Vjosa u Albaniji – prva evropska divlja rijeka koja je proglašena nacionalnim parkom

U jednom trenutku u regionu Vjose bila je u planu izgradnja 45 hidroelektrana. Ali zahvaljujući novom statusu i desetogodišnjem naporu aktivista, ova rijeka ostaće – divlja, slobodna, bogata netaknutom prirodom, zaštićena od ljudskog uticaja

Ova rijeka potpuno slobodno teče kroz uske kanjone, ravnice i šume od planinskog lanca Pind u Grčkoj i uliva se u Jadransko more u Albaniji. Njen vodotok od skoro 300 kilometara obiluje pejzažima netaknute prirode i ne narušavaju ga vještačke prepreke kao što su hidroelektrane. Predstavlja dom za 1.000 vrsta životinja i biljaka. U pitanju je Vjosa, jedna od posljednjih divljih rijeka u Evropi.

Za razliku od ostalih, nju je albanska vlada ove nedjelje proglasila nacionalnim parkom. Tako je Vjosa postala prva evropska divlja rijeka sa ovim nivoom zaštite.

Međutim, njena prošlost nije tako blistava. Godinama unazad, osjetljivi ekosistem ove divlje rijeke nalazio se u opasnosti, u jednom trenutku bila je u planu izgradnja čak 45 hidroelektrana duž regiona.

Ali od srijede ove nedjelje kada je Vjosa prograšena za nacionalni park, to se mijenja. Bogata fauna i flora, među kojom je ukupno trinaest životinjskih i dvije biljne vrste koje su prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode (IUCN) globalno ugrožene, sada je zaštićenija od ljudskog uticaja. Na prostoru u okolini rijeke živi i kritično ugroženi balkanski ris čija se populacija u Albaniji procjenjuje na svega 15-20 jedinki.

Nacionalni park Vjosa prostiraće se na 12.700 hektara, koji će uključivati 190 kilometara dug albanski dio rijeke gdje živi više od 60 hiljada ljudi.

Područje, prema IUCN-ovoj klasifikaciji, spada u kategoriju II koja obuhvata zaštićena područja nalik divljini. Ovo će osigurati da se na Vjosi ne grade hidroelektrane i ne vadi šljunak. Očekuje se da će nacionalni park biti operativan od 2024. godine.

Brojni aktivisti pozdravili su odluku, a među njima i oni iz neprofitne organizacije EcoAlbania, koji su kazali da je proglašenje nacionalnog parka kulminacija desetogodišnjih napora široke grupe aktera. „Svjedočimo postavljanju novog standarda u očuvanju prirode”, stoji u saopštenju.

Evropa ima najviše prepreka na rijekama u svijetu poput brana, a njihov broj procjenjuje se na preko milion, otkrila je studija iz 2020. Kako se navodi, ove prepreke imaju negativan uticaj na zdravlje rijeka, kvalitet i dostupnost vode, kao i na opstanak ugroženih vrsta.

Vjosa je jedan od rijetkih izuzetaka od pravila. Proglašenje ovog nacionalnog parka i zaštitu divljih rijeka širom Balkana podržala je i kompanija Patagonija, i to iznosom od 4,6 miliona dolara.

Patagonija je prošle godine proglasila planetu Zemlju svojim jedinim akcionarem, a sva zarada koja se ostvari pod novom vlasničkom strukturom, a koja se ne ulaže u unaprijeđenje poslovanja, odlazi za spas naše životne sredine.

Ipak, ekolozi naglašavaju da je neophodno još rada kako bi se zaštitili preostali djelovi rijeke Vjose, uključujući izvorište u Grčkoj, kao i ušće u Albaniji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content