Čekajući vrtić i dvorište: Obećano ali nije još ispunjeno

Foto: Zumiraj

Prošlo je već četiri godine od borbe za očuvanje školskog dvorišta sa preko 80 višedecenijskih čempresa u centru Bara koja je obišla državu i region. Više hiljada građana Bara i Crne Gore mjesecima su protestovali protiv plana da se posijeku čempresi kako bi se na tom mjestu izgradio vrtić.

Nakon što su stabla posječena u gluvo doba noći, nastavili su se još masovniji protesti kojima su građani iskazali svoje nezadovoljstvo prema odlukama institucija i zahtijevali novu lokaciju za vrtić.

Nakon što je tadašnji DPS premijer, Duško Marković, opozvao odluku o gradnji vrtića u dvorištu škole, održan je još jedan masovni i nekoliko manjih protesta kojima se zahtijevalo da se lokacija pronađe što brže i efikasnije.

Foto: Danilo Pavlović

Danas, nakon više od četiri godine, radovi na vrtiću nijesu ni započeti, ruinirano dvorište stoji ogoljeno sa nekoliko mladih čempresa čije su se sadnice primile nakon akcije sadnje novih.

Nova lokacija koja je izabrana za gradnju vrtića jedna je od onih koje su aktivisti tokom protesta predlagali. Pronađena je i odobrena saradnjom tadašnjeg Ministarstva prosvjete, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Opštine Bar i građanskim aktivistima.  

Nikoleta Pavićević, iz Instituta alternativa i aktivistkinja građanske inicijative Držati uspravno, kaže da ruinirano dvorište, u kojem već četiri godine blizu 2.000 srednjoškolaca i osnovaca provode svoje velike i male odmore je odraz nebrige državne i lokalne vlasti da im urede prostor u kojem će boraviti.

„Ovo je uže jezgro grada, prostor koji su koristili stanari okolnih zgrada i drugi građani, ali su u prvom redu oštećeni učenici i učenice okolnih škola. Imamo cijelu jednu generaciju koja je upisala i završila Gimnaziju ili Ekonomsku školu u Baru, a koja nije imala prostor za odmor, druženje i nastavu u prirodi, zbog nerada i nedostatka volje nadležnih da riješe ovo pitanje. Dvorište ne služi svojoj namjeri, ono nema sadržaj, ne održava se i zaobilazi“, podjseća Pavićević.

Dodaje da, nažalost, vide da se devastacija prostora, koja je išla u korist investitorima, odvijala promptno i efikasno, dok se uređivanje istog neopravdano odlaže – „Od ”čempres revolucije” do danas promijenile su se vlasti, ali kao konstantu imamo nezainteresovanost za rješavanje problema koji muče građane.

Pavićević, Foto: Danilo Pavlović

Smatra da nadležni, kojima je u opisu posla briga za dobrobit osnovaca i srednjoškolaca su nažalost šampioni u prebacivanju nadležnosti i izbjegavanja odgovora na pitanje kada će dobiti dvorište. Naglašava da odgovorne vlasti treba da rade proaktivno i vrijedno na rješavanju problema koji muče građane, ne da čekaju da protesti odzvanjaju ulicama.

Građanska inicijativa Držati uspravno, koja se borila za očuvanje čempresa i školskog dvorišta, nastavila je, i dan danas, da podsjeća nadležne na ovo pitanje. Nakon brojnih pokušaja da nadležnima ukažu na potrebu hitnog saniranja dvorišta, dobili su informaciju da je Opština donijela odluku o određivanju parcele od opšteg interesa, i da će krenuti sa uređenjem.

Krajem prošle godine predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, donio je formalnu Odluku za uređenje prostora ispred gimnazije Niko Rolović veličine 5,5 hiljada metara kvadratnih.

Iz Opštine Bar nijesu odgovorili na pitanja Zumiraj o tome kako ovaj proces napreduje, kada se mogu očekivati radovi na vrtiću i obnova školskog dvorišta.

Opština Bar je za projekat uređena dvorišta izdvojila 350 hijada eura, a radovi su najavljeni za početak 2023. godine.

Nakon pronalska nove lokacije za vrtić raspisan je i javni konkurs za idejno rješenje na kojem je prvo mjesto dobio BIRO 81000, autorski tim iz Pogdorice koji čine Dušan Đurović, Ivan Jovićević, Ksenija Gomilanović, Olivera Mirković i Denis Tahirović.

„Iskreno se nadam da će se stvari pomjeriti sa mrtve tačke i da će novu generaciju učenika i učenica škola dočekati uređeno dvorište, koje će odgovarati njihovim potrebama i interesima“, poručuje Pavićević.

Novinarka Zumiraj danas je obišla dvorište i razgovarala sa učenicima Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole koji ovaj prostor dijele sa đacima gimnazije i osnovne muzičke škole. Oni kažu da taj prostor uopše više ne koriste te da male odmore provode u školi a velike, uglavnom, u obližnjim kafićima.

„Pa ne koristimo dvorište jer nemamo kako da ga koristimo, to je samo trava i neko drveće. Nemam neko posebno mišljenje o njemu ali naravno da bi bilo bolje da tu postoji nešto gdje možemo da sjednemo tokom slobodnog časa ili na odmoru. Meni su braća pričala da su tu bili ti krugovi i to, i sigurno je njima bilo bolje nego nama danas“, kazala je učenica drugog razreda ove škole. Dvorište kakvo je danas je sačekalo po dolasku u srednju školu.

Foto: Zumiraj

Da je Baru prijeko potreban vrtić dokazuju i roditelji koji na početku školske godine i tokom perioda upisa o ovome govore na društvenim mrežama, pišu nadležnima i privatnim vrtićima.

U septembru prethodne godine na listi čekanja je bilo oko 200 mališana, prenosi Primorski portal.

Kako navode, ovaj problem bi se riješio izgradnjom novog vrtića. U tom slučaju JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“ moći će da primi 354 nove djece, kroz planiranih 8 jasličkih i 11 vrtićkih grupa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content