Vodostaj u Krupcu značajno opao, EPCG: Snabdijevanje električnom energijom apsolutni prioritet

Izvor: sajt Onogošt

Objavljeno 16.6.2022 na portalu Onogošt

Ovih dana slika na Krupcu nimalo prijatna. Fali vode, slikovito opisuju građani stanje na jezeru.

To potvrđuju i dugogodišnji radnici lokala „Ski bar Krupac“. Zatekli smo ih kako se spremaju za otvaranje u ponedjeljak, međutim, bez euforije i optimizma. Dovoljan je, kažu, pogled na jezero.

 „Stanje na jezeru je katastrofa, nivo je očajan. Mi treba da počnemo da radimo od ponedjeljka, to će uticati na broj mušterija, a kupača sumnjam da će biti. Čitava situacija negativno utiče na nas. Ovdje su se radovi puštanja vode završavali 1. juna i uvijek je nivo bio preko stepenica. Kasnije sa zatvaranjem sezone, krajem avgusta, nastavlja se puštanje. Svaki dan je sad niže. Imamo najavu da će se voda puštati do 25. juna“, kažu radnici lokala.

Iako je sredina juna, a u ljeto kalendarski još nijesmo ušli, nivo vode u Krupcu je na niskom nivou.

Svjesni su toga i u Elektroprivredi Crne Gore (EPCG), ali i upozoravaju da se ne smije zaboraviti ključna činjenica – snabdijevanje električnom energijom je prioritet.

„U EPCG smo svjesni da naše akumulacije nijesu na zavidnom nivou i da će sugrađanima iz Nikšića, kao i turistima koji posjećuju grad, zasmetati to što akumulacija Krupac nije na nivou prethodnih godina, ali se ne smije zaboraviti ključna činjenica: snabdijevanje električnom energijom ima apsolutni prioritet, a i mi u EPCG se prvi put suočavamo sa činjenicom da smo primorani da uvozimo električnu energiju po cijenama od preko 200 eura/MWh u kontinuitetu“, navodi se u odgovoru EPCG.

Kako su objasnili za portal Onogošt, akumulacije hidroelektrane (HE) „Perućica“, uključujući i Krupac, koriste se, prvenstveno, kao pomoćni izvori vode za proizvodnju električne energije tokom ljetnjih mjeseci, kada su dotoci na rijeci Zeti na minimumu.

Hidrološka situacija naglašavaju tokom prvih pet mjeseci tekuće godine nije išla na ruku, a najbolji pokazatelj je činjenica da je u opštini Nikšić u tom periodu palo  531 l/m2 što je 61 odsto od prosječne količine padavina.

„Imajući u vidu sveopštu energetsku situaciju u Evropi i svijetu, naročito kada uzmemo u obzir cijene električne energije, mi u EPCG prvenstveno moramo da vodimo računa o snabdijevanju naših potrošača električnom energijom, pa smo uvijek primorani da balansiramo između toga da potrebne količine električne energije obezbjeđujemo jednim dijelom iz uvoza, a jednim dijelom iz proizvodnje. Svi ovi faktori su uticali na to da danas hidrološka i energetska situacija nije povoljna, naročito iz ugla nivoa vode u akumulacijama“, kazali su iz EPCG.

Podsjećaju na činjenicu da je TE „Pljevlja“ van mreže od 22. aprila 2022. godine, a da se nedostajuće količine obezbjeđuju na dva načina: iz hidroproizvodnje i iz uvoza po cijeni od preko 200 eura/MWh.

„Nivo akumulacija HE „Perućica“ ne bi trebalo da se značajno smanji u narednom periodu. Značajnije angažovanje HE „Perućica“ u narodnom periodu može biti uslovljeno jedino u slučaju da dođe do havarije u sistemu“, kazali su iz EPCG.

Tužna slika za ekologe

I dok u EPCG naglašavaju da je snabdijevanje električnom energijom prioritet, ekolozi upozoravaju da je stanje na Krupcu alarmantno.

Predsjednik Društva mladih ekologa Nikšić, Miodrag Karadžić kaže da se radi se o prevelikoj eksploataciji zarad proizvodnje električne energije u ranom proljeću ili pri kraju zime.

„Pri čemu mislim da je Elektroprivreda očekivala da će doći do obimnih padavina što se očekuje tokom proljeća, međutim, to se ove godine nije desilo. Imamo jezero kakvo imamo. Prvi put nije ovakvo stanje. Imali smo unazad nekoliko godina reakciju građana“, ocjenjuje Karadžić.

Podsjetio je da je postojao princip od strane Elektroprivrede po kome se Krupac nije ispuštao, nego se ostavljao dobar nivo za kupače, dok se Slano jezero više ispuštalo.

Ove godine, konstatuje Karadžić, imamo situaciju da je to urađeno sa oba jezera i da imamo nepovoljnu priliku za dolazak kupača.

„Krupac je poznat kao nikšićko more, ali ove godine su stvoreni nepovoljni uslovi upravo od Elektroprivrede i to se odražava na broj posjetilaca. Ja mislim da nikad manje Krupac nije posjećen nego ove godine“, ustvrdio je Karadžić.

Upozorava da nam slijede sušni mjeseci, a ako ne bude većih padavina….

„Desiće se da će se voda još više ispuštiti i da Elektroprivreda nije dobro procijenila stanje, da je previše upotrijebila vodu za proizvodnju energije u martu i aprilu, dok u julu i avgustu očekuje nas, sa jedne strane uvoz električne energije, sa druge strane očekuju nas jezera na ekološkom minimumu i pitanje opstanka živog svijeta u njima“, kaže on.

Tužna slika za nas ekologe, kaže Karadžić, upozoravajući da od jezera zavisi živi svijet u njemu i oko njega.

FOTO: Pogledajte kako je jezero Krupac izgledalo tokom 2017. i 2018. godine

 Krupac, 3. 11. 2017.

 Krupac, 13. 10. 2018. 

Skip to content