Započet proces rješavanja spora oko hidroelektrane Buk Bijela

Crna Gora je na sastanku istakla da projekat treba da prođe novu proceduru procjene uticaja na životnu sredinu (EIA) uz prekogranične konsultacije, s obzirom na to da je prethodna ekološka dozvola istekla, navodi se u izveštaju sa sastanka.

Foto: D. S./Klix.ba

Bosna i Hercegovina (BiH) i Crna Gora osnovale su zajedničku radnu grupu za rješavanje problema vezanih za projekat izgradnje hidroelektrane (HE) Buk Bijela na granici između dvije zemlje, navodi se u saopštenju Sekretarijata Energetske zajednice, koji posreduje u dijalogu.

Na prvom sastanku radne grupe održanom u prostorijama Sekretarijata u Beču, dvije strane utvrdile su sveobuhvatnu mapu puta sa konkretnim vremenskim okvirima, koja predviđa strukturiran pristup rješavanju otvorenih pitanja u vezi sa projektom HE Buk Bijela.

Crna Gora je na sastanku istakla da projekat treba da prođe novu proceduru procjene uticaja na životnu sredinu (EIA) uz prekogranične konsultacije, s obzirom na to da je prethodna ekološka dozvola istekla, navodi se u izveštaju sa sastanka.

Crna Gora je takođe napomenula da je projekat bio predmet sudskog spora u BiH, gdje je poništeno produženje ekološke dozvole, što je primoralo investitore da traže novu dozvolu.

Crna Gora želi novu procjenu uticaja, ali BiH kaže da bi mogla pristati na reviziju dozvole kako bi osigurala da projekat neće štetiti životnoj sredini Crne Gore

BiH je sa svoje strane istakla da je projekat ostao neizmijenjen i da nije bilo potrebe za novom EIA prije izdavanja nove ekološke dozvole. BiH je takođe navela da je ekološka dozvola za projekat poništena prije svega iz proceduralnih razloga.

Ipak, predstavnici BiH su izrazili spremnost da se ekološka dozvola preispita i eventualno revidira ukoliko se zaključi da bi projekat mogao negativno uticati na životnu sredinu Crne Gore.

Predstavnici Sekretarijata Energetske zajednice su naveli da je važno da se sve procjene uticaja na životnu sredinu sprovode u skladu sa osnovnim odredbama direktive Evropske unije o EIA.

BiH je rekla i da projekat trenutno posjeduje građevinsku dozvolu samo za pripremne radove, ali da za cio projekat još nije izdata građevinska dozvola.

Buk Bijela je zajednički projekat Srbije i Republike Srpske

Hidroelektranu Buk Bijela, snage 93 MW, koja bi trebalo da košta oko 220 miliona eura, planiraju da zajednički grade Srbija i Republika Srpska, jedan od dva politička entiteta u BiH. Elektroprivreda Srbije (EPS) ima 51% udjela u projektu, dok je preostalih 49% u vlasništvu Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).

Nakon upozorenja ekoloških organizacija, Crna Gora i Republika Srpska su se 2021. godine dogovorile da osnuju zajednički ekspertski tim za procjenu mogućeg uticaja hidroelektrane na rijeku Taru u Crnoj Gori.

Sekretarijat Energetske zajednice će pomoći u sprovođenju mape puta i rješavanju izazova

Sekretarijat Energetske zajednice će koordinirati dijalog i obezbijediti da sve zainteresovane strane budu informisane i uključene u proces. Sekretarijat će takođe pružati smjernice i podršku radnoj grupi u sprovođenju zadataka iz mape puta i rešavanju izazova, navodi se u saopštenju. Sljedeći sastanak radne grupe je zakazan za septembar.

Izgradnja HE Buk Bijela predstavlja prvu fazu šireg zajedničkog projekta Srbije i Republike Srpske, koji obuhvata još dve hidroelektrane na Drini – HE Foča, snage 44 MW, i HE Paunci, od 43 MW.

Izvor: Balkan Green Energy News

Skip to content