Dodatno sortiranje otpada prije spaljivanja je ekonomično rješenje za smanjenje emisija

Rezultati nedavnog istraživanja koje su sproveli Zero Waste Europe i Equanimator pokazuje da je sortiranje preostalog mješovitog otpada prije spaljivanja dovodi do većeg smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte nego hvatanje i skladištenje ugljenika.

Studija pod nazivom ‘Materijali ili gasovi? Kako uhvatiti ugljenik?’ (Materials or Gases? How to Capture Carbon) uporedila je dva pristupa spaljivanju otpada: uz prethodno sortiranje ostataka mješovitog otpada (LMWS) i sa primjenom tehnologija za hvatanje i skladištenje ugljenika (CCS). Cilj je bio da se lokalne samouprave i operateri spalionica upute kako da smanje štetni uticaj tih postrojenja na klimu.

LMWS je dodatno razvrstavanje raznih vrsta otpada u sistemima gde već postoji primarna selekcija. Probiru se materijali koji mogu da se recikliraju, a time se smanjuje kalorijska vrednost mase za spaljivanje.

Evropska unija razmatra mogućnost uključivanja delatnosti spaljivanja komunalnog otpada u Sistem za trgovanje emisijama (EU ETS). Namjera autora studije je bila da pokažu opštinama i operaterima spalionica kako da jeftinije smanje svoje emisije.

​Spaljivanjem otpada uz istovremeno zarobljavanje ugljen-dioksida se emisije brže smanje, ali su troškovi visoki, pokazuje studija. Međutim, sortiranje ostataka mešovitog otpada dovodi do bržeg i isplativijeg smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte u ovoj delatnosti, zahvaljujući jeftinijoj i fleksibilnoj infrastrukturi, stoji u dokumentu.

Kombinovanje sortiranja ostataka mješovitog otpada i CCS-a je najefikasnije za smanjenje emisija ugljen-dioksida

Dominik Hog, direktor Equanimatora, ukazao je na zaključak studije da dodatno razvrstavanje mješovitog otpada, kada se primjenjuje uporedo sa CCS-om, može najviše da smanji emisije ugljen-dioksida. Naveo je da su troškovi približno upola manji nego kada se primenjuje samo CCS.

Nevladine organizacije su protiv obavezne primene CCS-a

Države članice EU pomoću LMWS-a mogu brže da postignu ciljeve u domenu recikliranja i klime, a to će doprineti i smanjenju kapaciteta za spaljivanje u onim zemljama gdje je trenutno prevelik, istakao je Janek Vahk. On se u mreži Zero Waste Europe, koja zagovara smanjivanje količina otpada na nulu, bavi propisima i zakonodavstvom.

Ranije ovog mjeseca, dvadeset i tri ekološke nevladine organizacije, uključujući Zero Waste Europe, potpisale su dokument u kom ističu protivljenje obaveznoj implementaciji CCS-a u spalionicama otpada. Ukazale su na potrebu uvećanja stope reciklaže kao i na višak kapaciteta spalionica, uz argument da je razvrstavanje mješovitog otpada korisnije.

Na osnovu nalaza studije, Zero Waste Europe preporučuje EU da se odmah usredsredi na sortiranje ostataka mješovitog otpada, a kasnije instalira CCS sisteme samo u postrojenja za koja se očekuje da će biti neophodna.

Izvor: Balkan green energy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content