Objavljeno: 11.07.2020, 13:09h

Ko je spasio Solanu, a ko je uvalio u nevolje? DPS bi da je čuvaju lokalni lovci, a ekolozi u tome vide nastavak davno počete devastacije i zloupotrebe

Predizborna kampanja ulcinjskog odbora Demokratske partije socijalista (DPS) ponovo je pokrenula pitanje zaštite teritorije bivše Solane „Bajo Sekulić“.

U predizbornom spotu, u koji su novinari PCNEN-a imali uvid, ulcinjski funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) i predsjednik gradskog preduzeća za uzgoj, zaštitu i lov divljači Tihomir Rakočević govori da, nakon što su „sačuvali“ Solanu, sada njome mogu i da upravljaju.

U spotu Rakočević obećava i da će se ulcinjskim lovcima u dijelu Solane (zoni 2) omogućiti da love, kao što su to radili i „njihovi preci“. Time bi DPS odobrovoljio gotovo 800 ulcinjskih lovaca, koji godinama vrše ogroman pritisak na lokalnu samoupravu da im se odobri lov u vještačkom ekosistemu, koji je pod pritiskom međunarodne zajednice proglašen Parkom prirode.

Burne reakcije javnosti izazvala je fotografija i poruka glasačima, izdvojene iz tog kratkog spota, a objavljene u srijedu.

„Sačuvali smo Solanu da bude Park prirode i sad imamo znanja i kapaciteta da njom upravljamo“, sporni je citat Rakočevića, koji je potpisan kao predsjednik Lovačkog društva Ulcinj. Međutim, pravo ime njegove organizacije je „Javno preduzeće za uzgoj, zaštitu i lov divljači“, čiji je osnivač opština.

Rakočević nije želio za PCNEN da pojasni kako su konkretno njegova partija i lovci „sačuvali“ Solanu i šta ih preporučuje da njome upravljaju.

Kadrovi DPS-a bili su na čelu Solane, opštine Ulcinj i države Crne Gore u vrijeme kada je preduzeće za proizvodnju soli „Bajo Sekulić“ prodato biznismenu Veselinu Baroviću, bliskom lideru DPS Milu Đukanoviću, po mnogo nižoj cijeni od tržišne. U vrijeme vladavine istih kadrova, preduzeće je otišlo u stečaj, izgubilo koncesiju za eksploataciju soli, preimenovano u građevinsko zemljište, imovina mu uništena i rasparčana, a zemljište, umjesto odmarališta za ptice selice, postalo mjesto gdje su ih lako odstreljiivali lovci.

Kadrovi DPS-a na čelnim državnim funkcijama su bili svom silom protiv bivše ambasadorke Njemačke u Crnoj Gori Gudrun Štajneker i međunarodne zajednice, kako bi ih spriječili u namjeri da se područje Solane zaštiti kao područje od posebnog prirodnog značaja.

Janjušević: Solanom mora upravljati neko stručan, a mi takvog nemamo

Direktorica Centra za proučavanje i zaštitu ptica (CZIP) Jovana Janjušević kaže da oni nemaju ništa protiv toga što mnoge političke partije koriste Solanu u svojim predizbornim kampanjama, ali da bi željeli da kod njih „vide pravi program“.

Janjušević tvrdi da je Rakočević 2015. godine na javnoj raspravi u Ulcinju bio jedan od „najvatrenijih i najagresivnijih protivnika“ toga da se Solana zaštiti, jer bi to značilo zabranu lova.

Sukob između konzervatora i pljačkaša resursa

Građanski aktivista Džemal Perović za zaštitu Solane se borio još devedesetih kao odbornik Liberalnog saveza u ulcinjskoj Skupštini, a kasnije i kao poslanik u Skupštini Crne Gore. On tvrdi da posljednja izjava „dođe kao finale paradoksa Solane“ – preduzeća čija agonija počinje krajem prošlog vijeka, sa istovjetnom pljačkom kao kod svih preduzeća u Crnoj Gori.

