Događaji na dan 13. januar

812. – Sklopljen je Aachenski mir, mirovni ugovor koji je bizantski car Mihajlo I. Rangabe sklopio s Karlom Velikim.

888. – Odo postaje kralj Franaka.

1559. – Elizabeta I. inaugurisana za kraljicu Engleske.

1842. – Prilikom povlačenja iz avganistanskog grada Kabula, britanske trupe od 9000 vojnika masakrirane su u Kiber Pasu.

1854. – Japanski šogun Tokugava potpisao je prvi trgovinski ugovor kojim su za SAD otvorene neke japanske luke. Kasnije su potpisani ugovori s Velikom Britanijom, Rusijom, Francuskom, čime je Japan prekinuo politiku izolovanosti i počeo da se uključuje u međunarodne odnose.

1898. – Francuski pisac Emil Zola je pod naslovom „Optužujem“ objavio u listu „L’Oror“ otvoreno pismo predsjedniku Republike u kojem je ukazao na mahinacije najviših vojnih krugova i zatražio oslobađanje kapetana Alfreda Drajfusa, koji je na procesu 1894. osuđen na doživotnu robiju zbog navodnog odavanja vojnih tajni Njemačkoj. Drajfus je na obnovljenom procesu oslobođen optužbi i 1906. rehabilitovan, vraćen u vojsku i unaprijeđen u čin majora.

1910. – Emitovan je prvi radio-prenos opere uživo iz njujorške „Metropoliten opere“, Leonkavalovi „Pajaci“ i Maskanjijeva „Kavalerija rustikana“.

1915. – U zemljotresu u Avezzanu (Italija) poginulo više od 29.000 osoba.

1917. – U Velikoj Britaniji žene dobile pravo glasa.

1930. – Izašao prvi strip o Miki Mausu (engl. Mickey Mouse).

Od 1930. Miki Maus pojavljuje se i kao junak stripova.

 Glas mu je sve do 1947. pozajmljivao Volt Dizni. Prvobitno je postojala zamisao da se lik nazove Mortimer Maus, ali je supruga Volta Diznija mislila da je Mortimer previše žensko ime, tako da je sledeći predlog bio Miki.

Od 1930. se pojavljuje i kao junak stripova. Glas mu je sve do 1947. pozajmljivao Volt Dizni

U našim prvim izdanjima pojavljivao se kao Mika Miš. Iako je likom podsjećao na Diznijevog junaka, njegov karakter bio je autentičan, kao i scenario samog stripa. Strip sa originalnim Mikijem Mausom i ostalim Diznijevim likovima počela je da objavljuje Politika 1935. godine, tri godine nakon što je Mika Miš već postao miljenik publike.

Legendarni crni miš sa bijelim rukavicama izašao je iz stripa i preko Diznija ušao u naše domove. Prvi bioskopski film sa Mikijem stigao je u Beograd 1930. godine, a godinama kasnije je postao i ostao dio naših domova kroz TV ekranizaciju.

Možda je tajna u njegovom karakteru: dobronamjerni avanturista, prijateljski nastrojen koji se uvijek, na sreću, izvuče.

1935. – Na plebiscitu u oblasti Sar, kojom je na osnovu mandata Lige nacija upravljala Francuska, ubjedljivom većinom izglasano je pripajanje Nemačkoj.

1953. – Skupština Jugoslavije usvojila nov Ustav. Ukinuto Vijeće naroda i formirano Vijeće proizvođača, čime je izgubljeno nacionalno obilježje institucionalne skupštinske strukture.

1963. – U vojnom udaru je ubijen prvi predsjednik Togoa, Silvanus Olimpio, i vojska je na vlast dovela Nikolasa Granickog, koji je od 1961. bio u izbjeglištvu. Istog dana 1967. vojnim udarom vlast je preuzeo potpukovnik Etjen Gnasingbe Ejadema.

1972. – Vojska je u Gani zbacila civilnu vladu predsjednika Edvarda Akufa Ada, a vlast je preuzeo potpukovnik Ignacijus Ačempong.

1978. – Održana prva trka Svjetskog kupa u biatlonu u prvoj sezoni 1977/78.

1985. – Prilikom pada voza u provaliju, oko 250 kilometara istočno od glavnog grada Etiopije Adis Abebe, poginulo je 428 putnika, a 370 je povrijeđeno.

1986. – Na snimkama letjelice Voyager 2, otkrivena su još tri Uranova satelita: Belinda, Dezdemona i Rozalinda.

1991. – Na svjetskom prvenstvu u australijskom gradu Pertu jugoslovenski vaterpolisti osvojili su zlatnu medalju. Jugoslavija je prvi put postala prvak svijeta u vaterpolu u Madridu 1987.

1992. – Vatikan priznao Hrvatsku kao samostalnu i suverenu državu.

1992. – Japan se izvinio za seksualna zlostavljanja korejskih žena u Drugom svjetskom ratu.

1993. – Na osnovu odluke njemačkog Ustavnog suda obustavljen je sudski postupak protiv bivšeg predsjednika Demokratske Republike Njemačke Eriha Honekera. Sud je zaključio da proces protiv 80 godišnjeg Honekera, teško oboljelog od raka predstavlja povredu ljudskog dostojanstva. Honeker je nakon 169 dana provedenih u istražnom zatvoru emigrirao u Čile gdje je umro u maju 1994.

2001. – U zemljotresu u Salvadoru poginula je 701 osoba i 3.883 je ranjeno, a 160.598 stambenih objekata je uništeno, ozbiljno oštećeno ili zatrpano zemljom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content