Električni putnički amfibijski avion dobio svog prvog kupca

Izvor: Balkan Gree Energy News

Autor: Jelisaveta Perišić

Foto: Canva

Švajcarska kompanija Jekta Switzerland razvija projekat električnog putničkog amfibijskog aviona koji će moći da preleti 161 kilometar sa samo jednim punjenjem. Model PHA-ZE 100 je predstavljen prošle godine, a sada su i rezervisani prvi primerci.

Jekta je prošle godine na sajmu aviona u Abu Dabiju prvi put predstavila svoj budući amfibijski avion PHA-ZE 100. Letelica će biti električna, pa neće ispuštati gasove s efektom staklene bašte. Koristiće i kopno i vodu za uzlijetanje i slijetanje i imaće deset motora sa pogonskim sistemom od ukupno 180 kilovata, uz brzinu kretanja do 135 čvorova ili 250 kilometara na sat. Moći će da leti dva sata, a energija određena za rezervu dozvoljava još dva sata.

PHA-ZE 100 je zamišljen za do 19 putnika, uz tri člana posade. Biće izrađen od kompozitnih materijala.

Prva porudžbina je došla od kompanije za usluge u avio-saobraćaju iz Dubaija Gayo Aviation and Tourism. Ona je saopštila da joj je cilj da maksimalno smanji svoje emisije. Ove dve kompanije su pre nedelju dana potpisale pismo o namerama za deset amfibijskih letelica na električni pogon.

Održiv avio-prevoz

Avioni će biti isporučeni u osnovnoj konfiguraciji, za 19 putnika. Dogovor uključuje dostavljanje potrebne opreme i komponenti kao i obuku dva pilota i dva tehničara. Svi avioni će imati trogodišnju garanciju.

„Oduševljeni smo što smo prvi kupac koji je potpisao pismo o namjerama sa Jektom za ovu impresivnu, svestranu i udobnu konstrukciju aviona. Želimo da budemo među prvima koji će svojim klijentima pružiti zaista održivu opciju za prevoz putnika“, Rekao je Jisle Dueland, generalni direktor kompanije Gayo.

Generalni direktor Jekte Džordž Alafinov istakao je prednosti modela PHA-ZE 100 kao što su korišćenje vode kao infrastrukture, mogućnost uvođenja linija koje dosad nisu bile moguće ili isplative i zamjena zastarjelih hidroaviona.

Troškovi putovanja smanjeni 70 odsto

Kompanija ističe da je električni avion amfibija optimizovan da opslužuje priobalne i ostrvske zajednice, zatim regionalne rute koje su trenutno ograničene operativnim troškovima kao i da omogući jeftine i održive usluge povezivanja gradova bez potrebe za instaliranjem skupe kopnene infrastrukture.

Niski troškovi održavanja, znatno manja buka i minimalna potreba za infrastrukturom, uz rad bez ispuštanja ugljen-dioksida, čine PHA-ZE 100 optimalnim modelom za održiva putovanja, navode u kompaniji.

Novi koncept će omogućiti smanjenje troškova prevoza po putniku za 70 odsto, tvrde u Jekti. Međutim, početak upotrebe se očekuje tek 2029. godine.

Velik broj kompanija radi na električnim i hibridnim avionima, koji treba da smanje emisije koje nastaju u avio-industriji. Prema podacima Svjetske turističke organizacije, očekuje se da će emisije ugljen-dioksida kao posljedica turizma porasti za čak 25 odsto do 2030. godine sa nivoa iz 2016. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content