On danas tvrdi da ovdje nije riječ o konfliktu između lovaca i ljubitelja ptica i životne sredine, koliko  o sukobu između onih koji žele da sačuvaju vrijedne resurse i onih koji žele da ih opljačkaju.

Perović kaže da je ovo što se sada dešava oko Solane dio paradoksa i odraz diktature u kojoj živimo.

“Oni su navikli da iznose svakakve izjave i svakakve laži bez posljedica. Jer u normalnom demokratskom društvu za ovakve izjave se snosi najmanje poraz na izborima, ali pošto ovdje nemamo normalne i poštene izbore, mogu se čuti takve budalaštine“, kaže Perović.

Rakočević dva puta izigrao novinare

Rakočević je reporterima PCNEN-a inicijalno obećao izjavu. U telefonskom razgovoru pristao je da govori pred kamerom i pojasnio je da je njegovu fotografiju zloupotrijebio fejsbuk profil „Lovci Ulcinja“, sa kojima on „nema nikakve veze“.
Fejsbuk profil „Lovci Ulcinja“ otvoreno se zalaže za lov na ulcinjskoj Solani, a zbog brojnih prijetnji i uvreda ekološkim aktivistima protiv korisnika profila podnijeto je nekoliko krivičnih prijava. Oni su podijelili Rakočevićevu fotografiju uz naslov – „Hoćemo dio teritorije Solane za lovište“.
Međutim, kada smo u četvrtak stigli u Ulcinj, Rakočević se u početku nije odazivao na telefonske pozive, a potom se SMS-om javio da se predomislio i da „neće davati nikakve komentare“. On nas je, ipak, pozvao da se nađemo i u neformalnom razgovoru obećao da će do petka veče dati izjavu. U izjavi je želio objasniti da je zloupotrebljen od strane fejsbuk profila i da je njegova poruka pogrešno shvaćena.
Međutim, u petak popodne ponovo nas je SMS-om obavijestio da „neće da komentariše“ izjave ekoloških aktivista.

Solana je „na respiratoru“

Janjuševićeva tvrdi da Solana još nije sačuvana, već da je „samo formalno-pravno zaštićena“.

„Postoji zaštita na papiru. Nemamo upravljača, imamo očigledno aspiracije nekih ljudi da budu upravljači tim ekosistemom. Nemamo još uvijek plan upravljanja (on je još uvijek u fazi javne rasprave) ili bilo šta da pokažemo kao rezultat“, pojašnjava.

Janjušević kaže  da bi voljela da vidi studiju koja bi opravdavala lov na Solani, gdje bi glavni plijen bile ptice. „Posebno u svijetlu EU integracija. Znamo da je zaštita ulcinjske solane i sama Solana završno mjerilo u pregovorima Crne Gore o ulasku u EU. Ali ne samo zaštita, nego zaštita i funkcionalna održivost takvog staništa, a to znači dovesti Solanu u povoljan ekološki status. Trenutno Solana nije ni blizu povoljnog ekološkog statusa“.

Janjušević tvrdi da je Solana trenutno ugroženo stanište, koje je na sistemu održavanja života.

„To je zaslanjeno stanište koje se vremenom potpuno pretvorilo u slatkovodno, iz razloga što tu nema proizvodnje soli, iz razloga što je tu infrastruktura u potpunosti propala. Prosto je teška, praktično nemoguća.

Prosto je manipulacija voda (upumpavanje voda kroz kanale i cijevi)   teška, praktično nemoguća. I, u tom smislu, apsolutno ne postoji nijedna šansa da se na takvom bolesniku od zaštićenog područja, koje je bukvalno na aparatu za održavanju života (neka bude paradigma ove korona situacije, na respiratoru je. I vi biste da dozvolite da se ptice ubijaju. Apsolutno sam ubijeđena da ne postoji institucija koja će da potpiše pozitivno mišljenje za ovakvu ideju. Potpuno je bespredmetno“, pojašnjava Janjuševićeva.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Vuk VUJISIĆ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content