Na današnji dan: Cezar izgovorio jedan od najpoznatijih citata u istoriji čovječanstva

Događaji na dan 10. januar/siječanj

49. p. n. e. – Gaj Julije Cezar izgovorio „Kocka je bačena“ i prešao rijeku Rubikon, po jednoj varijanti današnja rijeka Fiumicino u gornjoj Italiji, po drugoj Pisatelo kod Ravene, granica između Italije i Galije, što je označilo novo razdoblje u istoriji Rimskog carstva, počeo građanski rat protiv Pompeja i Senata koji je završen uvođenjem Cezarove diktature. Pripadnici republikanske opozicije ubili su Cezara 44. pne.

“Kocka je bačena” je jedan od najpoznatijih citata u istoriji čovječanstva. I danas znači donijeti neku rizičnu odluku nakon koje nema povratka.

Interesantno je da citat zapravo ne pripada izvorno Cezaru, već ga je preuzeo od Menandera, njegovog omiljenog pisca iz Grčke. Dodatno, po nekim autorima, Cezar je zapravo rekao: “Alea iacta esto” što bi značilo: “Neka padne kocka”.

Takav propis bio je namijenjen zaštiti Rima od vojnih diktatora koji bi mogli nametnuti svoju vlast zauzimajući Rim svojim vojnim snagama. Kada je Cezar rekao: “Kocka je bačena” on je to izgovorio u kontekstu puta bez povratka na koji se uputio.

Međutim, Cezar je uspio da pobijedi u građanskom ratu koji je uslijedio, a kako su članovi Senata pobjegli iz Rima, smrtna kazna nad njim i legionarima nikada nije izvršena.

Građanski rat je završen uvođenjem Cezarove diktature

1356. – Na državnom saboru u Nirnbergu prihvaćen glavni dio Zlatne bule cara Karla IV, velikog ustavnog zakona njemačke carevine, koji je u svojim osnovama trajao do 1806.

1835. – Uz drugi broj Novina Horvatzkih (Narodne novine), izlazi i njihov književni prilog: Danicza Horvatzka, Slavonzka y Dalmatinzka.

1863. – U Londonu otvorena prva linija podzemne željeznice u svijetu.

1882. – Počeo hercegovačko-bokeljski ustanak Srba i muslimana protiv Austro-Ugarske, kao odgovor na uvođenja zakona o vojnoj obavezi i regrutovanja. Ustanak, koji je potajno podržala Crna Gora, ugušen posle nekoliko mjeseci.

1889. – Francuska uspostavila protektorat nad Obalom Slonovače.

1897. – U Pragu počinje izlaziti Hrvatska misao.

1920. – U Ženevi izabrano veće Lige naroda koje su činili Francuska, Italija, Japan, Velika Britanija. Kasnije članice Vijeća postale Njemačka i SSSR. Zbog političkog neuspjeha Liga naroda prestala da postoji 1939, mada je formalno ukinuta 1946, kada je u Londonu održana prva sjednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

1922. – Artur Grifit postao prvi predsjednik Irske posle sticanja nezavisnosti te zemlje od Velike Britanije.

1927. – Premijerno prikazan niemi naučno-fantastični film Metropolis austrijskog režisera Frica Langa.

1934. – U Nemačkoj pogubljen Marinus van der Lube pošto je proglašen krivim za paljenje Rajhstaga 27. februara 1933.

1969. – Švedska kao prva zapadna zemlja uspostavila diplomatske odnose sa Sjevernim Vijetnamom.

1996. – Izrael pustio iz zatvora stotine Palestinaca nekoliko dana uoči prvih palestinskih nacionalnih izbora u Gazi i na Zapadnoj obali.

1997. – Arnoldo Aleman postao predsjednik Nikaragve u prvoj demokratskoj i mirnoj smjeni vlasti u modernoj istoriji te zemlje.

1997. – Tokom antivladinih protesta u Sofiji demonstranti probili policijski kordon, upali u zgradu Parlamenta i demolirali je.

2001. – Bivša predsjednica Republike Srpske Biljana Plavšić predala se Međunarodnom sudu u Hagu pred kojim je optužena za genocid i druge zločine počinjene 1991. i 1992. tokom rata u Bosni. Uz garancije Vlade Srbije u septembru puštena da se brani sa slobode, a u oktobru 2002. priznala krivicu.

2002. – Izraelski tenkovi i buldožeri srušili 73 palestinske kuće u Rafi, posle napada naoružanih Palestinaca na izraelske vojnike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content