Na današnji dan: Anders Celzijus objavio skalu od 100 stepeni za mjerenje temperature

Događaji na dan 25. decembar

1. – Po gregorijanskom kalendaru rođen Isus Krist rođen u štalici u Betlehemu.

350. – Rimski car Konstancije II u Naisu (današnjem Nišu) natjerao uzurpatora Vetraniona da se odrekne carskog položaja i zatim ga konfinirao na imanje u Prusu u Maloj Aziji.

800. – Papa Lav III u Rimu krunisao franačkog vladara Karla Velikog za svetog rimskog cara, što će biti titula njemačkih i austrijskih monarha do vremena Napoleona I.

1000. – Krunisan prvi mađarski hrišćanski kralj Stefan.

1066. – U Vestminsterskoj katedrali u Londonu normanski vojvoda Vilijam I, osvajač krunisan za kralja Engleske pošto je kod Hejstingsa potukao vojsku Harolda II, posljednjeg saksonskog kralja. Od 1070, kada je Vilijam osvojio cijelu zemlju, Normani počeli da se stapaju s pokorenim Anglosasima u englesku naciju.

1348. – U Splitu izbila velika epidemija kuge koja je kako opisuje splitski kroničar Kutej “mahom ubijala muškarce i žene, stare i malene”.

1741. – Švedski fizičar Anders Celzijus objavio skalu od 100 stepeni za mjerenje temperature.

Anders Celzijus bio je švedski astronom, matematičar i fizičar koji je stvorio skalu temperature koja je kasnije u njegovu čast nazvana – celzijusova skala.

Rođen je 27. novembra 1701. godine u Švedskoj, u gradu Upsala.

Studije je pohađao na Univerzitetu Upsala, u rodnom gradu, gdje je i njegov otac predavao, a posle završenog školovanja, i sam je postao profesor astronomije.

Kraljevskom naučnom društvu u Upsali je 1742. godine predložio ideju za novu skalu temperature koju je stvorio.

Celzijus je uzeo za tačku ključanja vode 0⁰, a za tačku leđenja 100⁰.Pet godina kasnije naučnici opservatorijuma i naučno društvo su ovu skalu preokrenuli i dali joj oblik i izgled kakav je i dan-danas ostao. Anders Celzijus je preminuo 25. aprila 1744. godine u rodnom mjestu, Upsali.

1745. – U Drezdenu potpisan mirovni ugovor kojim je okončan Šleski rat Austrije i Prusije.

1818. – Austrija: prvi put izvedena skladba “Tiha noć”.

1876. – Mohammad Ali Jinnah (Mohamed Ali Džina), pakistanski državnik, osnivač i prvi predsjednik Pakistana. Sa Gandijem i Nehruom borio se za nezavisnost indijskog potkontinenta od Velike Britanije. Kasnije se s njima sukobio, tražeći posebnu muslimansku državu.

1914. – U Prvom svjetskom ratu na Zapadnom frontu stupilo na snagu nezvanično “božićno primirje” kada su britanski i njemački vojnici obustavili paljbu, izašli iz rovova i sreli se na “ničijoj zemlji”.

1926. – Japanski regent, princ Hirohito, naslijedio presto Japana posle smrti oca cara Jošihita. Hirohito umro 1989.

1932. – Britanski kralj Džordž V uputio prvi put božićnu poruku naciji preko radio talasa.

1932. – Potres u Gansuu u Kini ubija oko 70.000 ljudi.

1941. – Japanska armija u Drugom svjetskom ratu okupirala Hongkong posle 17 dana opsade.

1942. – Njemci u Beogradu strijeljali srpskog kompozitora, dirigenta i muzikologa Vojislava Vučkovića, profesora muzičke škole “Stanković” i dirigenta Beogradske filharmonije, saradnika mnogih listova i časopisa, jednog od pokretača i glavnih urednika “Nedeljnih informativnih novina”.

1973. – Najveći dnevni tiraž novina “Politika“.

1974. – Ciklon gotovo uništio australijski grad Darwin.

1979. – Sovjetske trupe ušle u Afganistan, u prvoj vojnoj intervenciji SSSR van Varšavskog pakta, da bi podržale vladu Babraka Karmala. U ratu, iz kojeg se povukao posle 10 godina, SSSR izgubio 27.000 vojnika.

1989. – Nakon krvave revolucije, pogubljen rumunski diktator Nicolae Ceauşescu.

1990. – Tim Berners-Lee izvršio prvu uspješnu komunikaciju računara preko interneta.

1991. – Mihail Gorbačov podnio ostavku na mjesto predsjednika SSSR-a i predao dužnost Borisu Jeljcinu.

1997. – Na Kubi, prvi put posle tri decenije, javno proslavljen Božić. Predsjednik Fidel Kastro proglasio taj dan praznikom u čast pape, koji je u januaru 1998. posjetio Kubu.

2000. – U požaru u jednoj diskoteci u kineskom gradu Liojangu život izgubilo 311 ljudi.

2001. – Više od 540 ljudi poginulo u sukobima pobunjenika i vojske Burundija prilikom zauzimanja pobunjeničkog utočišta u šumi Tenga u blizini prijestonice Budžumbure.

2003. – U atentatu na pakistanskog predsjednika Perveza Mušarafa u Ravalpindiju najmanje 14 prolaznika poginulo, a 46 povrijeđeno.

2003. – Evropska sonda Beagle 2 izgubljena je prilikom slijetanja na Mars.

2004. – NASA-ina sonda Huygens uspješno je sletjela na Saturnov mjesec Titan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content