru primio urbanističko-tehničke uslove za fotonaponsko postrojenje snage do stotinu megavata. Lokacija je kod Cetinja, u katastarskoj opštini Lastva, a zauzima 101 hektar.
Vlasnica kompanije je Branka Vujadinović. Izvršni direktor je Bojan Bošković.
Permonte je registrovan za inženjerske djelatnosti i tehničko savjetovanje. Bio je dio konzorcijuma koji je izabran za takozvanu ekološku rekonstrukciju termoelektrane Pljevlja. Osim toga, kompanija učestvuje u konzorcijumu koji je nedavno u zakup uzeo državnu zemlju za projekat vjetroparka Sinjajevina na teritoriji opštine Šavnik.
Treba pomenuti i da je Permonte 2022. sastavio zahtjev za odlučivanje o potrebi izrade elaborata procjene uticaja projekta solarne elektrane Čevo od 225 megavata u piku. I ta površina je na Cetinju.