Nedjelja u kojoj je planeta skoro svakog dana obarala rekorde u visokim temperaturama

Tokom ove nedjelje više puta je oboren rekord u zabilježenoj prosječnoj svjetskoj temperaturi, i što je najgore, taj trend će se vjerovatno nastaviti tokom ljeta. Tri najtoplija dana zabilježena ove nedjelje pripisana su kombinaciji klimatskih promjena i globalnog vremenskog događaja El Ninjo.

Foto: Dimitrisvetsikas1969, Pixabay

U ponedjeljak, 3. jula, prosječna svjetska temperatura dostigla je 17,01 stepeni Celzijusa, popevši se iznad sedamnaestog podioka prvi put od početka mjerenja i nadmašivši prethodni rekord, od 16,92, izmjeren u avgustu 2016. Međutim, novi rekord je oboren samo dan kasnije, pri čemu se prosječna svjetska temperatura u utorak popela na 17,18 stepeni, a zatim na 17,23 u četvrtak.

Klimatske promjene i El Ninjo će donijeti nove rekordne temperature u narednim nedjeljama

El Ninjo, koji se javlja svake dvije do sedam godina, donoseći povećane temperature širom svijeta, još nije dostigao vrhunac, upozoravaju naučnici, i dodaju da se novi rekordi očekuju u narednim nedjeljama. Neki vjeruju da će ovaj jul na kraju biti najtopliji mjesec ikada zabilježen.

Jul 2023. bi mogao da bude najtopliji mjesec ikada

Inače, u maju je Svjetska meteorološka organizacija (SMO) upozorila da će globalne temperature vjerovatno porasti na rekordne nivoe između 2023. i 2027. godine, podstaknute emisijama gasova sa efektom staklene bašte i El Ninjom. Godišnja prosječna globalna temperatura mogla bi da bude više od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa tokom najmanje jedne godine, upozorio je SMO.

Međuvladin panel o Klimatskim promjenama (eng. Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) ranije je saopštio da je ljudska aktivnost zmeđu 2011. i 2020. godine izazvala porast globalne površinske temperature Zemlje za 1,1 stepen Celzijusa u odnosu na drugu polovinu 19. veka, što je dovelo do požara, poplava i nestašice hrane širom svijeta.

Izvor: Balkan Green Energy News

Skip to content