Na današnji dan: Formirana državna zajednica Srbija i Crna Gora

Događaji na dan 4. Februar

1536. – Francuski kralj Fransoa I sklopio je savez s turskim sultanom Sulejmanom I da bi se suprotstavio Habsburgovcima.

1789. – Džordž Vašington (engl. George Washington) izabran za prvog predsjednika SAD-a.

1804. – Janjičarske starešine, dahije, koje su 1801. uzurpirale vlast u Beogradskom pašaluku, počele „sječu knezova“ u pokušaju da spreče pobunu srpskog naroda protiv janjičarskog zuluma. Na prevaru je uhvaćeno i pogubljeno oko 70 najuglednijih srpskih knezova, viđenih ljudi i sveštenih lica, među kojima Aleksa Nenadović, Ilija Birčanin, Hadži-Ruvim i Hadži-Đera. Taj događaj ubrzao izbijanje Prvog srpskog ustanka.

1861. – Delegati šest odmetnutih američkih država su se u Montgomeriju obrazovali Konfederativne Američke Države.

1904. – Japanska ratna mornarica je blokirala rusku dalekoistočnu luku Port Artur, što je označilo početak rusko-japanskog rata.

1936. – Stvoren prvi sintetički radioaktivni element: radij E.

1938. – Adolf Hitler je preuzeo resor ministra rata nacističke Njemačke, a za šefa diplomatije je imenovao Joahima fon Ribentropa.

1945. – U mjestu Jalta na Krimu sastali su se britanski premijer Čerčil, predsjednik SAD Ruzvelt i sovjetski lider Staljin da bi se dogovorili o akcijama za završetak Drugog svjetskog rata i planovima u posleratnom periodu. Smatra se da je na toj konferenciji dogovorena podjela “sfera uticaja” tadašnjih svjetskih sila, što je kasnije dovelo do hladnog rata između komunističkog Istoka i kapitalističkog Zapada.

1957. – USS Nautilus, prva podmornica na nuklearni pogon, zabilježila je svoju 60,000. nautičku milju, izjednačivši izdržljivost fikcijskog Nautilusa opisanog u pripovijetci Julesa Vernea 20,000 milja pod morem.

1961. – U Angoli je počeo ustanak protiv portugalske kolonijalne vlasti. Oslobodilački rat okončan je 1974., a u oktobru 1975. Angola je stekla nezavisnost.

1966. – Prilikom pada japanskog putničkog aviona “Boing 727” u Tokijski zaliv, poginula su 133 putnika i člana posade.

1966. – Počelo 7. svjetsko prvenstvo u biatlonu u muškoj konkurenciji, u njemačkom gradu Garmisch-Partenkirchen.

1969. – Yasser Arafat postaje vođa PLO-a.

1972. – Velika Britanija i devet drugih zemalja priznalo je Istočni Pakistan kao nezavisnu državu Bangladeš -.

1974. – Grenada je ostvario nezavisnost u okviru Britanskog komonvelta.

1976. – U Gvatemali je u zemljotresu poginulo 23.000 ljudi, a milion i po je ostalo bez domova.

1976. – Glavni grad Mozambika Lorenso Markeš je preimenovan u Maputo.

1989. – U oružanoj pobuni oboren je diktator Paragvaja Alfredo Štresner, koji je vladao 35 godina. U pobuni je poginulo više od 300 ljudi, uglavnom vojnika. Novi predsednik Paragvaja postao je general Andres Rodriges.

1990. – U terorističkom napadu iz zasjede na autobus sa izraelskim turistima u Egiptu poginulo je devet turista i dva egipatska policajca, a 20 osoba je ranjeno.

1992. – Hugo Chávez predvodio pokušaj preuzimanja vlasti u Venecueli vojnim udarom. Poginulo je nekoliko stotina ljudi, puč je propao, a Chávez je zatvoren.

1997. – U sudaru dva izraelska vojna helikoptera na putu za Libanon poginulo je 73 vojnika.

1998. – U zemljotresu koji je pogodio oblast Rustaka u sjevernoj avganistanskoj provinciji Tahar poginulo je najmanje 4.500 ljudi.

1999. – Hugo Chávez izabran za predsjednika Venezuele.

2003. – Formirana državna zajednica Srbija i Crna Gora, zasnovana na ravnopravnosti dviju država članica, tj. države Srbije i države Crne Gore.

2004. – Mark Zuckerberg osnovao Facebook, internetsku društvenu mrežu.

2006. – Nekoliko hiljada ljudi, ogorčeni zbog objavljivanja karikatura Muhameda u Danskim novinama, spalili su ambasade Danske i Norveške u Damasku, Siriji.

2006. – Danski premijer Anders Fogh Rasmusen obratio se putem arapske televizijske stanice Al-Arabija stanovnicima islamskih zemalja povodom spornih karikatura poslanika Muhameda koje su objavljene u jednim danskim novinama.

2006. – IAA odlučila praviti Iran Veću sigurnosti zbog navodne namere proizvodnje nuklearnog oružja.

2013. – Počelo 42. Svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju u austriskom gradu Schladmingu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content