KLIMATSKE PROMJENE: U februaru je zabilježeno rekordnih 3000 požara u brazilskoj Amazoniji

Nezapamćena suša i rekordan broj požara u februaru – Amazonija se u proteklom periodu našla na ozbiljnom udaru klimatskih promJena, ali ovo su loše vIJesti po čitav svIJet, a ne samo lokalno stanovništvo

Sredinom prošle godine, Amazonsku prašumu pogodila je nezapamćena suša. Rijeka Amazon pala je na najniže nivoe u posljednjih 120 godina, u tamošnjem jezeru Tefe uginulo je na desetine delfina, a usljed presahlih vodotokova, lokalne zajednice suočavale su se sa neuspjelim žetvama i nestašicama pijaće vode i struje.

Studija iz januara ove godine utvrdila je da su za poražavajuće sušno stanje Amazonije odgovorne klimatske promjene.

Ali uloga porasta temperature u degradaciji ovog globalno bitnog ekosistema na staje na suši. Toplo vrijeme u kombinaciji sa dehidriranom vegetacijom stvara veći rizik od vatrenih stihija.

Proteklog mjeseca zabilježeno je skoro 3 hiljade požara u brazilskim djelovima prašume, pokazuju satelitski snimci nacionalnog instituta za istraživanje svemira INPE. To je najviši broj zabilježen tokom februara, počev od 1999. kada je počelo praćenje.

Da je obaranju februarskog rekorda doprinijelo i globalno zagrijavanje, potvrđuju i eksperti.

„Klimatski faktor svakako igra fundamentalnu ulogu u ovoj anomaliji”, rekla je novinskoj agenciji AFP Ane Alenkar, direktorka za nauku u istraživačkom institutu IPAM Amazonia.

Tačan broj registrovanih požara u mjesecu za nama iznosi 2.940, što je 67% više u odnosu na prethodni rekordni februar 2007. kada je zabilježen 1.761 požar. To je ujedno i četiri puta više vatrenih stihija u Amazoniji u Brazilu u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Najteže je pogođen sjeverni dio prašume, posebno brazilska država Roraima u kojoj se nalazi rezervat Janomami koji naseljavaju domorodački narodi.

Dok požari gore, dolazi do oslobađanja ugljen-dioksida uskladištenog u biljkama. Prema podacima Službe za klimatske promjene Kopernikus, tako je februar 2024. preuzeo još jednu neslavnu titulu: procijenjene prosječne mjesečne štetne emisije (zaključno sa 27. februarom), samo u Roraimi, iznose 2,3 megatona (2,3 miliona tona) što je najviša količina u posljednje dvadeset dvije godine.

Oko 60% Amazonske prašume nalazi se u Brazilu. Ali vatrene stihije harale su u drugim zemljama u kojima su se smjestila „pluća svijeta”… Primera radi, štetne emisije nastale zbog februarskih požara u Venecueli procjenjuju se na 5,2 megatone.

Amazonska prašuma predstavlja jedan od globalno važnih centara biodiverziteta. Njena ranjivost na klimatske promjene, prije svega kroz povećanu opasnost od požara, produbljuje postojeći problem, pa se Amazonija od rezervoara ugljenika transformiše u emitera ovog gasa koji zagrijava atmosferu.

Očuvanje prirode zapravo je još jedan motiv za borbu protiv klimatskih promjena, a istovremeno i bitno sredstvo na tom frontu.

Izvor: klima101.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content